Historyk ziemi Grodzieńskiej - Józef Jodkowski - akt małżeństwa jego rodziców

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Listopad 28, 2019, 11:24:04 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Jakiś czas temu dzięki uprzejmości niezastąpionego Pana Albina Kożuchowskiego udało odnaleźć się metrykę ślubu rodziców znanego archeologa i historyka ziemi grodzieńskiej - Józefa Jodkowskiego.

Być może ta informacja nie jest powszechnie znana i może komuś się przyda w odtworzeniu genealogii Józefa Jodkowskiego.

Akt małżeństwa 9/1890 Fara Grodzieńska

Józef Jodkowski(Zabiletnyj sołdat) kawaler 29 lat, kawaler syn Feliksa i Anny z Kulikowskich
żeni się z Zofią Zaniewską 19 lat, panna córka Józefa i Teresy z Utkiewiczów
Oboje z Grodna, parafianie Farnego kościoła
świadkowie: Kazimierz Jodkowski, Antoni Glindzicz

Sławomir Olczyk

Szanowni Państwo.

Oboje pochodzili z par. Wielkie Eysymonty. Józef został ochrzczony jako Gabriel Józef, ur. 16.03.1861. Był synem Felicjana (ur. 1808) i Anny z Kulikowskich (ur. 1824), wnukiem Piotra (1767-1817) i Felicjanny ze Staniewskich 1v. Jodkowskiej 2v. Karolowiej Siwickiej. Miał liczne rodzeństwo. Najstarszy brat Kazimierz (ur. 1834, z pierwszego małżeństwa ojca z Anną z Żukowskich 1v. Mateuszowej Staniewskiej), już w 1861 był powołany do wojska w randze podoficera i tegoż roku bierze ślub w Grodnie z Pauliną Kużbiel (oboje w akcie są pisani mieszczanami). W późniejszym czasie był zatrudniony w Deputacji Szlacheckiej i to on zajął się edukacją swojego młodziutkiego brata, którego wziął do siebie do Grodna. W rodzeństwie byli ponadto Elżbieta (ur. 1843), Michał (ur. 1850), Adam (ur. 1851), Aleksander (ur. 1858), Zuzanna (ur. 1865). Razem z nimi wychowywało się ich stryjeczne rodzeństwo Jerzy (ur. 1835) i Anna (ur. 1843), dzieci Piotra i Marianny z Maciejewskich. Ta linia Jodkowskich nosiła przydomek Kijańczyc. A wedle świadectwa A. Śnieżko Felicjan Jodkowski był zwany Buślą.

Co do Zofii Zaniewskiej, to urodziła się 12.06.1871 w okolicy Zaniewicze, jako córka Józefa i Teresy z Utkiewiczów. Józef (ur. 1815), był synem z drugiego małżeństwa Kazimierza (1776-1839) i Elżbiety ze Strzałkowskich, wnukiem Adama (1740-1790) i Marianny ze Staniewskich. Genealogia Zaniewskich z r. 1816 podaje, że Adam był s. Franciszka, wnukiem Kazimierza, prawnukiem Andrzeja, a praprawnukiem Jana.

Jodkowscy sygnowali się herbem Nałęcz, a Zaniewscy herbem Prus III.

Tyle na dzisiaj mogę powiedzieć o przodkach naszego wielkiego historyka.

Pozdrawiam serdecznie.
A. Rybalko

Jestem pełna podziwu dla tej szybkiej i obszernej odpowiedzi. Oby każdy, kto poszukuje przodków na Grodzieńszczyźnie, znalazł na naszym forum podobnie wyczepującą informację!

Gordian

Co do przodka Zofii z Zaniewskich Jodkowskiej  - Jana Zaniewskiego dodam:
W Wilnie jest wywód jednej z gałęzi Zaniewskich pochodzących od w/w Jana gdzie określono go jako Jana Bohdanowicza Zaniewskiego.

