Odelsk - Szykszniowie i Zwierżewiczowie

Zaczęty przez Wojtas, Sierpień 28, 2021, 05:55:27 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wojtas

Dzień dobry,

Poszukuję potomków i danych genealogicznych rodzin:
Jerzego i Łucji zd.Kozlowskiej Szykszniów pochodzących z Odelska. Jerzy Szyksznia ur. ok. 1825 r.
Moniki Zwierzewicz (Zwierżewicz) c. Michała lub Mikołaja i Józefy (Józefaty) Cybulskiej ur. w Odelsku ok. 1866 r.

Z poważaniem
Wojtek
Pozdrawiam
Wojciech Sobieraj

Albink

Pozdrawiam
Albin

Wojtas

Panie Albinie,
Dziękuję za informację, ale znam te źródła, chociaż czasami są nie do odczytania (jak dla mnie) - zwłaszcza z Odelska w j.rosyjskim!
Po cichu liczę, że może znajdzie się jakiś żyjący potomek w/w osób.

Z poważaniem
W.Sobieraj
Pozdrawiam
Wojciech Sobieraj

Albink

Myślę, że potomkowie Antoniego Szykszni mogą żyć na Białorusi lub w Rosji. Chociaż Antoni prawdopodobnie nie siedział w Odelsku, bo tylko dwoje dzieci chrzcił w Odelsku, a miał ich prawdopodobnie siedmioro. On sam zmarł w Skt. Petersburgu. Nie jest więc wykluczone, że jego potomkowie mogą żyć również w Polsce. Tylko, czy wchodzą na stronę naszego forum i mogliby interesować się dziejami swoich przodków.
Pozdrawiam
Albin

A. Rybalko

#4
Nadzieję, choćby i niewielką, zawsze można mieć. A przy okazji należy pomyśleć nie tylko o Rosji, ale i o Litwie, bowiem nazwisko Szyksznia ma litewskie korzenie. Słownik języka litewskiego podaje, że siksna (czyt. szikszna) oznacza "wyrobiona skóra".
https://www.zodynas.lt/terminu-zodynas/SS/siksna
Tereny na zachód od Grodna były ojczyzną wielu etnicznych Litwinów, którzy migrowali z północy na południe i z powrotem. Dobrym przykładem jest mój były wileński szef Litwin "czystej krwi", którego przodek nazwiskiem Bruzga pochodził we wsi Bruzgi, należącej do parafii Kuźnica (zanim powstała granica). Bruzga przeniósł się w swoim czasie na litewską część Suwalszczyzny, dalszych szczegółów nie znam.



wd

Pawidłowa pisownia tego nazwiska to Bruzgo. Według profesora Kondratiuka może pochodzić m. in. od słowa bruzgis czyli świerzb (!)