Hlebowicz / Хлебович family of Hlebowicze and Grodno

Zaczęty przez Sarannki, Kwiecień 05, 2022, 09:16:20 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sarannki

Witam wszystkich,

Mam nadzieję, że niektórzy z Państwa mogą mi pomóc lub udzielić sugestii w moich poszukiwaniach rodziny Hlebowiczów z Hlebowicz i Grodna.

Mój prapradziadek Michał Jan Hlebowicz urodził się 2 maja 1855 lub 1851 roku w Hlebowiczach w Grodnie. Informacje te uzyskałem z amerykańskiego świadectwa naturalizacji mojej praprababci. Rodzicami Michała byli Jan Hlebowicz i Aniela Hlebowicz według amerykańskiego aktu małżeństwa Michała z moją praprababcią. Amerykański akt zgonu Michała również zawiera imię jego ojca jako Jan, ale nie wymienia imienia jego matki. W co najmniej jednym z amerykańskich aktów małżeństwa jego córki jego nazwisko figuruje jako Jan Michal zamiast Michal Jan.

Michał Jan poślubił swoją pierwszą żonę Rozalię Schmidt gdzieś w okolicach Grodna przed wrześniem 1890 roku. Byli wymienieni jako mąż i żona, kiedy przybyli do Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych 5 września 1890 roku. Statek nosił nazwę Columbia, który wypłynął z Hamburga w Niemczech przed wypłynięciem do Anglii i wreszcie do USA. Nazwisko pisze się tutaj ,,Chlebowicz". Ostatnia rezydencja jest wymieniona jako Grodno, ale Michał jest odnotowany jako Austriak.

Rozalia Schmidt urodziła się w lutym 1870 lub 1868 roku według spisu powszechnego Stanów Zjednoczonych. Chociaż Rozalia i Michal są wymienieni razem w rejestrze passgener, spis z 1900 r. pokazuje, że Michal przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1890 r., a Rozalia w 1891 r. Spis z 1900 r. wskazuje również, że na 6 dzieci 5 żyje. Nikt w mojej rodzinie nie wie, kim jest zmarłe dziecko. Dziecko nie jest pochowane wraz z rodziną (to bardzo małe miasteczko i wspólnota Kościoła katolickiego) iw państwowej bazie danych nie mogę znaleźć żadnych aktów zgonu. Możliwe, że dziecko jest pochowane gdzieś w Grodnie lub Hlebowiczu.

Żeby skomplikować sprawę, nie mogę znaleźć w państwowej bazie danych aktu śmierci Rozalii. Rozalia nie jest pochowana w rodzinnym kościele i według kuzyna zmarła w szpitalu psychiatrycznym w Connecticut w Stanach Zjednoczonych gdzieś przed czerwcem 1902 roku, kiedy to Michał poślubił swoją drugą żonę Annę Hlebowicz, moją praprababkę. Niestety nie mogę znaleźć nazwiska rodziców Rozalii bez jej aktu zgonu.

Moja praprababka Anna Barbara Hlebowicz urodziła się 14 października 1884, 1881 lub 1882 w Hlebowiczach. Jej amerykańskie małżeństwo przedstawia rodziców jako Wincentego Hlebowicza i Anielę Hlebowicz. Według historii rodzinnych i listy pasażerów, Anna i Rozalia były siostrami - cel podróży Anny w Stanach Zjednoczonych jest pokazany jako Deep River, Connecticut z siostrą Rosą Lebowich. Najwyraźniej Anna w tym momencie nie zdawała sobie sprawy, że jej siostra nie żyje lub umiera. Ostatnią rezydencją Anny był ,,Gelowz", a jej nazwisko pisano jako ,,Glabourtz". Kwestionuję dokładność, czy były to pełne siostry, czy nie, ze względu na różne nazwiska. Statek Anny to Pretoria, który wypłynął z Hamburga w Niemczech 17 maja 1902 i przypłynął 30 maja 1902 do Nowego Jorku. Michał i Anna pobrali się 14 czerwca 1902 r. w Connecticut w Stanach Zjednoczonych. Anna uzyskała obywatelstwo amerykańskie w 1958 roku i w swojej papierkowej robocie wskazała, że ​​urodziła się w Hlebowiczach, podobnie jak jej mąż.

Michał i Anna mieszkali obok innej rodziny z tego samego regionu od 1910 roku, rodziny Słomkowskich. Michał i jego sąsiad William Slomkowski pracowali w miejscowej fabryce drutu. Wątpię, czy byli spokrewnieni, czy nie, ze względu na to samo miejsce pracy i fakt, że w okolicy (bardzo małe miasto) nie było innych rodzin z Europy Wschodniej, ale nie mam na to dowodów.

Nazwisko zostało zapisane na wiele sposobów w Stanach Zjednoczonych, często strasznie niedokładne. Rodzina była katolicka i mówiła po rosyjsku. Kuzyn mojej babci mówi, że Michał był Litwinem, ale nie mam na to dowodów.

Na podstawie badań DNA istnieje duże prawdopodobieństwo powiązania z rodzinami Sarosieków, Cydzików i Poczobutów. Aktywnie poszukuję dokumentacji do weryfikacji tych połączeń.

Wreszcie Michał i Rozalia lub Anna mieli siostrzeńca, który służył w jednym z pułków ułanów. Może miał na nazwisko Hlebowicz, Schmidt lub Kautzman. Aktywnie badam różne tropy, aby zweryfikować jego historię wojskową.

Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie tego obszernego opisu. W załączeniu zdjęcia list pasażerów i tajemniczego siostrzeńca oraz Michała. Próbowałem archiwów w Białymstoku i Grodnie bez powodzenia, próbowałem też przeszukać Genetekę. Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie.

Z poważaniem,
Sarah