Co do Felicjana Jodkowskiego to wg moich ustaleń urodził się 1810-02-03 w Staniewiczach.
1 żoną Feliciana była Anna Staniewska 27 l. wdowa po Mateuszu Staniewskim ze Staniewicz a córka Józefa i Elżbiety Żukowskich - ślub z Felicjanem 1833-02-05
2 żona Felicjana - Anna z Kulikowskich. Ich ślub był 1849-07-10.
Felicjan Jodkowskim został w 1832 roku odnotowany w Obywatelskiej Księdze Powiatu Grodzieńskiego (str. 188v-189) w majątku Żukiewicze u Bonawentury Eysymontta gdzie służył, jako:
Feliks syn Piotra Jodkowski 20 lat, ma szlachectwo lecz świadectwa nie okazał. Kawaler rodem z ok. Jodkiewicz. Na służbie od 25 XII 1831. Od czasu przybycia nie oddalał się.

Ślub rodziców Felicjana - Piotra i Felicjany ze Staniewskich obył się 1805-02-05 w Świsłoczy. Nie ma w nich danych czy Piotr Jodkowski był kawalerem.
Jest metryka zgonu Piotra Jodkowskiego zmarłego 1817-07-25 ale już w Jodkiewiczach, w wieku 50 lat.
Jest też metryka ślubu wdowy Felicjanny Jodkowskiej z Jodkiewicz z 1821-05-22 w kościele w Wlk. Eysymonttach. Nowy mąż to Karol Siwicki kawaler z Hlebowicz w par. Indura.
Najciekawiej jest zlokalizować zmarłego w 1817 roku Piotra Jodkowskiego w Reviznej Skazce 1795 roku. Ogółem w par. WE jest tam zapisanych 8 Piotrów Jodkowskich.
Z uwagi na wiek wynikający z w/w metryki zgonu można brać pod uwagę 2 Piotrów z ok. Wlk. Jodkiewicze i 1 z Małych Jodkiewicz. Rozpisywać ich raczej nie ma sensu. Można mieć tylko nadzieję że trafi się jakiś wywód Jodkowskich rozwiązujący wzajemne powiązania tego rodu.

Pozdrawiam wszystkich a szczególnie Ludwika

Gordian


Sławomir Olczyk

Drodzy Państwo.

Starszy brat Felicjana - Piotr urodził się w 1808; tak jak Jurek napisał Felicjan jest rocznik 1810. Felicjan na egzaminie przedślubnym w 1833 oświadcza, że pochodzi z okolicy Jodkiewicze (i zdecydowanie chodzi o Wielkie, gdyż Małe były w owym czasie zwane Jurowcami lub Jurewiczami). Niewątpliwie przeniósł się do Staniewicz, gdyż tam urodził się jego najstarszy syn (ur. 24.10.1834), a poza tym jest odnotowany w Spisie Parafialnym w 1836 w tej właśnie okolicy wraz z żoną Anną, synem Kazimierzem i córką Anną (Staniewską). Jednak już w 1843 jest pisany z okolicą Wielkie Jodkiewicze, wraz z żoną Anną, synem Kazimierzem, córkami Józefą i Elżbietą oraz przybraną córką Anną Staniewską. Anna z Żukowskich Staniewska, była córką Józefa i Elżbiety z Korozów i zmarła 27.04.1849 mając 45 lat. Już 10.07.1849 Felicjan poślubia Annę z Kulikowskich, c. Stefana i Katarzyny z Siezieniewskich, rodem z okolicy Kuliki. W Spisie Parafialnym z 1861 (świetnie opracowanego przez Jurka) są dzieci, które wymieniłem w poprzednim wpisie. W Spisie z r. 1877 Felicjan nie występuje, zapewne zmarł wcześnie. Za to jest wymieniony Michał Jodkowski, wraz żoną Antoniną z Szyszków, ich dzieci Anna i Michał, jednoroczne dzieci oraz bracia Adam (26), Aleksander (17) i Józef (14) oraz siostra Elżbieta (33). Ciekawe, że przy chrzcie córki ten Michał jest pisany jako jednodworzec, zaś w pomienionym spisie jako chłop. Tenże Michał wraz z żoną Antoniną z Szyszków, dziećmi Antonim (20) i córką Marią (12) oraz siostrą Elżbietą i jej córką Julię (25) jest wymieniony w spisie z roku 1899. I to jest ostatni wpis, w którym jestem w stanie zidentyfikować w par. Wielkie Eysymonty tę grupę rodzinną.

