Szukam korzeni rodziny Kreczko. Wsielub/Nowogródek/Iwje

Zaczęty przez pawel-kreczko, Maj 03, 2021, 12:44:24 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pawel-kreczko

Cześć!
Nazywam się Paweł Kreczko. Jestem prawnukiem Jana Kreczki, który wg opowiadań rodziny urodził się w czerwcu 1903 w miejscowości Wsielub koło Nowogródka. Był on 1. dzieckiem Konstantego i Nastazji Kreczków. Po nim urodziła się jeszcze Maria (po mężu Kruhła; mieszkała w Lidzie), Zofia i Stefania (zamordowana w roku 1940 przez NKWD za działalność jako łączniczka w polskim podziemiu; widnieje w Ośrodku Karta).
Staram się dowiedzieć czegokolwiek o dzieciństwie, jak i korzeniach mojego pradziadka. Niestety los Go nie szczędził, dlatego opowiadał niewiele. Jego ojciec ,,poszedł na I wojnę, został ranny, a zawiadomienie o jego śmierci przyszło pocztą". Prawdopodobnie go znalazłem. Był on najpewniej w 26. Pułku Piechoty Mohylewskiej (Link: https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_donesenie16044745/). Niestety nie wiem, jak mógłbym to w pełni potwierdzić.
Niedługo po Konstantym w wyniku jakiejś choroby zmarła Nastazja - leżała 2 lata. Zaraz przed śmiercią jej siostra podstępem podsunęła mojej praprababce dokument, który przepisywał dom Kreczków na nią. Nie będąc w pełni świadoma swoich czynów, Nastazja podpisała go. Później siostra ta wygoniła na bruk mojego pradziadka i jego siostry. Tułali się, pradziadek imał się różnych zajęć, ponieważ próbował wychować swoje siostry. Jednak nie dał sobie rady, przez co trafili do tzw. ,,ochronki" - odpowiednika współczesnego sierocińca.
Jakimś sposobem, kiedy mój pradziadek dorósł, znalazł się w okolicy miasteczka Iwje, gdzie poznał moją prababcię - Marię Krupień. Pobrali się i wspólnie zamieszkali we wsi, z której pochodziła moja prababcia.
W zasadzie nie wiem, skąd mógłbym pozyskać jakiekolwiek informacje o Kreczkach, ostatnio padła spora nadzieja. Mianowicie napisałem do NIABu, aby sprawdzili mi spis parafii Wsielub za rok 1906. Niestety, rodziny Konstantego nie znaleziono tam, co wprawiło mnie w zdumienie. Zasadniczo nie chce mi się w to wierzyć. Poszukiwań nie ułatwia fakt, że w czasach sowieckich kościół we Wsielubiu spłonął, a wraz z nim metryki...
Jednocześnie przeglądając metryki iwiejskie (z początki XIX wieku), a także spis osób gub. wileńskiej (1795; dostępny na FamilySearch) natknąłem się w na nazwisko Kreczko w miejscowości Berezyna (par. Dudy). Czy Wsielub był zatem tylko epizodem mojej rodziny, czy wokół Nowogródka, Lidy i Iwja występowało kilka szczepów tego nazwiska - tego nie wiem.
Dziadek wspomina mi, że bardzo dawno temu zajechał do rodziny od strony swojego ojca do Kamienia Pomorskiego, która po wojnie tam zamieszkała. Niestety ani On, ani rodzeństwo Taty nie kojarzy żadnych nazwisk z nimi związanych. Jednak sam fakt, że mój pradziadek obchodził się z krewnymi pomimo takiego losu daje mi iskierkę nadziei w poszukiwaniach.
To tyle, być może ktoś z Was mógłby mi pomóc rozwikłać rodzinne zagwozdki. Rodzina Kreczków jest najkrótszą gałęzią mojej rodziny, bardzo mi zależy, by poznać jej wcześniejsze losy.
Pozdrawiam!

Rafał Jurowski

Cześć,

Czy znana jest Tobie kartoteka Centralnego Archiwum Wojskowego? Jest tam wymieniony jeden Jan Kreczko urodzony w 1909 roku a także kilku innych osób o tym nazwisku, może warto byłoby zobaczyć co znajduje się w tej dokumentacji o ile istnieje?

https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=6&szufladka=KRAW-KROG

Pozdrawiam
Rafał

pawel-kreczko

Czy są tam tylko dokumenty powojenne? O to chodzi, że moi pradziadkowie Kreczkowie nie wrócili do Polski, repatriował się dziadek z babcią i pradziadkowie od strony babci.

Rafał Jurowski


pawel-kreczko

A jak mogę dowiedzieć się coś więcej o tym? Mój pradziadek był rocznik 1903...

Rafał Jurowski