Nietupski

Zaczęty przez mariaanna, Kwiecień 28, 2015, 12:57:28 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mariaanna

Witam serdecznie Wszystkich Uczestników Forum !

Moje nazwisko rodowe Nietupska . Mieszkam w Warszawie . Jestem na emeryturze i od paru lat bezskutecznie poszukuję informacji o moich przodkach ze strony ojca  . Dziadek mój to Mieczysław Nietupski syn Juliana Nietupskiego i Albiny z d. Horczak.  Urodził się prawdopodobnie 16. 11. 1884 r. w Horczakach Górnych koło Sokółki .Prawdopodobnie miał  dwóch braci . Rodzina dziadka  zamieszkiwała w Babikach ale wyemigrowała do USA.
Pradziadek Julian wcześnie zmarł i prababcia Albina powtórnie wyszła za mąż ( Sawicki ? )
Dziadek Mieczysław 16 stycznia 1932 r. ( dane z obrączki ślubnej babci ) żeni się z Jadwigą Pomorską urodzoną w 1907 r. - córką Konstantego Pomorskiego i Marianny z d. Ballaun i mieszkają w Horczakach Górnych.  17 września 1932 r. rodzi się ich pierwszy syn Jerzy Ryszard ( mój ojciec ) , w  1934 r. syn Janusz  a parę lat później córka Wanda . Prawdopodobnie w 1940 r. dziadek Mieczysław przyjeżdża do teściów do Warszawy.
Zostaje zatrzymany w czasie "łapanki" na ulicach Warszawy przez Niemców . Był więźniem na Pawiaku i wywieziony do Oświęcimia . Oznaczony jako więzień polityczny i nadano mu nr obozowy 8264 . Zginął w obozie.
Babcia Jadwiga Nietupska z d. Pomorska została zastrzelona 20 sierpnia 1943 r. przez nieznanych sprawców w Horczakach Górnych ( wyciąg z ksiąg metrycznych pogrzebowych nr 94 z dnia 8 października 1943 r. Koscioła Parafialnego Wniebowziecia N.M.P. w Odelsku  - Archicezji Wileńskiej .
Dzieci Jadwigi i Mieczysława są odwiezione przez Księdza do siostry Jadwigi, która zajęła się ich wychowaniem (obecnie wszyscy już nie żyją )
Majątek dziadków Nietupskich w Horczakach Górnych wraz z siedliskiem został zabrany protokołem na cele Reformy Rolnej na mocy dekretu PKWN z dnia 06 września 1944r.
To wszystko co zdołałam zebrać o Rodzinie. Wdzięczna będę za każdą wiadomość . Pozdrawiam . Mariaanna

Mieńko Andrzej

Witam serdecznie.

Nazwisko Sawicki mi się kojarzy z Babikami, jak z bajtla chodziłem z babcią do cioci Lenki (Leokadia). Nigdy mnie to nie interesowało. Byle było fajnie, mleka sie napić, pobawić. Teraz jak rozbieram rodzinę na czynniki pierwsze to wiem o kogo chodzi. Babcia Antonina Mieńko z domu Normantowicz miała siostrę (Marianna), która wyszła za maż za Michała Sawickiego. Normantowicze we wsi Babiki to katolicy. Mieńko z prawosławia. Jeśli Michał Sawicki byłby tym drugim mężem Albiny, to dużo o tej części rodziny nie powiem (słabo rozwiniętą ma stronę babci).
Wspomniała Pani o Odelsku, a to właśnie przekonuje o katolickiej części rodziny. Wiem, że dzieci Sawickich, szukali rodzeństwa z Normantowiczów, które to siostry (jedna we Wiśniówce na Białorusi) się porozjeżdżały.

Pozdrawiam serdecznie. Andrzej Mieńko Świętochłowice.

Albink

Witam
Julian Nietupski wziął ślub z Albiną Horczak w 1884 roku i w tym samym roku urodził się ich syn Mieczysław w Horczakach Dolnych. Julian był synem Feliksa i Petroneli zd. Horczak. Urodził się w Zubrzycy. Miał prawdopodobnie pięcioro rodzeństwa.  Zmarł on w 1885 roku, a żona jego powtórnie wyszła za mąż za Aleksandra Popławskiego w 1890 roku. Dzieli z tego małżeństwa chyba nie było.
Bardzo ciekawi mnie ten wyciąg metryki zgonu Jadwigi Nietupskiej. Czy mógłbym otrzymać skan /zdjęcie/ tego wyciągu na adres mailowy: albink@o2.pl
Pozdrawiam
Albin

mariaanna

Dziękuję bardzo. Skan prześlę później.
Pozdrawiam serdecznie

Agnieszka

#4
Mariaanno, w spisie ludności z 1909 r parafii Odelsk w skan nr 897, str nr 567, pod adresem Horczaki Górne 2, mieszkał Nietupski Mieczysław lat 26, syn Albiny z 1 małżeństwa. Pod tym samym adresem zamieszkiwali: Popławski Aleksander lat 46, Popławska Albina lat 47.

mariaanna

Wdzięczna jestem za informację . Serdecznie pozdrawiam. Mariaanna

Agnieszka

Marianno znalazłam akt chrztu Albiny z domu Horczak
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/APH-Wilno/ArchidiakonatBialostocki/ArchBialostocki_WM64_DekanatSokolski1851/Odelsk/1-B1851/WM64_0347.jpg akt nr 167

Albina Horczak urodziła się 1851.12.03 chrzest 16.12.

Panie Albinie, bardzo prosimy pomóc nam rozczytać imiona rodziców :)

Albink

Wincenty i Konstancja Słucka.
Pozdrawiam
Albin