Zobaczymy co jeszcze wyniknie z aktów po korektach, wynikających z dokumentów porównawczych.

Pozdrawiam Państwa serdecznie.

PS. Szczególne ciepłe słowa kieruję pod adresem Jerzego Dąbrowskiego. Nauczył mnie, że droga na skróty, zwłaszcza w genealogi, prowadzi na manowce. Jestem mu za to dozgonnie wdzięczny.


Gordian

Dzięki za komplementy Ludwiku - nie wiem czy zasłużone. A co do chodzenia na skróty to często nie sposób tego uniknąć bo w genealogii najtrudniej jest osądzić czy to co się ustaliło jest wiarygodne. Na ogół brak weryfikatorów którzy mają badany temat równie dobrze rozeznany.
Spróbuję w tygodniu coś napisać o przodkach i krewnych J. Jodkowskiego.
Pozdrawiam
Gordian   

Gordian

Uzupełnienie poprzedniego maila

•   Felicjan Jodkowski zm. 1870-03-14 w Wlk. Jodkiewiczach od puchlizny jako jednodworzec. Imię zapisano jako Feliks. Wiek określono (błędnie) na 55 lat. Zapisano że pozostawił swoją żonę (imienia brak) oraz 5 synów: Kazimierz, Michał, Adam, Józef, Aleksander i córka Elżbietę. Informacje pochodzą z kopi KM z Biblioteki Wróblewskich w Wilnie. Co do błędu z wiekiem przyczyną może być błąd kopisty gdyż kilka metryk wcześniej wpisano zgon w wieku 55 lat Felicji z Pancewiczów Jodkowskiej z okolicy Żukiewicze.
•   Żona Felicjana Anna zm. 1875-01-03 w Wlk. Jodkiewiczach mając 53 lata. Zapisano ją jako Annę z Kulikowskich Jodkowską, wdowę po zmarłym Feliksie Jodkowskim. Pozostawiła dzieci - synów: Michał, Adam, Alexander i Józef. Anna pochodziła z Linii od Eustachego Kulikowskiego z Kulików z domu nr  24 w  Reviznej Skazce 1795 roku

Informacje o potomkach Felicjana Jodkowskiego w parafii WE
•   Syn Felicjana - Michał Jodkowski z siostrą Elżbietą (niezamężną) występuje w spisie z 1900 roku (Ludwik określa ten spis jako z 1899 roku). Tak jak wcześniej napisano Michał miał syna Antoniego (ur. 1879-10-27) i córkę Marię (ur. 1889-07-29) ale także najstarszą Annę.
•   Michał Jodkowski zm. 1904-01-28 w Wlk. Jodkiewiczach mając 56 lat jako syn Feliksa, Pozostawił wdowę Antoninę i dzieci: Antoni, Anna (ur. 1876-07-10) i Maria.
•   Antoni Jodkowski syn Michała wziął ślub z Amelią Jodkowską, panną, w kościele w Wlk. Eysymonttach 1912-11-06. Oboje występują w spisie parafian z 1926 roku – o dzieciach brak informacji. Antoniego Jodkowskiego zlokalizowałem jeszcze w aktach scalania gruntów okolicy Wlk. Jodkiewicze w 1932 roku.
•   Inny syn Felicjana – Adam Jodkowski, jako 30-letni kawaler w Wlk. Jodkiewicz, dnia 22.11.1881 w kościele w Wlk. Eysymonttach ożenił się z Jadwigą Zaniewską 30-letnią panną z Zaniewicz, córką Jana Zaniewskiego i Bogumiły ze Steckiewiczów.

Więcej informacji nie posiadam.

Pozdrawiam

Gordian

Teodor

Witam Państwa,
Jestem w posiadaniu fotokopii kilku dokumentów z archiwum rosyjskiego [Sankt Petersburg], dotyczących Stefana Jodkowskiego [akt chrztu 1.X.1802], syna Adama.
W dokumentach tych jest przywołany, miedzy innymi jako przodek Stefana, Jakub Jodkowski właściciel majątków Jodkowicze i Jurewicze w powiecie Grodzieńskim.
Czy kogoś z Państwa interesują te materiały? Może są jacyś krewni prof. Józefa Jodkowskiego zainteresowani tym materiałem?
Z poważaniem Teodor Hryniewski

Sławomir Olczyk

Szanowny Panie.

