Jurowscy herbu Przyjaciel - Юровские герба Пржияцель

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Marzec 17, 2012, 08:03:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

#15
Okazuje się, że rodzina Franciszka Jurowskiego wróciła na swoje tereny, mieszkała 1926 roku w Wasiliszkach.
Józef Jurowski, który urodził sie Jekaterynburgu najprawdopodobniej zmarł, jednak było jeszcze dwoje innych dzieci: Antoni Jurowski i Helena Jurowska. Może były jeszcze inne dzieci?
Franciszek Jurowski był najprawdopodobniej w Wasiliszkach cieślą.

Kilka lat temu jak byłem w Wasiliszkich to przewodnik po domu rodzinnym Czesława Niemena wspominał, że znał jedną Panią Jurowską, która mieszkała w Wasiliszkach, ale już nie żyje. Być  może to była Helena Jurowska? Może linia brata Heleny nie wygasła, ale dobrze się przede mną schowała? :)

Bardzo możliwe, że żona Franciszka Jurowskiego, Maria Myśliwiec była córką Wincentego
Pod tym samym adresem (ulica Kronikowska 7?) mieszkali jeszcze Jan Myśliwiec oraz Michalina Myśliwiec.

A tak być może wygląda drzewko tej linii Jurowskich

1. Mikołaj Jurowski + ? Antonina Surkont
1.1 ? Jan Jurowski ur. 1865
1.2 Antoni Jurowski  ur. 1871
1.3 Kamila Jurowska  ur. 1877 w 1926 roku zamieszkiwała w Przechodach par. Wasiliszki
1.4 Franciszek Jurowski ur. 1882  + Maria Myśliwiec ur. 1892
1.4.1 Helena Jurowska  ur. 1913
1.4.2 Józef Jurowski ur. 1916
1.4.3 Antoni ur. 1924

Rafał Jurowski

#16
Bardzo możliwe, że ten Jan Jurowski syn Mikołaja ur. 1865 par. Nowy Dwór   Pierechody (źródło https://geneteka.genealodzy.pl/)  zawarł małżeństwo z Antoniną Sieheń w końcówce XIX wieku. Czy to ten sam Jan Jurowski pewności nie będzie dopóki nie odnajdzie się akt małżeństwa tej pary. W każdym razie jakiś Jan Jurowski i jego małżonka  Antonina Sieheń mieli dwie córki: Izabelę Rajmundę Jurowską ur.1899 w Wilnie oraz Helenę Jurowską ur 1901 w Berdówce pow. Lida. Helena Jurowska była nauczycielką prawdopodobnie w Radomiu, wyszła za mąż za Balasińskiego. Izabela Rajmunda Jurowska w 1931 roku wyszła za maż za Andrzeja Franciszka Gwarda.
Być może ktoś kiedyś będzie szukał korzeni Pań Heleny Balasińskiej i Izabelli Gwarda i natknie się na moje wpisy? Izabela Gwarda jest prawdopodobnie pochowana na cmentarzu starym w Kielcach 1899-08-31 - 1975-01-27 Kwatera: IB Rząd: B, Grób: 1 http://cmentarzekieleckie.zielen.kielce.pl/mapa.html?gv=135978&cm=KOM02

klocekoi

Witam,
nie jestem pewien czy dobrze pamiętam, a szukać po wątkach nie będę, sugeruje Pan koligację między Jurowskimi a Jurewiczami. W szczegóły nie wnikam.

W spisie rewizyjnym parafii duksztańskiej (Dukszty Pijarskie), natknąłem się na szlachciców Jurewiczów.
Niby odległość spora od Pana rejonów, jednak sam zauważyłem związki Duksztańsko-Suderwiańsko-Różankowskie. Więc jeśli nie przeglądał Pan owych spisów, to zachęcam. Pismo bardzo czytelne i łatwe do szybkiego przeglądania

Pozdrawiam

Rafał Jurowski

Dzień Dobry,

Jurowscy byli zapewne Jurewiczami (Jurowiczami) w końcu XVI wieku. Jak długo nimi byli i czy wszyscy stali się Jurowskimi, nie mam pojęcia. Obecnie Jurewiczów jest sporo, udowodnić tak odległe pokrewieństwo można by chyba tylko badając DNA drugiego Jurewicza. Jak taka zgodność wystąpi wtedy będę temat droążył dalej. Tymczasem dziękuję bardzo za informacje.

Pozdrawiam
Rafał