Ród Bohatyrewiczów (Bohatyrowiczów) - Богатыревич, Богатырович

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Październik 14, 2015, 09:47:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Albink

Wspomniana przeze mnie Jałówka była miejscowością w parafii Dąbrowa i nie należy jej łączyć z parafią Jałówką.
Natomiast w parafii Jałówka rzeczywiście mieszkali jacyś Bohatyrewicze, kiedyś odnotowałem ślub z 1923 roku Aleksandra Bohatyrewicza wdowca s. Józefa i Karoliny Łapińskiej, z Marią Bujko, parafian jałowskich.
Pozdrawiam
Albin

Tadeusz

Dzięki uprzejmości Rafała Jurowskiego uzyskałem dostęp do teczki  wywodowej czterech rodzin Bohatyrowiczów z roku 1849. Są to rodziny Piotra i Antoniego Bohatyrewiczów z okolicy Żuki, Stefana Bohatyrewicza z okolicy Jurewicze i Jerzego Bohatyrewicza z Pieszczanki. W tych materiałach wywodowych znajduje się dokument z roku 1716, z którego wynika, że niejaki Walenty Bohatyrewicz z synami Teodorem, Antonim i Aleksandrem kupili za 8 tysięcy złotych od Aleksandra Tupalskiego posiadłość Tupały w powiecie Nowogródzkim leżące wraz z ziemią zabudowaniami i chłopami tam mieszkającymi. Gdzie wcześniej mieszkał Walenty z synami - nie podano. Nie podano też jaki obszar gruntów należał do tej posiadłości. Po dokładnym rozpoznaniu ustaliłem, że Teodor dał początek mojej linii genealogicznej - po mieczu a Aleksander dał początek mojej linii genealogicznej po kądzieli. Posiadłość Tupały była w posiadaniu Bohatyrewiczów do roku 1790, w którym sprzedali ją za kwotę 9 tysięcy złotych. Te dokumenty cofają o 100 lat moją linię genealogiczną. Jako zbieg okoliczności należy przyjąć fakt iż Miejscowość TUPAŁY składa się z takich samych liter jak miejscowość UPAŁTY, w której zamieszkaliśmy w roku 1946 po wyjeździe z terenu powiatu grodzieńskiego. 
POzdrawiam.
Tadeusz.                         

Asia.78


Rafał Jurowski

Cytat: Tadeusz w Wrzesień 10, 2023, 08:13:35 PMDziękuję Panie Albinie odnotowałem już istnienie tego Feliksa. Wcześniej miałem sygnały o istnieniu Bohatyrewiczów w parafii Jałówka. Ponoć na cmentarzu w Jałówce są jakieś groby Bohatyrewiczów.
Pozdrawiam.
Tadeusz.

Jakiś czas temu przejeżdżałem przez Jałówkę i odwiedziłem dwa tamtejsze cmentarze.
Potwierdzam na starym cmentarzu odnalazłem grób Bohatyrewiczów. Jak będzie zdjęcie potrzebne to podeślę.


Tadeusz

Asia 78. Proszę napisać pytanie na mój adres w forum RG. Ja nie jestem zalogowany na FB i w czasach mojej młodości nie uczyłem się języka angielskiego. Jeżeli ma Pani trudności z językiem polskim to proszę napisać tekst w dobrze znanym i przetłumaczyć na jęz. polski przy pomocy Google.
Pozdrawiam.
 Tadeusz Bohatyrewicz.

Tadeusz

Zwracam się z prośbą o pomoc w zrozumieniu dwu rosyjskich zwrotów - 1. oddać w "zakładnoje władienije. To dotyczy Walentego Bohatyrewicza, który w dzień św. Jerzego 1688 roku oddał w zakładnoje władienije część swej posiadłości Nieciecz nazywanej; 2. oddać w "zakładnuju zdiełku" - To dotyczy Jana Bohatyrewicza z okolicy Bohatyrewicze, który 23 sierpnia 1810 roku dokonał "zakładnoj sdiełki na cząstkę gruntów w okolicy Bohatyrewicze na rzecz Stanisława Bohatyrewicza i jego synów Antoniego i Józefa.
Wszystkim zaglądającym na Forum składam staropolskie noworoczne życzenia:"
  " Annus Nowus już nadszedł i życzyć gotowy
    Panom Braciom Ichmościom i Cnym Białogłowym,
    Dobra wszelakiego, ziemskiej szczęśliwości,
    W pracy Łaski Bożej, w zabawie błogości."
Pozdrawiam.
Tadeusz.