Jestem bardzo zainteresowany tymi materiałami. Niewiele wywodów Jodkowskich z par. Wielkie Ejsymonty się zachowało, z tego co mi jest wiadomo.

Pozdrawiam serdecznie.

Teodor

Witam Pana, mikrofilmy dokumentów dotyczących rodziny Jodkowskich obejmują 27 szt w formacie JPG, razem 36,5 MB.
Z powodu ograniczeń na tym portalu do 2,93 MB proponuję wysyłkę e-mailem na Pana adres. W załączniku jedna ze stron. Proszę o Pana adres e-mail i potwierdzenie na mój adres: teodor.hryniewski@gmail.com
Pozdrawiam
Teodor Hryniewski

Sławomir Olczyk


Sławomir Olczyk

Szanowny Panie Teodorze.

Bardzo ciekawy ten wywód.

Prowadzi on od Jakuba Jodkowskiego (zm. 1659), który pozostawił trzech synów, którym zapisał dobra w Jodkiewiczach i Jurewiczach (później nazywanych Małymi Jodkiewiczami). Ci synowie to Jan, Mikołaj i Andrzej. Dalej wywód skupia się na Andrzeju i jego synu Melchiorze, który z małżeństwa z Teodorą z Kuźnickich miał synów Aleksandra i Kazimierza (ur. 1679). Wydaje się, że Aleksander był młodszym z braci, któremu ojciec w 1704 zapisuje czwartą część dóbr w Jodkiewiczach. Tenże Aleksander miał trzech synów - Stefana, Jana i Jerzego. Ten ostatni jak się wydaje osiadł w Żukiewiczach, gdzie miał syna Jakuba (ok. 1735-1797), który pozostawił syna Adama (ur. ok. 1762), a tenże miał syna Stefana (ur. 1802), który to był osobą wywodzącą się przed Deputacją. I to jest główna zawartość wywodu.

Od siebie dodam, że syn Aleksandra Melchiorowicza - Stefan (ur. ok. 1721), miał syna Piotra, który miał z Marianną z Cydzików, synów Ignacego (ur. 1779) i Michała (1781-1841), zaś ten ostatni z Marianną z Jodkowskich miał synów Antoniego (ur. 1805) i Jerzego (ur. 1808), zaś z Heleną z Cydzików syna Michała (ur. 1826).

Niestety, nadal nie widzę powiązania z linią bohatera tego wątku.

Pozdrawiam serdecznie.

Gordian

#12
O Michale Jodkowskim (1781-1841):
Wg moich ustaleń ur. 1781-09-27 a zmarł tragicznie 4 VI 1841 w Indurze "z zabicia drzewa" mając 65 lat. W spisach odnotowywany w Wlk. Jodkiewiczach.
W 1795 roku miał starszego brata Ignacego *1779-07-08, młodszego Józefa mającego 11 lat i 3 siostry: Agatę *1787-02-26, Katarzynę *1790-04-13 i Helenę.
O całym tym jego rodzeństwie później brak informacji.
Sam Michał Jodkowski był 3 razy żonaty:
1x w 1805 Marianna Jodkowska, synowie: Antoni *1805 i Jerzy *1808;
2x w 1823 Helena z Cydzików, +17III1831, syn Michał i córka Marianna;
3x dnia 19 VII 1831 z Katarzyną z Zaniewskich wdową po Poczobucie.
Jak zmarł to pozostawił wdowę Katarzynę Jodkowską [nazwisko raczej po mężu niż z domu]
i dzieci, synów: Antoni, Jerzy i Michał, córka: Marianna.
Z dzieci syn Jerzy zm. 1867-01-24 bezpotomnie. Antoni jest odnotowany w spisie 1861 ale w kolejnych latach już nie występuje. Syn Michał odnotowany został po raz ostatni w spisie z 1843 roku a potem znika z parafii. Wreszcie córka Marianna umiera 1873-01-14 jako 50 letnia panna.