Inwentarze probostwa trabskiego (Oszmiana)

Zaczęty przez krzgen, Lipiec 07, 2022, 08:33:12 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

krzgen

Szanowni Państwo,

szukam informacji o inwentarzach probostwa trabskiego, które znajdowało się w dekanacie oszmiańskim. Moi przodkowie zamieszkiwali folwark Jarośmiszki (pisownia jest bardzo różna: Jeroszymiszki, Jaroszmiszki), który w 1538 roku Olbracht Gasztołd przepisał na rzecz probostwa trabskiego. Znalazłem inwentarz z 1782 roku (link) opisujący wspomniane Jarośmiszki i znajdują się w nim między innymi moi przodkowie. Zapoznałem się również z inwentarzem z roku 1654, który jest dostępny w Bibliotece Uniwersytetu Wileńskiego, jednak zawiera on tylko nazwy wsi i folwarków, a nie posiada spisu poddanych. Wiem, że jest jeszcze jeden inwentarz w LVIA z roku 1675 - mam w planie uzyskać jego kopię, lecz nie jestem pewien, czy zawiera on spis poddanych.
W inwentarzu z 1782 roku, do którego załączyłem link, pojawia się informacja (str 69, oryginalna numeracja 65), że w 1714 wykonano inwentarz probostwa i poddanych, lecz nie mogę znaleźć żadnych dodatkowych informacji o tym dokumencie.
Czy mogą Państwo wskazać, gdzie mógłbym szukać inwentarzy tego probostwa, zwłaszcza tego z 1714 roku? Chciałbym również zapytać, jak dawnych inwentarzy powinienem szukać, chcąc znaleźć spisy poddanych? Będę wdzięczny za informacje i pomoc.

Pozdrawiam, Krzysztof

M.Kużel

Jeżeli chodzi o Oszmianę i okolice to polecam odezwać się do Pana Wasilija Jurszy który prowadzi stronę na fb Genealogia Oszmiańska. Pan Jursza napisał kilka książek o szlachcie oszmiańskiej i kest prawdziwą skarbnicą wiedzy