Połjanowski (Pułjanowski) z Eismonty Małe (Brzostowica Mala) / Польяновские

Zaczęty przez Sławomir Olczyk, Kwiecień 10, 2012, 02:55:17 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Sławomir Olczyk

Dzisiaj niektórzy się piszą Połujan. A to metryka z XIX wieku.



11
Okolica Kuliki
Hilary Michał
Pułjanowski

17 (29) stycznia 1863
Dnia 20 stycznia (1 lutego) 1863 roku w Wielkoejsmontowskim Rzymsko-Katolickim kościele parafialnym ochrzczono dziecię płci męskiej imionami Hilary Michał, urodzone w Okolicy Kuliki, tejże parafii dnia 17 (29) stycznia 1863 roku, z urodzonych Mateusza Pułjanowskigo i Pelagii ze Steckiewiczów ślubnych małżonków, przez ks. Dominika Malewskiego, proboszcza tejże parafii, z pełnym ceremoniałem przynależnym temuż sakramentowi. Rodzicami chrzestnymi dziecięcia byli urodzeni Michał Siemaszko i Magdalena Kulikowska, panna.

Yuri

Temat do wyszukiwania informacji o przodkach rodziny Polanowskich, a także ustalania powiązań między ich potomkami.


Mój dziadek Joseph Polyanovsky, pradziadek Stanislav Polyanovsky, prapradziadek Joseph i prapradziadek Wincent.
W archiwum nazwisko wskazano zarówno Poljanowski, jak i Puljanowski.

Yuri

wypis z księgi urodzeń znaleziony na strychu we wsi Małeje Eismonty:

17 października 1870 r. noworodka (15.10.1870) Waleria Ejsmont, córka chłopa Michaiła Ejsmonta i Teofilii (z domu Poljanovskaya) została ochrzczona.

Yuri

We wsi Malye Ejsmonty nasza rodzina została wezwana "szambelany". Niestety nie udało mi się dowiedzieć dlaczego. Znalazłem tylko znaczenie tego słowa.

Szambelan
1. «wysoki urzędnik na dworach europejskich pełniący dyżury przy królu i wprowadzający gości na pokoje; z czasem – godność tytularna; też: osoba nosząca ten tytuł»
2. daw. «starszy służący w bogatych domach»

Sławomir Olczyk

Cytat: Yuri w Kwiecień 26, 2022, 12:04:26 AM
Temat do wyszukiwania informacji o przodkach rodziny Polanowskich, a także ustalania powiązań między ich potomkami.


Mój dziadek Joseph Polyanovsky, pradziadek Stanislav Polyanovsky, prapradziadek Joseph i prapradziadek Wincent.
W archiwum nazwisko wskazano zarówno Poljanowski, jak i Puljanowski.

Szanowny Panie.

Jeśli chodzi o Eysymontów, to Marianna była córką Michała i Teofili z Pułjanowskich, wnuczką Jerzego i Joanny Gobiatów vel Nietupskich (i tak i tak ją pisano), prawnuczką Józefa i Salomei z Eysymontów.

Pozdrawiam serdecznie.

Yuri

Cytat: Sławomir Olczyk w Kwiecień 27, 2022, 07:35:35 PM
Cytat: Yuri w Kwiecień 26, 2022, 12:04:26 AM
Temat do wyszukiwania informacji o przodkach rodziny Polanowskich, a także ustalania powiązań między ich potomkami.


Mój dziadek Joseph Polyanovsky, pradziadek Stanislav Polyanovsky, prapradziadek Joseph i prapradziadek Wincent.
W archiwum nazwisko wskazano zarówno Poljanowski, jak i Puljanowski.

Szanowny Panie.

Jeśli chodzi o Eysymontów, to Marianna była córką Michała i Teofili z Pułjanowskich, wnuczką Jerzego i Joanny Gobiatów vel Nietupskich (i tak i tak ją pisano), prawnuczką Józefa i Salomei z Eysymontów.

Pozdrawiam serdecznie.

gdzie mogę znaleźć informacje na ten temat?

Sławomir Olczyk

Szanowny Panie.

