nazwisko Makarewicz, miejscowość Krzemienica Kościelna (powiat wołkowyski)

Zaczęty przez chwieral, Styczeń 22, 2024, 09:49:22 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

chwieral

Witam szanownych użytkowników niniejszego forum.

Informacje bazowe, które posiadam:

- ślub Ignacego Matuszewskiego i Marianny Makarewicz - Krzemienica (powiat wołkowyski) - 22.05.1928r. ;
- ur. Marianna Makarewicz - Krzemienica Kościelna (powiat wołkowyski) - 15.08.1903r.
- Rodzice Marianny Makarewicz: Aleksander Makarewicz i Józefa z d. Busłowicz.

Na serwisie "geneteka" zindeksowane są lata do 1840r., a więc 2-3 pokolenia wcześniejsze względem Aleksandra Makarewicza i Józefy z d. Busłowicz. Niemniej oba te nazwiska na "genetece' licznie występują w parafii Krzemienica, więc to z pewnością trop właściwy. Chciałem zacząć poszukiwania przodków od samodzielnego znalezienie aktu urodzenia Marianny Makarewicz z 1903r., a zaraz po tym spróbować odszukać wpis dotyczący ślubu jej rodziców (aby poznać z kolei imiona rodziców obojga), jednak bezskutecznie. Z pewnością księgi Krzemienicy z 1-szej połowy XIXw. znajdują się w Wilnie. Nie posiadam wiedzy względem miejsca przechowywania ksiąg Krzemienicy z 2-giej połowy XIXw. oraz z początku XXw. Może ktoś z Państwa orientuje się gdzie należy szukać? Na "familysearch" znajdują się skany również z 1-szej połowy XIXw. i starsze. Zarejestrowałem się na portalu https://www.epaveldas.lt/main , jednak nie potrafię w nim się poruszać, przez co nie wiem co należałoby wpisać, aby spróbować znaleźć skany ksiąg tej parafii.

Będę wdzięczny za pomoc, wskazówkę, gdyż na tym etapie czuję bezsilność w tej sprawie.

Z góry uprzejmie dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Radek

A. Rybalko

Dostępne na fs metryki Krzemienicy kończą się rokiem 1864, podobnie jak większości parafii dekanatu Wołkowysk. W Grodnie dalszych metryk nie ma. W Bibliotece Wróblewskich w Wilnie znajdują się roczniki 1870, 1871 i 1874, póki co nie są dostępne w sieci. Możliwe, że reszta ksiąg zaginęła. 

klocekoi

A w Białymstoku ? Szczególnie, że Wołkowyski i np. Łunnieński dekanat, który jest w Białymstoku, wchodziły w skład woj. białostockiego.

Albink

W AA w Białymstoku z par. Krzemienica nic nie ma. Od 1865 do ok. 1925 ksiąg metrykalnych z tej parafii raczej nie znajdziemy /oprócz 3 roczników wymienionych przez p. Alicję/. W NIAB w Grodnie jest trochę zapisów /chyba jakieś notatki księdza/ o chrztach, ślubach i zgonach z lat 1925-1946, a ślubów nawet z 1957. Z zapisów zgonów przy odrobinie szczęścia można wyciągnąć pewne wnioski o przodkach, ich wieku i np. dane dot. rodziców.
Pozdrawiam
Albin