Cydzikowszczyzna

Zaczęty przez Tadeusz, Sierpień 27, 2021, 09:53:16 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tadeusz

Poszukuję wiadomości o okolicy Cydzikowszczyzna. W Słowniku Geograficznym .... napisano, że dzieliła się na 2 części: Cydzikowszczyznę Sawejki i Cydzikowszczyznę Piaski. Piaski o areale około 170 dziesięcin a Sawejki o areale około 170 dziesięcin należała do Jodkowskich, z których część należała do Jodkowskich a około 150 dziesięcin należało do Bohatyrewiczow. W księgach metrykalnych parafii Kamionka znalazłem jedyni t3 wzmianki u urodzeniu się córek z rodziny Jodkowskich na początku XIX wieku. O Bohatyrewiczach z tej miejscowości nie znalazłem żadnej wzmianki. Podejrzewam, że mieszkający w Cydzikowszczyźnie Jodkowscy i Bohatyrewicze byli wyznania prawosławnego lub unickiego i dlatego nie ma o nich wzmianki w dokumentach parafii Kamionka. Były to jednak dość duże folwarki. Ale w dokumentach z roku 1921 odnotowano, że w Cydzikowszczyźnie Sawejki były 3 domy, w których żyło 12 osób wśród których 9 było wyznania katolickiego, 1 prawoslawnego i 2 ewangelickiego. Natomiast W Cydzikowszczyżnie Piaski był zaledwie 1 dom, w którym mieszkało 6 osób, z tego 5 katolików i jedna prawoslawna. Wszyscy mieszkańcy Cydzikowszczyzny deklarowali narodowość polską. Co się na przestrzeni około 50 lat stało, że ta miejscowość się wyludniła?
Pozdrawiam.
Tadeusz.

Tadeusz

Uzupełniając poprzedni wpis dodaję, że wyznawcy prawosławia z Cydzikowszczyzny należeli do parafii Jatwiesk. Niestety nie mam dostępu do ksiąg metrykalnych yej parafii. Od 1938 roku Cydzikowszczyna administracyjnie należala do powiatu Szczuczyn.
Tadeusz.

Andrzej Wawryniuk

#2
Szanowny Kolego,

Cydzikowszczyzna należała do gminy Wasiliszki, a nie do gminy Szczuczyn. Według pierwszego spisu RP z 1921 r., Cydzikowszczyzna jako kolonia, występuje w gminie Wasiliszki pod nr 13 - vide załącznik.  W Kolonii był 1 dom, w którym mieszkało 6 osób, w tym 3 mężczyzn i 3 kobiety. Wszyscy byli wyznania rzymskokatolickiego. Dane pochodzą z poniższego opracowania, w którym znajduje się zestawienie całego powiatu lidzkiego:
Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych. T. 7, cz. 1 : Województwo nowogródzkie.
Jest do pobrania w kilku bibliotekach cyfrowych, np. http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/doccontent?id=14625

W powyższym tomie, co jest oczywiste, znajduje się także zestawienie zbiorcze gminy Szczuczyn - s. 42, 43.

Pozdrawiam

Tadeusz

Z powyższego wynika, że 0d woku 1921 do 1924 zniknęła miejscowość Cydzikowszczyzna Sawejki, w której byly 3 domy. a zostala jedynie  Cydzikowszyzna Piaski z jednym domem.
Tadeusz.

Andrzej Wawryniuk

Szanowny Kolego,

Cieszę się, że mogłem pomóc.

Pozdrawiam.

Tadeusz

Dziękuję za pomoc. Ale nadal nie wiem jaka była przyczyna tak znacznej degradacji okolicy Cydzikoeszczyzna?
Pozdrawiam.
Tadeusz

Andrzej Wawryniuk

#6
Szanowny Kolego,

Wydaje się, że z uwagi na niekorzystne położenie kolonii (brak dobrych dróg, duże odległości od różnego rodzaju placówek) zdecydowały o naturalnym wymieraniu miejscowości. Proszę zauważyć, że według spisu z 1921 r. w kolonii Cydzikowszczyzna mieszkała tylko jedna rodzina. Z naturalnych powodów brakowało też chętnych do osiedlania się na wymierających terenach. To naturalne i często występujące zjawisko społeczno-demograficzne nie tylko w latach II RP.
Proszę zauważyć ile miejscowości we współczesnej Polsce kończy swój przysłowiowy żywot.

Pozdrawiam.