Zenobia Wiercińska - Dopełnienie sakramentu Chrztu św.

Zaczęty przez Sławomir Olczyk, Styczeń 21, 2013, 04:17:35 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Gordian

#15
Witam wszystkich forumowiczów!
Przekazuję moje dane o przodkach i krewnych Zenobii Wiercińskiej.
Oparte są one na Obywatelskiej Księdze Powiatu Grodzieńskiego jaka jest przechowywana w archiwum w Grodnie. Sygnatura: Fond 92, opis 1, dzieło 258. W inwentarzu archiwalnym jest to dzieło zapisane jako ,,Список жителей Гродненского уезда" czyli Spis mieszkańców powiatu grodzieńskiego. Ma on 358 kart. Stara nazwa tej księgi to ,,Обывательская Книга Гродненского Уезда" czyli – ,,Obywatelska Księga Powiatu Grodzieńskiego" którą to nazwę używam. Księga podaje ciekawe informacje, spisana została w 1832 roku pewnie w związku z powstaniem listopadowym gdyż są tam informacje typu – nigdzie się nie oddalał.
Niegdyś intensywnie tą księgę przepisywałem. Poniżej moje notatki w związku z Zenobią Wiercińską.

Na kartach 146v i 147 (razem) są informacje o majątku Kulowszczyzna. Pod numerem № 1216 zapisano:
Obszarnik, były Grodzieńskiego Apelacyjnego Sądu Sędzia, Naczelnik 2 kwartału Łunnieńskiego okręgu Mikołaj, syn Józefa, Wierciński. 40 lat. Świadectwo na szlachectwo ma z Białostockiego Zebrania Deputatów, z 1817 roku maja 13 dnia wydane. Żonaty z Walerią Wobb. Dzieci ma, syn Rudolf 4 lata, córka Zenobia 2 lata. W 1806 przybył z Białostockiej obłaści z Bielskiego powiatu z okolicy Wierciny. Nigdzie się nie oddalał.
Następnie są dane o majątku i wsi Kulowszczyzna M: 16 / K: 27 i 1 żyd – czyli 16 mężczyzn, 27 kobiet i 1 żyd.
Co do imienia Mikołaj – to tak to zapisałem może po sprawdzeniu okaże się że to Michał.

Poniżej jako kolejny pod numerem № 1217 zapisany został:
Wuj jego (Diadia) były replańskiej parafii r-k ispowiedaliel swiaszczennik Emeryk [lub emeryt] Marcin, syn Fabiana, Wierciński. 69 lat. Świadectwo na szlachectwo ma z Białostockiego Zebrania Deputatów, z 1817 roku maja 13 dnia wydane. Kawaler. Z powodu choroby i niesposobności do Służby Bożej w 1828 roku przybył z Wołkowyskiego powiatu z replańskiej plebanii. Nigdzie się nie oddalał.

Poniżej pod numerem № 1218 zapisano:
Krewny (plemnik) Stanisław, syn Łukasza, Osmolski. 32 lata. Świadectwo na szlachectwo wydano w Białostockim Szlacheckim Zebraniu 1819 3 marca. Kawaler. W 1825 roku przybył do powiatu Grodzieńskiego z Białostockiej obłaści z Drohiczyńskiego powiatu z okolicy Osmoła. Nigdzie się nie oddalał.

Może się to Państwu przyda

Pozdrawiam Świąteczno-Noworocznie
Gordian

A. Rybalko

Najbardziej zainteresował mnie Marcin Wierciński, były proboszcz z Repli. Syn Fabiana czy syn Józefa - oto jest pytanie! Dwa źródła podają dwa różne "otczestwa". Choć właściwie jedno nie wyklucza drugiego: mógł przecież istnieć Józef Fabian.

Gordian

W Obywatelskiej Księdze są błędy - tego jestem pewien. Ja też mogłem coś źle spisać - już dawno odpuściłem sobie robienie w Grodnie zdjęć - za dużo zachodu.
Pozdrawiam
Gordian

A. Rybalko

Paranie się danymi genealogicznymi nauczyło mnie dużej ostrośności: każdy fakt z jednego dokumentu musi być potwierdzony przez przynajmniej jeden niezależny dokument. Czesław Malewski twierdzi, że nawet przez dwa niezależne dokumenty. Coś w tym jest...

