Maciej Ejsmont z Puciłków

Zaczęty przez LukaszRynkowski, Kwiecień 13, 2021, 05:36:37 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LukaszRynkowski

Witam,

Poszukuję genealogii przodka Macieja Ejsmonta (Eysymonta, Eysmontta) z Puciłków.
Testament jego był wspominany w teczce heroldii senackiej u moich przodków Wróblewskich.
Udało mi się dotrzeć do tego testamentu w księgach ziemskich grodzieńskich.

Z testamentu wyłania się takowa postać:

Maciej Ejsmont

  • zmarły między 27 III 1753 a 23 II 1754.
  • był żonaty z Anną z Puciłkowskich, w momencie pisania testamentu już nie żyła.
  • miał córkę Katarzynę Ejsmont, która wyszła prawdopodobnie już przed 1744 za Franciszka Wróblewskiego, mojego przodka. Zięciowi i Katarzynie Maciej zapisał majątek w Puciłkach
  • miał córkę Eufrozynę Ejsmont, która wyszła za Fabiana Bilmina
  • miał siostre Konstancję Ejsmont, która wyszła za Jakuba Puciłkowskiego
  • miał brata stryjecznego Michała Ejsmonta, który ożenił się z Marianną Maliszewską
  • po ojcu miał majętność w Piaszezynie(?) alias Tołoczkach
  • po matce miał majętność w okolicy Puciłki

Bardzo liczę na pomoc specjalisty od rodu Ejsmontów!
Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

Pozdrawiam serdecznie,

Łukasz Rynkowski

Sławomir Olczyk

Szanowny Panie Łukaszu.

Na razie mogę do tego dodać, że wspomniany Michał, brat stryjeczny Macieja, miał ze związku z Marianną Maliszewską synów Jana, Konstantego i Michała. Sporządził testament 18.11.1744, który został aktykowany 22.10.1757. Ten testament można znaleźć: F. 1755 d. 61, k. 629 (podaję za Aniszczenką, Szlachta Grodzieńska, s. 212).

Pozdrawiam Pana serdecznie.

LukaszRynkowski

#2
Szanowny Panie Sławomirze,

Pięknie dziękuję za podanie tej informacji.
Może kiedyś uda się odnaleźć i tę linię Ejsmontów.
A może informacje o tej linii są już gdzieś zawarte w tekach jakiejś heroldii.
W tym kontekście informacje o synach brata stryjecznego Macieja są niezwykle cenne.
Być może któryś z tych synów lub ich potomków dowodził szlachectwa.

Nie wiem czy ma to jakieś znacznie, ale mocno związany z rodem Ejsmontów był zięć wspominanego przeze mnie Macieja Ejsmonta i mąż Katarzyny Ejsmontówny, czyli Franciszek Wróblewski.
Franciszek Wróblewski (ur. przed 1710, zmarł po 1761) był synem chorążego petryhorskiego Piotra Wróblewskiego (ur. przed 1670, zmarł po 1714) oraz Ewy z Ejsmontów (zmarła po 1733); a także prawnukiem Zofii z Ejsmontów (zmarła po 1650) małżonki Tymoteusza Wróblewskiego (ur. przed 1650, zmarł po 1650). Byli to Wróblewscy posiadający majątek Worobie (Worobije) w powiecie Wołkowyskim, a także Bojaniszki w Lesie Sejneńskim. W Parafii Kryńskiej pojawili się właśnie za sprawą odziedziczenia Puciłek dzięki wspomnianemu tutaj testamentowi Macieja Ejsmonta.

Pozdrawiam,

Łukasz

Andrzej Wawryniuk

Szanowny Kolego,

Podpowiadam przejrzenie tzw. Księgi Litewskiej. Są tam wpisane różego rodzaju przywileje, nadania, dziedziczenia  itp. Teksty - przede wszystkim rękopisy są napisane w języku polskim. Podaję link do zespołu nr 389 - http://rgada.info/poisk/index.php?fund_number=389&fund_name=&list_number=&list_name=&Sk=30&B1=+++%D0%9D%D0%B0%D0%B9%D1%82%D0%B8+++

Pozdrawiam.

LukaszRynkowski

Panie Andrzeju,

Dziękuję za link do źródła.
Źródło jest mi znane od jakiegoś czasu, mam (na wszelki wypadek) wszystkie te księgi pobrane, bo nigdy nie wiadomo, jak długo Rosjanie zechcą to udostępniać... lub kiedy nasze władze nam w ogóle zablokują dostęp do rosyjskich serwerów w ramach jakiejś kolejnej eskalacji politycznych konfliktów.

Niestety, nie znalazłem tam nic o swoich przodkach. Ale widziałem wspomnienia różnych nadań z epoki Zygmunta Starego na terenach grodzieńszczyzny, więc jest zdecydowanie źródło godne polecenia!

Pozdrawiam,

Łukasz


LukaszRynkowski

Dziękuję bardzo! Ważna informacja i trzeba ją propagować.
Kopie ML z AGAD to zbiór znany mi z czasu jego pierwszej publikacji na SzwA, a wcześniej chyba też na stronach Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.
Bardzo dla nas cenny zbiór. Chociaż niestety nie pełny. Każda osoba posiadający przodków w W.X.L. powinna go studiować. No i ja też zapewne jeszcze wielokrotnie do tego zbioru będę wracał.

Andrzej Wawryniuk

Dobry wieczór,

W trakcie kwerendy Metryki Litewskiej (AGAD, Sumariusz Metryki Litewskiej, sygn. 7, k. 208, 208v), w opisach zdarzeń w 1616 r. napotkałem Mikołaja, Seweryna i Augustyna Eysimontów. Nie wiem czy mają on związek z omawianymi w tej części forum rodami, ale może to coś interesującego również dla Kolegi? zainteresują.

Z poważaniem.

Sławomir Olczyk

Szanowni Państwo.

Augustyn Juriewicz był z rodu Nowickiego Juriewicza. Jego syn Mikołaj został później pisarzem grodzkim grodzieńskim. Pochodził z Burniewa.

Pozdrawiam serdecznie.