TAM, GDZIE NIEMEN WIJE SIĘ SREBRZYSTY

Zaczęty przez Leonard Drożdżewicz, Listopad 28, 2019, 02:36:37 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Leonard Drożdżewicz

TAM, GDZIE NIEMEN WIJE SIĘ SREBRZYSTY
Od 3 do 30 GRUDNIA 2019 r.  w Warszawie - Galeria Mazowiecka - wystawa fotografii Elżbiety Dziuk-Renik pt.  "Tam, gdzie Niemen wije się srebrzysty" - koordynator wystawy: Romuald Mieczkowski.

3 - 30 grudnia 2019 r.

Wernisaż wystawy -  wtorek, 3 grudnia 2019 r., o godz. 17.00 w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie Plac Bankowy 3/5, Wejście główne C.Elżbieta Dziuk-Renik mieszka w Warszawie. Od wielu lat podróżuje i fotografuje. Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków ,,Polska Sztuka Użytkowa", Stowarzyszenia Podróżników ,,Horyzont" i Stowarzyszenia ,,Res Carpatica". Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt wstaw indywidualnych – m.in. ,,Pejzaże Conradowskie", ,,Lodowa Droga", ,,Ludzie bez Adresu", ,, Śladem Mistrza Bharaty", ,,Zabytki Grodna" i ,,Wspomnienia Grodzieńskie". Swoje prace prezentowała w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Kazimierzu Dolnym i Grodnie. Jej zdjęcia były publikowane w czasopismach oraz wydawnictwach książkowych, wypełniły m.in. album  ,,Ziemia nadniemeńska Elizy Orzeszkowej" oraz publikację ,,Kultura na wygnaniu".

Wystawa zatytułowana ,,Tam, gdzie Niemen wije się srebrzysty" opowiada o ziemi grodzieńskiej widzianej w obiektywie Elżbiety Dziuk. Spośród kilkuset zdjęć Autorka prezentuje jedynie kilkadziesiąt. Jest to jej subiektywny wybór zarówno nadniemeńskich pejzaży, jak i pamiątek architektury dawnej Grodzieńszczyzny. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstawały w trakcie wielokrotnych podróży na Grodzieńszczyznę, związanych z realizacją projektu ,,Ziemia nadniemeńska Elizy Orzeszkowej". Stronę merytoryczną projektu opracowała dr Wanda Renik, która wraz z autorką wystawy docierała do miejsc związanych z życiem i twórczością nadniemeńskiej pisarki. Dr Wanda Renik dokonała także wyboru fragmentów prozy Elizy Orzeszkowej towarzyszących wystawie ,,Tam, gdzie Niemen wije się srebrzysty".

https://www.mik.waw.pl/zapowiedzi/item/3223-do-30-grudnia-warszawa-tam-gdzie-niemen-wije-sie-srebrzysty-galeria-mazowiecka.html