Ostatnie wiadomości

#21
Rzeczy dziwne i ciekawe / Odp: Romeo i Julia spod Wołkow...
Ostatnia wiadomość przez A. Rybalko - Marzec 04, 2024, 05:54:15 PM
Dobrze,że stare wątki są kontynuowane. Już dawno gromadzę informacje o Suchodolskich i Bychowcach, ale wiem, że jeszcze tego za mało, żeby odtworzyć historię tych rodów.
Faktem jest, że chodzi o najbogatsze i najznaczniejsze rody powiatu wołkowyskiego. Wielekroć kojarzyły się ze sobą w mariażach.
Wygląda na to, że Bychowcowie byli w tych stronach wcześniej, ich centrum były Mogilowce koło Łyskowa, przy łyskowskim kościele chowano ich przy przodkach, nawet jeżeli umierali w odległym Grodnie albo w jeszcze odleglejszym Petersburgu. Tak było i z Teresą Bychowcówną, którą w 1769 wydano za Antoniego Suchodolskiego. Zmarła w Grodnie 1827, pochowana w Łyskowie, dwie metryki zgonu. Miała żyć "92 lata", w każdym razie musiało to być około 80 lat, co jest bardzo solidnym wiekiem jak na owe czasy.

Marszałek grodzieński Antoni Suchodolski odziedziczył majątek Rohoźnicę (parafia Krzemienica), gdzie zbudował niemały dwór, prawie pałac. Zdjęcia obejrzeć można tu http://www.dworypogranicza.pl/index.php/bialorus/123-rohoznica , natomiast dane genealogiczne są być może nieścisłe.
Znana jest metryka zgonu Antoniego, 65 lat, 1798 w Rohoźnicy. Uważnie przeglądałam i indeksowałam metryki Krzemienicy, brak tu śladów Teresy. Widać trzymała się Grodna.

Para miała kilkoro dzieci, znane mi są imiona trojga: powyżej wymieniony "młodzian" Ignacy, Jan i Franciszka. Przypuszczalnie również Krystyna, która 1805 poślubiła w Krzemienicy Dominika Włodka, dalsze losy pary nieznane.

Franciszka Suchodolska została żoną znanego skądinąd marszałka grodzieńskiego Ludwika Pancerzyńskiego, córka tej pary Pelagia Pancerzyńska przejęła widocznie Rohoźnicę i przez wiele lat mieszkała w dworze, zanim nie poślubiła w 1836 roku Franciszka Szabańskiego potentata z sąsiedniej par.Pieski. Znany jest rok urodzenia Pelagii 1805, przy ślubie ujęła sobie zręcznie dwa lata (29 zamiast 31 lat).

Jan Suchodolski podskarbi litewski mieszkał w Grodnie z małżonką Teklą Downarowicz. Znane są metryki chrztu 9 dzieci, z których wyróżnili się dwaj synowie artysta malarz January Suchodolski https://pl.wikipedia.org/wiki/January_Suchodolski oraz poeta Rajnold Suchodolski, może niezbyt wyrafinowany, ale "czujący bluesa": jego strofy "Witaj majowa jutrzenko" i "Dalej bracia do bułata" znane są chyba każdemu. To są grodnianie z krwi i kości, warto o tym pamiętać.

Nareszcie Ignacy Suchodolski, który w podeszłym wieku powziął zamiar poślubienia dużo młodszej panny Grobickiej. Nie znam jego metryki urodzenia, może sobie parę latek ujął. W każdym razie ślub odbył się za indultem, bez ogłaszania zapowiedzi w kościele, chyba okoliczność była raczej żenująca niż radosna. Grobiccy nie byli specjalnie zamożni, a taki Suchodolski był nie lada gratką, wręcz polisą ubezpieczeniową na starość. Pannie pewnie klarowano, że mąż długo nie pożyje, a jako młoda i niebiedna wdowa zaraz znajdzie sobie odpowiedniego partnera. Na pewno dowiemy się, co było dalej z tym małżeństwem.

         

   
           
#22
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Różanka, księgi urodzin Ż...
Ostatnia wiadomość przez Rafał Jurowski - Marzec 03, 2024, 01:57:54 PM
Czy chodzi o Różankę znajdująca się niedaleko Szczuczyna Nowogródzkiego?

Być może w Archiwum Historycznym w Grodnie posiadają jakieś informacje?

Proszę zajerzeć do liku znajdującego się na stronie archiuwm NIAB GRODNO

"Метрических книг синагог г.Гродно, Брестского уезда Гродненской губернии, Лидского, Дисненского уездов Виленской губернии (скачать в формате Excel, 13 Кб)
"

https://niab-grodno.by/science/

#23
Biografie / MIchał Kiedel, wioślarz - Mist...
Ostatnia wiadomość przez Rafał Jurowski - Marzec 02, 2024, 03:10:47 PM
W  Brdyujściu w dniach 31.07-1.08.1937 roku osada "Wojskowego Klubu Sportowego Śmigły Wilno" w dyscyplinie czwórki z sternikiem zdobyła tytuł mistrza Polski.

