Familia Kopciewiczów

Zaczęty przez Rosiasz, Grudzień 14, 2021, 09:05:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rosiasz


Witam,
proszę o pomoc w rozwikłaniu rodzinnej legendy, podobno familia Kopciewicz prowadziła w okolicy Grodna w wsi/majątku Kopciewicze? stację koni rozstawnych  i po powstaniu listopadowym została pozbawiona majątku i przesiedlona na pogranicze z Prusami, najpierw Lipno następnie Lidzbark Welski tam mam pierwszy konkretny potwierdzony metrykalnie fakt narodzin mojego dziadka Stanisława Kopciewicza którego ojciec Teofil Kopciewicz urodzony około 1848 był mistrzem szewskim. Znalazłem informacje o majątku Kopciewszczyzna w grodzieńskim. Wiem że w rejonie grodzieńskim w obwodzie smorgońskim leży wieś Kopcewicze a po białorusku Kopciewicz zapisuje się Kopcewicz.
Czy mogę uzyskać wskazówki odnośnie parafii jaka może być właściwa dla wsi Kopcewicze i majątku Kopciewszczyzna.
Andrzej Rosiński
Andrzej Rosiński

A. Rybalko

Dwór Kopciowszczyzna znajdował się w parafii Zabłoć, powiat szczuczyński.
Na przedwojennej mapie można go odszukać wpisując nazwę w okienko wyszukiwarki:
https://www.kami.net.pl/kresy/
Zabłoć należy właściwie do dawnego dekanatu Lida, nie Grodno. Ale znajduje się w każdym razie pomiędzy tymi miastami. Księgi tej parafii zostały zindeksowane do roku 1889, dzięki temu wiemy, że takie nazwisko w parafii nie występuje.
Ale kierunek Lida wydaje się dobry, bo Kopciewicz występuje w parafii Żołudek, niestety dotąd zindeksowanej fragmentarycznie. 

Rosiasz

Dzięki wielkie zatem spróbuję sam "pogrzebać"
AR
Andrzej Rosiński