Muzeum Historii Religii w Grodnie - metryki

Zaczęty przez klocekoi, Luty 29, 2024, 01:45:41 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

klocekoi

Witam, niedawno uzyskałem informację nt. ksiąg metrykalnych znajdujących się w grodzieńskim Muzeum Religii.
- Holszany U 1634-1778 (185 listów),
- Dolna Ruta (prawosławne) 1955-56 (14 listów),
- Werenowo M 1848-1874 (10 listów),
- Kurzeniec M 1793-1818 (36 listów),
- Dryświaty U 1881 (9 listów),
- Łuczaj (obw. witebski) Z 1884-1892 (100 listów),
- Komajsk (obw. witebski) 1855-1862 (199 listów),
oraz informacja z ich strony oraz potwierdzona podczas rozmowy z zastępcą dyrektora, później niepotwierdzona w korespondencj, Wasiliszki UM 1626-1652.

Myślę, że warto odwiedzać tamtejsze muzea i pytać się o metryki. Istnieje duża szansa, że dotychczas nieznane czy zaginione księgi znajdują się właśnie w magazynach muzeów.

Rafał Jurowski

Bardzo ciekawa informacja. Słyszałem, że w Muzeum w Gudziewiczach też są jakieś spisy parafialne. Problem, że trzeba pojechać co w dzisiejszych czasach jest ryzykowne a druga sprawa to muszą pozwolić to sfotografować.  Na pewno są jeszcze księgi w rękach prywatnych i na parafiach o których nie wiemy.


klocekoi

Dostęp jest możliwy, na zasadach praktykowanych w archiwum historycznym. Można wystąpić o zgodę do dyrektora Muzeum lub zlecić sporządzenie cyfrowej kopii. Cena zapewne identyczna jak w archiwum. Pozostaje kwestia zachowania owych ksiąg, bo o tym nie wspomniano. Myślę, że jednak jest to stan zadowalający.
Słyszałem o muzeum w Gudziewiczach. Mają bogate zbiory w różnych kolekcjach. Chcę w tym roku tam pojechać z miejscową mieszkanką, która podobno ma bezpośrednią znajomość z kierownictwem, aby kwestię metryk lub dokumentów pozamentrykalnych wyjaśnić albo chociaż zgłębić. Oczywiście obecne machanie szabelką europejskich polityków może to skutecznie utrudnić. Jak zawsze byłem optymistą do wyjazdów na Białoruś, tak teraz przeważa pesymizm i postawa zdroworozsądkowa. Zobaczymy, co przyniosą wiosna i lato.