Skład osady był następujący: Zygmunt Wierszyłło(sternik), Władysław Zawadzki, Michał Kiedel, Bronisław Karwecki i Wacław Jurowski.

Dwie osoby ze składu Bronisław Karwecki i Władysław Zawadzki to olimpijczycy z Igrzysk 1936 roku i ich biogramy można odnleźć w Internecie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bronis%C5%82aw_Karwecki
https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Zawadzki_(wio%C5%9Blarz)

O pozostałych trzech wioślarzach Internet niestety milczy. Wacław Jurowski był bratem mojego dziadka i na pewno pochodził z Grodzieńszczyzny, zaś Michał Kiedel zapewne. Kolejną zagadką jest Zygmunt Wierszyłło, jednak o nim na razie nic nie ustaliłem.

Osobą, której nazwisko kojarzę z parafii Hoża jest nazwisko Kiedel i podejrzewam, że z tej parafii pochodził jeden z Mistrzów Polski.

Jakiś czas temu na jednej z aukcji internetowych zdjęcia dokumentów członka 11 Pułku Artylerii Ciężkiej, plutonowego Michał Kiedel, osoba ta, jak wynika z dokumentów miała urodzić się w Wilnie w 18.12.1913.

https://www.the-saleroom.com/en-gb/auction-catalogues/candt-auctioneers/catalogue-id-srct10021/lot-3a06409e-5ccf-434a-8169-a539015bf9c4

Kolejne informacje o tej osobie odnalazłem na forum wojskowym skąd wiadomo, że ojcem Michała był Florian Kiedel.

https://www.warrelics.eu/forum/polish-armed-forces-west-polskie-si-y-zbrojne-na-zachodzie-1939-1947/monte-cassino-cross-26547-128/

Army Number : 1913-95-III Unit : P4Panc MCC Numbered : 29351 Rank : Kapral Surname : KIEDEL Christian Name : Michał Date of Birth : 1913 Fathers Name : Florian

Podczas mojej ostatniej wizyty w Archiuwm Archidiecezjalnym w Białymstoku odnalazłem metrykę chrztu osoby, która zgadza się z datą urodzenia plutonowego Michała Kiedel, przy uwzględnieniu 13 dni różnicy pomiędzy kalendarzem juliańskim a gregoriańskim. Miejsce urodzenia Wilno w tym przypadku mogło być podane jedynie orientacyjne.

Z odnalezionego aktu chrztu numer 129/1913 parafia Hoża wynika, że Michał Kiedel urodził się 5.12.1913 we wsi Płonica (Polnica) i był synem Floriana Kiedel i Rozalii Jurso.

Odnalazłem także chrzest jego siostry Bronisławy Kiedel ur. w 21.11.1911 roku, która w 1934 roku miała wyjść za mąż za Bolesława Szkibel?

Ślub rodziców miał miejsce w 1909 roku także w parafii Hoża. Ojciec Florian Kiedel  syn Kazimierza i Rozalii zaś matka Rozalia córką Jana i Anny.

Zakładam, że to właśnie jest akt chrztu plutonowego Michała Kiedel. Pytanie czy to także Nasz mistrz z 1937 roku pozostaje jednak otwarte.

Znając jednak losy mojego krewnego Wacława Jurowskiego i to, że byli równieśnikami, mogę podejrzewać, że to ta sama osoba.

W każdym razie bez pomocy osób z rodziny Michała Kiedel, które mogą jeszcze coś pamiętać ciężko może być cokolwiek ustalić. Dlatego być może wspólnymi siłami uda się nam rozwikłać tajemnice Michała Kiedel, który najprawdopodobniej pochodził z Grodzieńszczyzny.
#24
Szukam rodziny, nazwiska / Różanka, księgi urodzin Żydów
Ostatnia wiadomość przez Elwira 1965 - Marzec 02, 2024, 01:41:02 PM
Znajomy z USA szuka swoich korzeni z Różanki na Białorusi. Rodzina Zakrojskich. Jego dziadek Wolf Zakrojski (ur. 1905 w Białymstoku)  wyemigrował do USA. Jak można dowiedzieć się więcej o tej społeczności i tej rodzinie z Różanki?
z gory dziękuję za informacje
Elwira
#25
Rzeczy dziwne i ciekawe / Odp: Romeo i Julia spod Wołkow...
Ostatnia wiadomość przez Rafał Jurowski - Marzec 02, 2024, 01:29:10 PM
Ciekawa historia... Podejrzewam, że ten Pan Dominik Antoni Suchodolski nie był już najmłodszy...

Jakiś czas temu natknąłem się na ciekawy ślub, mojej dalekiej krewniaczki (Jeżeli wierzyć danym z drzewa Grobickich herbu Trąby to Anna Grobicka zdaje się być córka brata mojego pra-pra-pra-pra dziada Leona Grobickiego, którego żoną był Franciszka Obuchowicz). Obaj zaś, Leon i Szymon Grobiccy mieli być synami Kazimierza Grobickiego, rotmistrza powiatu grodzieńskiego.