Akt ślubu Marianny z Józefem Pułjanowskim - par. Krynki nr 36/1888 (w Szukaj w Archiwach w zespole par. Krynki w AP Białystok).
Akt ślubu Jerzego z Joanną z Gobiatów - par. Krynki nr 11/1832 (Geneteka, par. Krynki, Podlasie, jest link do aktu).
Inne metryki można znaleźć w par. Mała Brzostowica.

Pozdrawiam serdecznie.

Albink

Wincenty Połjanowski ur. 1815 r, zm. 1878, syn Marcina i Bogumiły Ejsmont
najpierw był ożeniony z Ewą Wybranowską /ślub 1849 r w Wielkich Ejsmontach/, Ewa zmarła w 1861 r i w tym samym roku Wincenty ożenił się z Antoniną Nietupską ur. 1835 r W Nietupie par. Krynki /zmarła w 1808 r w Poljanowiczach. W tym małżeństwie było prawdopodobnie czworo dzieci, m.in. Józef ur. 1864 r /zmarł 1911r/, ożeniony z Marianną Ejsmont /o tym pisał p. Sławomir/. Ta Marianna była siostrą Walerii, której wypis metryki chrztu zamieścił Jerzy.
Pozdrawiam
Albin

Rafał Jurowski


Sławomir Olczyk

Szanowni Państwo.

Przejdźmy teraz do rodziny Krasowskich. Józef Krasowski ur. ok. 1903, s. Józefa i Zofii z Siezieniewskich, poślubił 26.07.1927 w Wielkich Ejsymontach Helenę Jodkowską, ur. ok. 1908, c. Kazimierza i Marii z Krasowskich. Oboje pochodzili z okolicy Wielkie Jodkiewicze. Akt ślubu nr 10/1927 z par. Wielkie Ejsymonty.

Pozdrawiam serdecznie.


Sławomir Olczyk

Cytat: Rafał Jurowski w Kwiecień 29, 2022, 12:37:47 PM
Takie techniczne pytanie, czy nie ma nikt nic przeciwko aby ten wątek zlepić z tym ?

https://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=116.msg151#msg151

Szanowny Rafale.

Myślę, że byłoby to logiczne posunięcie.

Pozdrawiam serdecznie.

Sławomir Olczyk

Szanowni Państwo.

Jeśli chodzi o tę linię Pułjanowskich, to ciężko dojść do ciągłości wcześniejszych pokoleń niż tych z przełomu XVIII i XIX stulecia. Jedyną nadzieją jest dotarcie do wywodu zatwierdzonego 19.12.1817 roku W Deputacji Wywodowej Grodzieńskiej.

Łatwiej w przypadku Krasowskich i Jodkowskich z par. Wielkie Ejsymonty.

Pozdrawiam serdecznie.


Yuri


Yuri

Cytat: Sławomir Olczyk w Kwiecień 27, 2022, 07:35:35 PM
Cytat: Yuri w Kwiecień 26, 2022, 12:04:26 AM
Temat do wyszukiwania informacji o przodkach rodziny Polanowskich, a także ustalania powiązań między ich potomkami.


Mój dziadek Joseph Polyanovsky, pradziadek Stanislav Polyanovsky, prapradziadek Joseph i prapradziadek Wincent.
W archiwum nazwisko wskazano zarówno Poljanowski, jak i Puljanowski.

Szanowny Panie.


Jeśli chodzi o Eysymontów, to Marianna była córką Michała i Teofili z Pułjanowskich, wnuczką Jerzego i Joanny Gobiatów vel Nietupskich (i tak i tak ją pisano), prawnuczką Józefa i Salomei z Eysymontów.

Pozdrawiam serdecznie.

Rafał napisał, że Marianna Eismont jest córką Katerzyny–Teofilii (na co wskazuje akt chrztu)

Sławomir Olczyk

Jednak później jest pisana Teofila praktycznie we wszystkich dokumentach.

Przesądza również akt ślubu szlachetnych Michała Eysymonta, l. 20, s. Jerzego i Joanny z Gobiatów i Teofili Pułjanowsskiej (Poljanowskiej), l. 18, c. Piotra i Katarzyny z Sarosieków z 4.07.1861 (par. Mała Brzostowica akt nr 3/1861).

Pozdrawiam serdecznie.