Sławomir Olczyk

Zreasumujmy.

Wiercińscy w par. Wielkie Eysymonty pojawiają się w latach 70. XVIII w. Pierwszym był niewątpliwie Antoni, który już w 1774 bierze ślub z Anną Kulikowską z okolicy Kuliki. Skąd przybył? Może z Podlasia. Później pojawia się ks. Marcin w Repli, ale musi być młodszym bratem Antoniego, jeśli to rodzina. Nie ma aktu zgonu Antoniego, lecz żył zapewne jeszcze w 1812 kiedy rodzi się jego ostatnie dziecko z małżeństwa z Konstancją Siezieniewską.

Antoni Wierciński urodził się gdzieś ok. 1750 roku. W 1774 żeni się z Anną z Kulikowską (ok. 1752-1802), a po jej śmierci z Konstancją Siezieniewską (1776-1821). Z obu małżeństw miał co najmniej 10 dzieci. Jednak w 1836 żaden z Wiercińskich w Kulikach już nie jest odnotowany w parafii ejsmontowskiej. Dzięki opracowaniu Jurka, wiem że w 1861 jego syn Tadeusz i wnuk Cyprian powrócili do tej okolicy. Jednak już w 1877 w spisach nie występują.

Następnie pojawia się ks. Marcin Wierciński (ok. 1763-1833), s. Fabiana, który po przejściu na emeryturę osiada w folwarku Kulowszczyzna u bratanka (tak był tłumaczył określenie diadia w tym kontekście) Mikołaja vel Michała (ok. 1787-1832), który z małżeństwa z Walerią z Wobbów, pozstawia dwoje dzieci Zenobię (ur. 1831) i Rudolfa (ur. 1829). W 1834 r. Waleria poślubia Stanisława Osmólskiego (ur. ok. 1800) i tam pozostaje do śmierci (po 1864 r.). Zenobia jak wiemy osiada w majątku męża Jana Onichimowskiego w Rodziewiczach, a losów Rudolfa nie znamy. Ignacy Wierciński, który epizodycznie się pojawia się w Kulowszczyźnie przy aktach chrztów dzieci, zapewne wyprowadził się jeszcze przed śmiercią Mikołaja.

Tak więc ostatnią osobą z rodu, która pozostała w parafii z tej rodziny była Zenobia Onichimowska. Żyła jeszcze w 1877. Jej córka Anna wyszła za mąż za Józefa Eysymonta i jeszcze w 1900 mieszkała z nim i dziećmi w folwarku Rodziewicze. Ta ostatnia para miała córkę Zofię, która poślubiła Józefa Strzałkowskiego. Mieszkali w tymże folwarku jeszcze w 1926 roku.

To tyle gwoli podsumowania tematu.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę wszystkiego co najlepsze w roku 2020.








kronikarz-rodu

Pozdrawiam wszystkich w nowym 2020 roku.

Od lat badam rodziny Osmólskich, a było ich kilka głównych gałęzi. Gdzie mogę znaleźć w sieci metryki z Bojanowa, parafia Stany? Na stronie http://geneteka.genealodzy.pl/ pokazują sie indeksy z parafii Stany w woj. podkarpackim, ale po kliknięciu na link SKAN okazuje się że żadnych skanów z parafii Stany nie da się otworzyć. Skany miały się znajdować na stronie: metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,18345,  ale taka strona nie istnieje.

Na przyklad jest indeks (Urodzenia) dla osoby:
rok 1893   akt 74  nazwisko: Komorowska  ojciec: Josephus  matka: Helena Osmulska   parafia: Stany, woj. podkarpackie
ale link do skanu metryki prowadzi do ... nikąd.

I jeszcze prośba do pana GORDIANA:
Byłabym niezmiernie Panu wdzięczna za sprawdzenie jacy Osmólscy/Osmulscy widnieją w spisie mieszkańców powiatu grodzieńskiego w "Obywatelskiej Księdze Powiatu Grodzieńskiego" czyli ,,Список жителей Гродненского уезда" jaka jest przechowywana w archiwum w Grodnie. Sygnatura: Fond 92, opis 1, dzieło 258, i z której ma Pan szczegółowe notatki.
Wszystkie te ślady bardzo mnie interesują. Bardzo dziekuję za pomoc.

