Ród Zielenkowskich

Zaczęty przez Ala2, Maj 18, 2020, 07:50:42 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ala2

w dniu 7 marca 1820 roku w okolicy Bienkun parafia Poporcie. To moi pra..pra.... Nie szukam aktów UMZ, ponieważ je mam, naturalnie poszukiwania zajęły mi sporo czasu, nie  wiele wiedziałam na początku  mojej drogi. Szukam potomków
żyjących,  aby móc pogłębić  moją wiedzę o rodzinie.
Prośba do zawodowych genealogów proszę nie zwracać się do mnie , abym uzupełniła drzewo rodzinne na jakimś portalu genealogicznym - nie to jest moim celem.
                                                                  pozdrawiam serdecznie Ala

Ala2

#1
Szukam kontaktu z żyjącymi potomkami poniższych osób, a związanych ze mną rodzinnie :
Zuzanna zd. Lubińska c.Józefa i  Marianny   zd. N  parafia Kietowiszki
Kurowski Stanisław  s. Jana i  Marianny zd.Linkiewicz  parafia Kietowiszki
Józefy  zd. Linkiewicz  c.  Marianny   zd. Sikorska     
wieś  Krawciszki  Parafia Żyżmory
Ewę zd. Rowińską /Rewińską - ksiądz pisał nazwisko w aktach na przemiennie /   Zaścianku Krokszle parafia Kietowiszki
Marianna zd.  Jodkowska córka Edwarda i Jadwigi  zd. Sapatowicz Zaścianek  Małe Krokszle  Parafia  Kietowiszki
Janczewska  Krystyna  c. Jana  i  Konstancji zd. Krzywicka parafia   Sumiliszki filia  Barbaryszki 
Józefa  zd. Linkiewicz córka  Jerzego i Anny zd. Nienartowicz   parafia  Sumiliszki filia Barbaryszki
Aleksandra   zd. Woronowicz    c.AntoniegoI Kazimiery  zd. Sierżant  parafia Św.Piotra i  Pawła Wilno
Stankiewicz Benedykt s. Franza I Rozali zd. Siemaszko Zaścianek Zasłona Parafia Żyżmory
Florentyna /Floriana/ zd. Kozłowska Zaścianek Krokszle Parafia  Kietowiszki
Bogdanowicz Helena Jadwiga    córka   Piotra I   Józefy  zd. Juchniewicz    Waka     Landwarowska
Bogdziewicz Stanisław   s.Józefa I Ekateriny zd.Żukowska parafia Kietowiszki
Stanisława zd. Zdanowicz   c. Jakuba  i Mari   zd. Czerniewska /Czarniawska/ Św. Jakuba Wilno
Szatyński Ignacy  s. Mateusza i Heleny zd. Sokołowska parafia Zyżmory 
Szyszko Jarosław parafia Zyżmory 
Anna  zd. Romanowska   córka Jana I Grazyldy  zd. Muraszko Zaścianek  Krokszle Parafia Kietowiszki
Dombrowski Andrzej  syn  Jana i  Martyny   zd. Mosniewicz parafia Nowe Troki
Lutkiewicz Maria c.  Wincenty i  Emilia zd. Monkiewicz z m. Koszedar  mieszkający we wsi  Władykiszki Parafia  Zyżmory
Kasperowicz  Osip /Józef/ DWORIANIN  ze wsi  Niewiarowicze Parafi Kormiałów   Kowieńskiej Guberni  syn    Osipa/Józefa/ i  Ewy zd. Śmirewska
Kulikowski  Florian s. Antoniego i Juli zd. Wojciechowska Zaścianek Malejańce Parafia  Sumliszki
Felicjana  /Felixa /zd.  Dołmatow  c. Josporana I  Rozali zd. Leszczyńska /córka Karolina/ parafia Sumiliszki
Osiński Feliks syn Leonarda i  Tekli zd. Bogdziewicz   parafia Sumiliszki
Ewa   zd.   Romanowska  c.Onufrego i  Marianny zd. Legatowicz    Barbaryszki filia parafi  Sumiliszek

ps . proszę kontaktować się na priv. e-maila

Ala2

#2
szukam rodzeństwa i potomków . Na pewno nazwisko pojawia się  w Słonimie, nie mniej jednak, żeby nie było łatwo znalazłam .... w załączniku.

Ala2

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSM1-KCMY?cat=2317996
Zawarli związek małżeński w   1859 akt 10 M 27 czerwca ODNODWORZEC  Jodko Wincenty  lat 25 z Parafi Użugość syn Macieja i Józefy zd. Waszkiewicz z ODNODWORKA Anielą zd. Cybulska  lat N córka Jerzego i Marcianny zd. Stankiewicz . Świadkowie ODNODWORZEC Puciłowski Rafał  Zaścianek Buda Warkolska Barbaryszki skan 245

Ala2

Staszkiewicz   Józef i Wanda  -rodzina pochodzi z Łotwy - Libawy .Rodzice Józef i Wanda z   uznali, że trzeba uciekać z Lipawy do Polski. Ojciec przed I wojną ukończył Politechnikę w Rydze, a mama Konserwatorium Muzyczne w Petersburgu. Tata był inżynierem specjalizującym się w budowie linii kolejowych, a mama absolwentką wokalistyki.
Dzieci:
1/  Longin urodził się na Łotwie
2/ Huberta – przyszła na świat w 1920 r. w Tomaszowie Mazowieckim w czasie ucieczki rodziców z Łotwy.
3/   Zbigniew Jan  urodził się 11 października 1924 r. w Kowlu (diec. łucka) . W dniu 31 października 2020 r. w Lublinie zmarł ks.   Staszkiewicz  Zbigniew Jan.

klocekoi

Owa ucieczka zapewne spowodowana była nawałą bolszewicką i strach przed nią. Albo bardziej prozaiczna, może zwyczajnie stwierdzili, że odrodzona Polska jest najlepszym miejscem dla Polaków.

