Forum Rodów Grodzieńskich

Poszukiwania miejsc i ludzi => Szukam miejscowości => Wątek zaczęty przez: Tadeusz w Sierpień 27, 2021, 09:53:16 AM

Tytuł: Cydzikowszczyzna
Wiadomość wysłana przez: Tadeusz w Sierpień 27, 2021, 09:53:16 AM
Poszukuję wiadomości o okolicy Cydzikowszczyzna. W Słowniku Geograficznym .... napisano, że dzieliła się na 2 części: Cydzikowszczyznę Sawejki i Cydzikowszczyznę Piaski. Piaski o areale około 170 dziesięcin a Sawejki o areale około 170 dziesięcin należała do Jodkowskich, z których część należała do Jodkowskich a około 150 dziesięcin należało do Bohatyrewiczow. W księgach metrykalnych parafii Kamionka znalazłem jedyni t3 wzmianki u urodzeniu się córek z rodziny Jodkowskich na początku XIX wieku. O Bohatyrewiczach z tej miejscowości nie znalazłem żadnej wzmianki. Podejrzewam, że mieszkający w Cydzikowszczyźnie Jodkowscy i Bohatyrewicze byli wyznania prawosławnego lub unickiego i dlatego nie ma o nich wzmianki w dokumentach parafii Kamionka. Były to jednak dość duże folwarki. Ale w dokumentach z roku 1921 odnotowano, że w Cydzikowszczyźnie Sawejki były 3 domy, w których żyło 12 osób wśród których 9 było wyznania katolickiego, 1 prawoslawnego i 2 ewangelickiego. Natomiast W Cydzikowszczyżnie Piaski był zaledwie 1 dom, w którym mieszkało 6 osób, z tego 5 katolików i jedna prawoslawna. Wszyscy mieszkańcy Cydzikowszczyzny deklarowali narodowość polską. Co się na przestrzeni około 50 lat stało, że ta miejscowość się wyludniła?
Pozdrawiam.
Tadeusz.
Tytuł: Odp: Cydzikowszczyzna
Wiadomość wysłana przez: Tadeusz w Sierpień 27, 2021, 11:41:35 AM
Uzupełniając poprzedni wpis dodaję, że wyznawcy prawosławia z Cydzikowszczyzny należeli do parafii Jatwiesk. Niestety nie mam dostępu do ksiąg metrykalnych yej parafii. Od 1938 roku Cydzikowszczyna administracyjnie należala do powiatu Szczuczyn.
Tadeusz.
Tytuł: Odp: Cydzikowszczyzna
Wiadomość wysłana przez: Andrzej Wawryniuk w Wrzesień 02, 2021, 08:42:36 PM
Szanowny Kolego,

Cydzikowszczyzna należała do gminy Wasiliszki, a nie do gminy Szczuczyn. Według pierwszego spisu RP z 1921 r., Cydzikowszczyzna jako kolonia, występuje w gminie Wasiliszki pod nr 13 - vide załącznik.  W Kolonii był 1 dom, w którym mieszkało 6 osób, w tym 3 mężczyzn i 3 kobiety. Wszyscy byli wyznania rzymskokatolickiego. Dane pochodzą z poniższego opracowania, w którym znajduje się zestawienie całego powiatu lidzkiego:
Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych. T. 7, cz. 1 : Województwo nowogródzkie.
Jest do pobrania w kilku bibliotekach cyfrowych, np. http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/doccontent?id=14625

W powyższym tomie, co jest oczywiste, znajduje się także zestawienie zbiorcze gminy Szczuczyn - s. 42, 43.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Cydzikowszczyzna
Wiadomość wysłana przez: Tadeusz w Wrzesień 03, 2021, 04:01:23 PM
Z powyższego wynika, że 0d woku 1921 do 1924 zniknęła miejscowość Cydzikowszczyzna Sawejki, w której byly 3 domy. a zostala jedynie  Cydzikowszyzna Piaski z jednym domem.
Tadeusz.
Tytuł: Odp: Cydzikowszczyzna
Wiadomość wysłana przez: Andrzej Wawryniuk w Wrzesień 03, 2021, 06:31:32 PM
Szanowny Kolego,

Cieszę się, że mogłem pomóc.

Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Cydzikowszczyzna
Wiadomość wysłana przez: Tadeusz w Wrzesień 05, 2021, 11:49:12 AM
Dziękuję za pomoc. Ale nadal nie wiem jaka była przyczyna tak znacznej degradacji okolicy Cydzikoeszczyzna?
Pozdrawiam.
Tadeusz
Tytuł: Odp: Cydzikowszczyzna
Wiadomość wysłana przez: Andrzej Wawryniuk w Wrzesień 14, 2021, 11:38:11 AM
Szanowny Kolego,

Wydaje się, że z uwagi na niekorzystne położenie kolonii (brak dobrych dróg, duże odległości od różnego rodzaju placówek) zdecydowały o naturalnym wymieraniu miejscowości. Proszę zauważyć, że według spisu z 1921 r. w kolonii Cydzikowszczyzna mieszkała tylko jedna rodzina. Z naturalnych powodów brakowało też chętnych do osiedlania się na wymierających terenach. To naturalne i często występujące zjawisko społeczno-demograficzne nie tylko w latach II RP.
Proszę zauważyć ile miejscowości we współczesnej Polsce kończy swój przysłowiowy żywot.

Pozdrawiam.