Terpiłowska

Zaczęty przez A. Rybalko, Luty 26, 2019, 04:59:42 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

A. Rybalko

Z zainteresowaniem przeczytałam opracowanie Piotra Cypli o nazwiskach grodzieńskich w Polsce (http://www.rodygrodzienskie.pl/?p=5695). Takie nazwiska, nie tylko grodzieńskie, ale i historyczne, spotykane są również w innych krajach.

Wczoraj zapukała do naszych drzwi znana z widzenia sąsiadka. Trzymała w ręce kopertę i kartę, które chciała mi wręczyć z wyrazami współczucia z powodu zgonu teściowej. Jakże była speszona, kiedy się dowiedziała, że teściowa czuje się jak najlepiej i wcale nie ma zamiaru umierać. Ktoś wprowadził ją w błąd. Ale dzięki temu dowiedziałam się, jak się nazywa ta sąsiadka. Na kartce stało jak wół: ,,Terpiłowska". Nie omieszkałam się wyrazić mojego zachwytu z tego powodu, że poznaję potomkinię starego kresowego rodu. Pani Terpiłowska wyjawiła mi, że pochodzi z Prus Wschodnich, konkretniej z Mazur. Polskiego nie zna, jest Niemką. Zrozumiałam, że wie o swoim pochodzeniu, ale nie jest nim tak bardzo zainteresowana.

O Terpiłowskich najogólniej można przeczytać tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Terpi%C5%82owscy. Nie jest to ród sensu stricto grodzieński, ale nazwisko to jest spotykane w metrykach np. z Sokółki, gdzie Jan Terpiłowski wicemarszałek powiatu sokólskiego oraz jego żona Marianna  występują w roli rodziców chrzestnych.

Wydaje mi się sensowne, żeby wspomnieć tu na forum o tym rodzie, może ktoś się odezwie, może uda się zgromadzić więcej informacji.

Ata

Nazwisko Terpiłowski jest bardzo często spotykane w dekanacie brzeskim.  W należącej do tego dekanatu par. Czernawczyce (a po likwidacji tej parafii w par. Brześć) występowała miejscowość Terpiłowicze.
Małgorzata
Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ

A.Markiewicz

Herbarz rodzin tatarskich w Polsce
Dziadulewicz Stanisław (1872-1943)
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=77805
spis gniazd rodowych ;  tablice genealogiczne ;  lista prenumeratorów Herbarza ;  rodziny tatarskie po dziś dzień muzułmańskie ;  starszeństwo rodów tatarskich, tytuły i herby ;  Tatarzy litewscy (muślimowie) ;  spis alfabetyczny nazwisk tatarskich umieszczonych w Herbarzu
na str 448


http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=597.msg1986#msg1986
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

S Terpilowski

Posiadam troche danych o rodzie Terpilowskich, glownie z dokumtow nie dawno temu przeslano mi z archiwum w Petersburg. Szczegolnie o Terpilowskich z Grodenskiej gubernii.
W 1805 podano ze - "W 1501r rotmistrz Seweryn Terpilowski herb Brama, otrzymał majątek Saki jako nagrodę za służbę wojskową od króla Aleksandra Jagiellończyka"

"Ród żył kilka wieków wcześniej w powiecie brzeskim, ale ze względu na częste wojny w tych stronach, wzrost dobrobytu, zniszczenie przez ogień niektórych dóbr - nie jest możliwe przedłożenie wcześniejszych dokumentów"

"Potomkowie Seweryna Terpilowskiego ze względu na ich dużą liczbę nie byli w stanie zmieścić się we własnych majątkach. Dlatego niektórzy z nich przenieśli się na ziemie książąt Radziwiłłów z obowiązkiem stworzenia konia z uprzężą wojskową na wypadek potrzeby Królestwa Polskiego"

Te poprzedne dany podano bez dowodow!
Najwczesniejsze udowodnione dane sa takie ze - "Synowie Seweryna Terpilowskiego Szymon, Job, i Mojżesz, są wskazani w transakcji sprzedaży 1564r majątku Knyazibrod lub teraz Terpilowicze w obwodzie brzeskim za 20 000 złotych, od  Jerzego Illinicza"

Moi przodki urodzeni w Terpilowiczach Wielkich w 18tym wieku, a w 1833/4 r kupili ziemie w wsi Wojska, parafia Kamieniec Litewski, gdzie mieszkali do 1927r.

Ciekawo jest to ze jak podano prez czlonkow rodu z Terpilowicz, i opisano przez Dziadulewicza itp - ze Terpilowscy uzywaly herb wlasny. A u nas w rodzinie mowilo sie o herbie Brama, i rzeczywiscie  dokumenty z Petersburga dotyczace do tej linii z Terpilowicz twierdza herb Brama.

Jak kto sie interesuje, mamy swoja wlasna strone Terpilowskich na facebook, gdzie podajemy (glownie ja) jakiekolwiek dokumenty wiadomosci o rodzie, https://www.facebook.com/groups/374636372556598/

A. Rybalko

Czy mógłby Pan Terpiłowski do mnie się odezwać? Mój adres mailowy jest dostępny dla użytkowników. Byłabym wdzięczna za kontakt.

A.Markiewicz

Terpiłowskiego Józefa, Edwarda b. adiunkta policji - tłumacza języka rosyjskiego
https://szukajwarchiwach.pl/35/22/0/4.1.2.2/377/str/1/1/15#tabSkany
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.