Kronikarz rodu

Sławomir Olczyk

Osmólscy, którzy zamieszkali w par. Wielkie Eysymonty w folwarku Kulowszczyzna, to Stanisław, s. Łukasza i Agaty. Urodził się w okolicy Osmola, par. Dziatkowice ok. 1800. Zamieszkał w tym majątku ok. 1828 r. To on jest wymieniony we wspomnianej "Księdze Obywatelskiej". Miał brata Józefa.

W par. Dziatkowice jest mnóstwo metryk ludzi tego nazwiska. Są dostępne on-line w poczekalni genealodzy.pl w zakładce APH Wilno.

Pozdrawiam serdecznie.

kronikarz-rodu

Panie Sławomirze,

Dziekuję za informacje o Stanisławie Osmólskim, bardzo dla mnie cenne.

Powoli przeglądam metryki w Poczekalni na stronie genealodzy.pl w zakładce APH Wilno. Ale ciekawią mnie też metryki z parafii Stany w podkarpackim. Szkoda że linki do metryki.genbaza.pl dla Podkarpacia juz nie działaja i nie da sie tych metryk obejrzeć. :-(

A. Rybalko

Wtrącę i ja swoje trzy grosze do tej dyskusji. Stanisław Osmólski występuje na kartach metryk chrztu parafii Repla aż trzy razy w 1821 roku (2x styczeń, 1x czerwiec) - jako ojciec chrzestny, zawsze w parze z Felicjanną Romańczukową. W tej parafii panował taki obyczaj, że z interesującymi przybyszami intensywnie się kumano, pewnie w ten sposób przyjmowano ich niejako do społeczności. Pewnie w innych parafiach było podobnie. Czyli młodzieniec pojawił się w tych stronach nie w 1828, a wcześniej. Jego brat Józef został ojcem chrzestnym tylko raz, w 1824, pewnie był krótko w odwiedzinach. Również w parze z Felicjanną, która przypuszczalnie była księżą gospodynią, może i czymś więcej.

Proboszczem był w tym czasie Marcin Wierciński i pewnie to on zaprosił tych młodzieńców. Jako ojciec chrzestny nierzadko spotykany jest i Mikołaj Wierciński (7x w latach 1822-23) oraz Józef Wierciński (7 x 1823-27) - parze z kim? - nietrudno zgadnąć, najczęściej z Felicjanną!   

kronikarz-rodu

Dziękuję za ciekawe informacje o Stanislawie Osmólskim. Pozwolę sobie kontunuować wątek o Osmólskich za jakiś czas na stronie: "Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Osmólscy", by nie odbiegać od głownego tematu tego wątku o Zenobii Wiercińskiej.

Pozdrawiam,

Kronikarz rodu

Gordian

#25
Cytat: kronikarz-rodu w Styczeń 09, 2020, 06:02:28 AM
I jeszcze prośba do pana GORDIANA:
Byłabym niezmiernie Panu wdzięczna za sprawdzenie jacy Osmólscy/Osmulscy widnieją w spisie mieszkańców powiatu grodzieńskiego w "Obywatelskiej Księdze Powiatu Grodzieńskiego" czyli ,,Список жителей Гродненского уезда" jaka jest przechowywana w archiwum w Grodnie. Sygnatura: Fond 92, opis 1, dzieło 258, i z której ma Pan szczegółowe notatki.
Wszystkie te ślady bardzo mnie interesują. Bardzo dziekuję za pomoc.