Ślub miał miejsce w Grodnie w 1836 roku. Na ten czas  22 letnia Anna Grobicka córka Szymona Grobickiego i Teresy Sawaszkiewicz) (Teresa Sawankiewicz) poślubiła 60 letniego (młodziana!!!) Ignacego Suchodolskiego syna Antoniego Suchodolskiego i Teresy z Bychowców.

Akt ślubu 13/1836 Grodno św. Franciszka Ksawerego (Fara)

https://photos.app.goo.gl/6FtjK5uYQmMPqqR59

Historia pewnie też w jakimś stopniu tragiczna, choć raczej nie tak dobrze opisana. W każdym razie nie wygląda to raczej na małżeństwo z miłości  :(

Zastanawia mnie jak ten Ignacy Suchodolski ma się do Dominika Antoniego Suchodolskiego, którego miała poślubić Róża Bychowiec?

Kolejna zagadka to co stało się z tą rodziną później, bo zdaje się, że Anna Suchodolska z d. Grobicka nie została odnotowana w drzewie Suchodolskich

https://www.sejm-wielki.pl/b/psb.32643.1

Antoni Suchodolski i Teresa Bychowiec pochodzą raczej z tych samych Suchodolskich i Bychowców wymienianych przez Alicję?

#26
Indeksacja parafii Litwa / Odp: Muzeum Regionalne w Birża...
Ostatnia wiadomość przez Ala2 - Marzec 02, 2024, 12:36:31 PM
Pożar kościoła w Birżanach
#27
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Zaniewski, Zaniewscy
Ostatnia wiadomość przez Sylwia - Marzec 01, 2024, 05:23:20 PM
Bardzo dziękuję
#28
Indeksacja parafii Białoruś / Odp: Muzeum Historii Religii w...
Ostatnia wiadomość przez Rafał Jurowski - Marzec 01, 2024, 11:46:59 AM
Bardzo ciekawa informacja. Słyszałem, że w Muzeum w Gudziewiczach też są jakieś spisy parafialne. Problem, że trzeba pojechać co w dzisiejszych czasach jest ryzykowne a druga sprawa to muszą pozwolić to sfotografować.  Na pewno są jeszcze księgi w rękach prywatnych i na parafiach o których nie wiemy.

#29
Rody Grodzieńskie / Odp: Roubowie (Rowbowie) herbu...
Ostatnia wiadomość przez Adrian - Luty 29, 2024, 10:33:33 PM
Cytat: Rafał Jurowski w Luty 28, 2024, 11:54:57 PMAkt zgonu 36/1920 Kaszubińce

umiera w wieku 65 lat Anastazja Raubo córka Antoniego z Krwawki
zostawiła Aleksandrę?, Jadwigę, Cezarę


Dzięki Rafale za informację.

Anastazja była moją 3Xprababcią. Od rodziny wiem, że jej grób znajdował się na cmentarzu w Kaszubińcach jeszcze w latach 60-tych XX w. W ubiegłym roku zmarła ostatnia osoba z mojej rodziny, o której wiem, że opiekowała się grobami bliskich - Sabina Zaniewska z Kotry (prawnuczka Anastazji).
Anastazja (z domu Cydzik) była żoną Benedykta Rouby (zm. 1917). Genealogia Cydzików to dla mnie jeszcze niestety zupełnie nieznany obszar. Prawdopodobne wydaje się, że pochodziła z Cydzików lub Bylczyc. Jej córkę Jadwigę (ur. 1885, zm. 1972) w Kotrze nazywali "Babcia tomaszowa" od imienia jej męża, którego przeżyła o 45 lat.
#30
Indeksacja parafii Białoruś / Muzeum Historii Religii w Grod...
Ostatnia wiadomość przez klocekoi - Luty 29, 2024, 01:45:41 PM
Witam, niedawno uzyskałem informację nt. ksiąg metrykalnych znajdujących się w grodzieńskim Muzeum Religii.
- Holszany U 1634-1778 (185 listów),
- Dolna Ruta (prawosławne) 1955-56 (14 listów),
- Werenowo M 1848-1874 (10 listów),
- Kurzeniec M 1793-1818 (36 listów),
- Dryświaty U 1881 (9 listów),
- Łuczaj (obw. witebski) Z 1884-1892 (100 listów),
- Komajsk (obw. witebski) 1855-1862 (199 listów),
oraz informacja z ich strony oraz potwierdzona podczas rozmowy z zastępcą dyrektora, później niepotwierdzona w korespondencj, Wasiliszki UM 1626-1652.

Myślę, że warto odwiedzać tamtejsze muzea i pytać się o metryki. Istnieje duża szansa, że dotychczas nieznane czy zaginione księgi znajdują się właśnie w magazynach muzeów.