Krótkie opisy parafii grodzieńskich

Zaczęty przez A. Rybalko, Październik 12, 2017, 12:50:06 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

A. Rybalko

W wypadku ślubu kościelnego może ślubować teoretycznie tylko jedna strona i dla niej ten ślub będzie wiążący.
Natomiast rodzice chrzestni mają - teoretyczny - obowiązek przekazywania światła prawdziwej wiary. Z tego powodu nie mogą to być osoby innego wyznania niż katolickie ani bezwyznaniowcy. Coś o tym wiem, miałam problem ze znalezieniem chrzestnych dla moich maluchów, a rodzina męża jest ewangelicka.

wd

Rodzicami chrzestnymi mojego syna byli katoliczka i anglikanin. Widać co kraj to obyczaj, bo ksiądz stwierdził, że jedno musi być katolikiem a drugie "chrześcijanienem" aczkolwiek sprawdzane to w żaden sposób nie było.

A. Rybalko

Masz rację, chrzestni "mieszani" są i byli możliwi tu i ówdzie. Nasze "ówdzie" to Grodzieńszczyzna - gdzie niektórzy chętnie zapraszali na chrzestnych oficerów i żołnierzy carskich garnizonów, a więc przeważnie prawosławnych. Nikomu to jak widać nie przeszkadzało. 

GZ_Zuk

Wracając do głównego wątku. Opisy parafii i kościołów parafialnych można znaleźć w monografii "Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, Kościoły i klasztory dawnego województwa nowogródzkiego, t. 2, Kraków 2006" Marcina Zglińskiego.

bratjan

Informacja do Świsłoczy na temat: O. Serafin WOŁK (OFMConv), ur. ~1748, kapł. ~1778, 1782-1783 Świsłocz, 1789-1796 Indura (kom), 1798-1800 Hoża (a, p), 1815-1828 Olszewo (cur),

A. Rybalko

Ciekawa jestem źródła tej informacji. I o które Olszewo tu chodzi, bo istnieje niejedno.