Odpowiadając Kronikarce rodu informuję:

W НИАБ Гродно dla fondu nr 92 Гродненский уездный предводитель дворянства (Grodzieński Powiatowy Marszałek Szlachty) zrobiono Внутрифондовый именной указатель к документам Фонда № 92 Гродненский уездный предводитель дворянства który można pobrać ze strony archiwum.
Link: https://archives.gov.by/index.php?id=20
(przedostatni na powyższej stronie)
Oczywiście jest on po rosyjsku.
O Osmolskich są tam poniższe informacje:

Осмольские   оп.1   д.90   л.131
Осмольский Р.Я.   оп.1   д.63   л.8
Осмольский Рычард Ярославович   оп.1   д.63   л.6об.
Осмольский Станислав Лукьянович   оп.1   д.257   л.30об.
   оп.1   д.258   л.146об.,147

Ostatni wiersz dla dzieła 258 dotyczy właśnie Stanisława syn Łukasza Osmolskiego o czym pisałem w poprzednich postach.
Dzieło nr 257  to Ałfawitnyj Spisok Obywatielskoj Knigi Grodnienskogo Ujezda  (Alfabetyczny spis obywateskiej księgi powiatu grodzienskiego) – jest to po prostu spis osób które występują w księdze (dzieło nr 258).
Co jest w dziele nr 63 gdzie 2 razy wystepuje Ryszard syn Jarosława Osmolski niestety powiedzieć nie mogę – nie mam na ten temat informacji.
Dzieło nr 90 – to Spis dworian 2 razriada, zestawiony w 1899r. Nie wiem co zawiera.

Pozdrawiam
Gordian

kronikarz-rodu

Do Gordiana: dziękuję za informacje, będę to wszystko sprawdzać.
Pozdrawiam serdecznie.

A. Rybalko

Właśnie odnalazła się metryka chrztu Walerii Łucji Wobbe, rodzice Jakub i Róża z d. Rodziewicz.
Chrzest 15.12.1805 w Grodnie, jeśli się nie mylę, urodziła się 10 grudnia. Oto link:
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSMW-N3XQ-B?i=190&cat=1046002
Rodzice chrzestni wysoko postawieni: Karol Matusewicz marszałek powiatu B..., Antonina Lachnicka pułkownikowa, Jan Krupiński pułkownik, Tekla Suchodolska skarbnikowa WXL, Eustachy hrabia Wołłowicz, Salomea Ławcewiczówna.
Dla przypomnienia: Waleria była mamą naszej tytułowej Zenobii.


A.Markiewicz

Wyszomirscy h. Rawicz. Akta prawno-majątkowe. Sprawy z Błońskimi i Wiercińskimi o Błonie i Wyszomierze (łomżyńskie)
https://szukajwarchiwach.pl/29/678/0/2/434/str/1/3/15#tabSkany

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

wiercinski1

#29
Dzień dobry,
Dziękuję za ciekawą dyskusję na temat Wiercińskich.
1)  ks. Marcin Wierciński to zapewne syn Fabiana i nie jest tożsamy, jak sądziłem wcześniej z Marcinem, synem Józefa i Marianny Moczulskiej. Możliwe że z Michałem spokrewniony poprzez Łubów, rodzinę matki. Jedynym Fabianem w mojej bazie, po którym poszła linia Wiercińskich z przydomkiem Fabianiuk był cześnik branski, syn Mikołaja z Wiercienia w parafii Boćki. Kiedyś Pan Markiewicz przesłał na stronę link: Zapis sprzedaży dóbr uczyniony przez Fabiana Wiercieńskiego na rzecz Korrybutów, Wilno 30 lipca 1766 r.
Żoną owego Fabiana była Katarzyna Łuba h. Lubicz z przydomkiem Korybut. Mógł zatem ks. Marcin być synem Fabiana.
Imię Fabian nie występuje w Wiercieniach, Dużym i Małym w parafii Dziadkowice.
2) Imię Michał w staropolszczyźnie traktowane było na równi z imieniem Mikołaj. Podobnie jak Szczęsny, Fortunat i Feliks lub Wojciech i Albert. W 1822 roku Michał wpłacił 8 zł. na budowę pomnika T. Kościuszki.
3) Z Błońskimi i Wyszomierskimi raczył był procesować się Marcin Wierciński s. Bazylego i  Barbary Kłopotowskiej h. Pomian, zaślubiony z Agnieszką Wyszomirską. Ich córka Marianna była za Fabianem Błońskim. Takie tam familijne sprzeczki  :)