Autor Wątek: Maciej Ejsmont z Puciłków  (Przeczytany 758 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline LukaszRynkowski

• Newbie
  • *
Maciej Ejsmont z Puciłków
« dnia: Kwiecień 13, 2021, 05:36:37 pm »
Witam,

Poszukuję genealogii przodka Macieja Ejsmonta (Eysymonta, Eysmontta) z Puciłków.
Testament jego był wspominany w teczce heroldii senackiej u moich przodków Wróblewskich.
Udało mi się dotrzeć do tego testamentu w księgach ziemskich grodzieńskich.

Z testamentu wyłania się takowa postać:

Maciej Ejsmont
  • zmarły między 27 III 1753 a 23 II 1754.
  • był żonaty z Anną z Puciłkowskich, w momencie pisania testamentu już nie żyła.
  • miał córkę Katarzynę Ejsmont, która wyszła prawdopodobnie już przed 1744 za Franciszka Wróblewskiego, mojego przodka. Zięciowi i Katarzynie Maciej zapisał majątek w Puciłkach
  • miał córkę Eufrozynę Ejsmont, która wyszła za Fabiana Bilmina
  • miał siostre Konstancję Ejsmont, która wyszła za Jakuba Puciłkowskiego
  • miał brata stryjecznego Michała Ejsmonta, który ożenił się z Marianną Maliszewską
  • po ojcu miał majętność w Piaszezynie(?) alias Tołoczkach
  • po matce miał majętność w okolicy Puciłki

Bardzo liczę na pomoc specjalisty od rodu Ejsmontów!
Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

Pozdrawiam serdecznie,

Łukasz Rynkowski
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2021, 12:18:51 pm wysłana przez LukaszRynkowski »

Offline Sławomir Olczyk

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • Rody Grodzieńskie
Odp: Maciej Ejsmont z Puciłków
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 14, 2021, 02:01:26 pm »
Szanowny Panie Łukaszu.

Na razie mogę do tego dodać, że wspomniany Michał, brat stryjeczny Macieja, miał ze związku z Marianną Maliszewską synów Jana, Konstantego i Michała. Sporządził testament 18.11.1744, który został aktykowany 22.10.1757. Ten testament można znaleźć: F. 1755 d. 61, k. 629 (podaję za Aniszczenką, Szlachta Grodzieńska, s. 212).

Pozdrawiam Pana serdecznie.

Offline LukaszRynkowski

• Newbie
  • *
Odp: Maciej Ejsmont z Puciłków
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 14, 2021, 04:51:52 pm »
Szanowny Panie Sławomirze,

Pięknie dziękuję za podanie tej informacji.
Może kiedyś uda się odnaleźć i tę linię Ejsmontów.
A może informacje o tej linii są już gdzieś zawarte w tekach jakiejś heroldii.
W tym kontekście informacje o synach brata stryjecznego Macieja są niezwykle cenne.
Być może któryś z tych synów lub ich potomków dowodził szlachectwa.

Nie wiem czy ma to jakieś znacznie, ale mocno związany z rodem Ejsmontów był zięć wspominanego przeze mnie Macieja Ejsmonta i mąż Katarzyny Ejsmontówny, czyli Franciszek Wróblewski.
Franciszek Wróblewski (ur. przed 1710, zmarł po 1761) był synem chorążego petryhorskiego Piotra Wróblewskiego (ur. przed 1670, zmarł po 1714) oraz Ewy z Ejsmontów (zmarła po 1733); a także prawnukiem Zofii z Ejsmontów (zmarła po 1650) małżonki Tymoteusza Wróblewskiego (ur. przed 1650, zmarł po 1650). Byli to Wróblewscy posiadający majątek Worobie (Worobije) w powiecie Wołkowyskim, a także Bojaniszki w Lesie Sejneńskim. W Parafii Kryńskiej pojawili się właśnie za sprawą odziedziczenia Puciłek dzięki wspomnianemu tutaj testamentowi Macieja Ejsmonta.

Pozdrawiam,

Łukasz
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2021, 05:05:06 pm wysłana przez LukaszRynkowski »