Ala2

Rok urodzenia drugiego dziecka jest wymowny .
Natomiast często genealodzy sugerują, aby szukać rodziny od "gniazda" w promieniu ok. 50 km ten przykład wskazuje, że może być i kilkaset km.

Ala2

czy na pewno? Kto rozwieje moje wątpliwości...
                                  Ala

Ala2

rodzina Kiezik z oklolic Brasławia
rodzina Szarejko z Gdańska
rodzina Zacharewicz Żośle
rodzina Sołtanowicz Wilno
rodzina Staszkiewicz Libawa
                                pozdrawiam Alicja

Ala2

Po wielu latach poszukiwań mogę stwierdzić, że nazwisko brzmi nie Zielonkowski , a Zielenkowski.
W dalszym ciągu mam 'braki' chodzi mi o poniższe nazwiska:
Zielenkowska Maria zd. Olszewska
Zielenkowski Witold Białystok
Zielenkowski Andrzej
Zielenkowska Agata zd. Choćko /Chodźko/
Zielenkowska Joanna zd. Zacharewicz
Jodko Władysław
                                       pozdrawiam Ala


Ala2

Alicjo swego czasu podsunęłaś mi Zielenkowskich z Wielkiej Brzostowicy za co jestem ogromnie wdzięczna. Otóż rzeczywiście na co zwróciłaś uwagę , iż pojawili się w roku 1812 . Zielenkowski Jan  i Katarzyna zd. Steckiewicz pobrali się w 1806 roku 8  lutego w Różance .
W 1810 roku w Żołudku urodziło się ich pierwsze dziecko Feliks , kolejne dzieci : Ludwika , Apolin , Teodozja, Adrian , Romuald Otton, Władysław urodziły się w Wielkiej Brzostowicy .
Nie ma w księdze aktu urodzenia ich dziecka  Józefy urodziła się w 1815 , albo 1816 roku.  A Józefa c. Jana i Katarzyny zd. Steckiewicz wyszła za mąż 20 listopada 1841 roku w Janiszkach za Wyszomirskiego Michała s. Macieja i Magdaleny zd. Juchniewicz . Mieli dzieci: Adama , Emilię , Jana  , Michała.
Ażeby nie było całkiem prosto w akcie M X napisał panna młoda zd. Zielenkowska , w akcie U Adama matka zd. Zelingowska , w akcie U Emili matka zd. Zelingowska , w akcie U Jana matka zd. Zelingowska , w akcie U Michała  Matka zd. Zielenkowska.
Podejrzewam, że ksiądz pisał nazwisko Zielenkowska ze słuchu i wyszło jak wyszło .
                                               Pozdrawiam
ps. powyższe akty są dostępne w genetece : Janiszki, Wielka Brzostowica , Różanka , Żołudek .

A. Rybalko

Jestem przekonana, że w miarę postępów indeksacji dowiemy się więcej. Dlatego zawsze warto zaglądać do geneteki - a nuż pojawiło się coś nowego?

Tadeusz

W latach 70 ubiegłego wieku znałem rodzinę Szarejko mieszkającą w pow. Pasłęk. Losy tego Szarejki były opisane w książce - Lot bez powrotu.  W armii Andersa był członkiem załogi samolotu, który podczas akcji został zestrzelony.
Tadeusz.

Ala2

Ślicznie dziękuję za cenną wskazówkę . Niezwłocznie postaram się zdobyć tą książkę .
                                  pozdrawiam Alicja

Ala2

Bardzo intryguje mnie małżeństwo dworianina Zielenkowskiego Józefa lat 25 z parafi Kietowiszki s.Kazimierza i Joanny zd. Olszewska ? / czy Janczewska ?/  Z Franciszką zd. Zabłocka lat 20 córka Ignacego i Katarzyny zd.Bienkuńska z parafi Żośle.
Kopia na FS  w księdze aktu M jest kiepsko czytelna miałam watpliwości jak brzmi nazwisko matki zd. Pana młodego. Napisałam do archiwum w Wilnie prośbę o skan tegoż aktu , przysłano mi nie zwłocznie , niestety skan zrobiono z kolejnej kopi księgi , którą posiada archiwum. Tyle tylko, że znacznie lepsza jakość niż na FS. I jest wyraźnie zd. Joanna Olszewska.
Może znajdzie się ktoś kto rozwieje moją wątpliwość Olszewska czy Janczewska ? .
                     z pozdrowieniami Ala