Genealogia braci żeglarzy Mieczysława i Piotra Ejsmontów

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Grudzień 25, 2021, 10:06:14 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Przez wiele lat próbowaliśmy odtworzyć genealogię sławnych żeglarzy, braci Mieczysława i Piotra Ejsmontów, którzy zaginęli w czasie rejsu dookoła Świata w 1969 roku. Niedawno dzięki pomocy kilku osób, szczególnie nieocenionego Pana Albina Kożuchowskiego udało się naszą wiedzę znacznie poszerzyć. Genealogię braci doprowadziliśmy do przodka obu braci, Konstantego Eysymonta, który pochodził z okolicy Małe Eysymonty i żył na przełomie XVII i XVIII wieku. Poniżej link do opracowania ich genealogii znajdującego się na stronie naszego stowarzyszenia, autorstwa - Ludwika Olczyka. Jesteśmy świadomi, że wiedza zgromadzona w tym opracowaniu na pewno nie jest kompletna. Braki w genealogii braci dotyczą zarówno przeszłości, jak i czasów teraźniejszych. Prosimy serdecznie wszystkie osoby, które mogą ją uzupełnić, do kontaktu z nami.

https://www.rodygrodzienskie.pl/genealogia-braci-zeglarzy-mieczyslawa-i-piotra-ejsmontow

Paweł Korzondkowski

Powtórzę moje pytanie z Facebooka, bo pewnie nie wszyscy korzystają z tego portalu:

Mam wśród przodków Ejsmontów z tej parafii i okolicy. Być może to ta sama linia. Ostatni przodek do którego dotarłem to Wincenty Ejsmont, który 25 czerwca 1816 wstąpił w związek małżeński z Konstancją Załamaj (nie podano rodziców młodych). Nie wiem kiedy Wincenty się urodził, ani kiedy zmarł. Jego dzieci rodziły się na pewno między 1818 a 1821 (Ludwik, Franciszka, Antoni i Michał). Czy ktoś z Państwa wie może czy ten mój Wincenty może być tożsamy z Wincentym, bratem Konstantego (1775-1845) i Józefa?

Sławomir Olczyk

#2
Szanowny panie Pawle.

Jedyny trop jaki mamy to Postanowienie o rodowitości z 10.05.1827. Jest o tym wzmianka przy osobie Ludwika w NIABGr, f. 92, op.1, d. 90, k. 231v, nr 3827.
Ludwik miał mieć wtedy 16 lat. Sam tam mieszkał? Dziwne.

Jak pan zauważył Wincenty i Konstancja znikają z aktów metrykalnych po roku 1821. Chyba się stamtąd wyprowadzili. Inaczej nie jestem w stanie zrozumieć braku ich aktów zgonu. Gdzie przepadła reszta rodzeństwa? Same znaki zapytania.

I jeszcze jedno. W 1853 Ludwik nadal ma status szlachecki, co jest uwidocznione w akcie ślubu z Marianną Siewko.

Nic więcej na teraz nie wiem. Może trafią się wywody z Małych Eysymontów. Mam nadzieję.

Pozdrawiam serdecznie.


Paweł Korzondkowski