Autor Wątek: Tadeusz Jasiński - 13 letni obrońca Grodna  (Przeczytany 527 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Hero Member
Tadeusz Jasiński - 13 letni obrońca Grodna
« dnia: Grudzień 15, 2020, 01:34:49 am »
Niektórzy wątpią, że istniał naprawdę, jednak niezależnie od tych mniej lub bardziej poważnych podejrzeń jakiś czas temu zastanawiałem się jaka jest historia rodziny 13 letniego obrońcy Grodna - śp. Tadeusza Jasińskiego. 

Niestety w Internecie niewiele można się na temat Tadeusza Jasińskiego dowiedzieć, w zasadzie jedyne co w miarę łatwo można ustalić, to że jego matką była Zofia Jasińska, był półsierotą oraz wychowankiem Zakładu Dobroczynności. Gdzie się urodził i kim był jego ojciec, o tym niestety sieć milczy?

Od jakiegoś czasu wiedziałem, że na terenie parafii bernardyńskiej w 1926 roku było co najmniej kilka rodzin o tym nazwisku, jednak cokolwiek dopasować było raczej trudno. Dodatkowo nie wiem jak to nazwisko było popularne na na terenie znacznie większej parafii farnej czy też w całym Grodnie, więc ciężko wnioskować cokolwiek więcej.

Jednak dziś, a w zasadzie już wczoraj odnalazłem dość stary wpis, który być może rzuca trochę światła na dociekania dotyczące rodziny śp. Tadeusza Jasińskiego.

http://grodno1939.pl/2014/04/01/spory-o-tadzika-jasinskiego/

"Tadzik, jako dziecko z biednej rodziny na początku lat trzydziestych był na utrzymaniu pracownika miejscowej policji  Franciszka Jasińskiego (taka była praktyka). W tym samym dokumencie określono i adres , gdzie mieszkał z matką – ul. Bonifraterska 9 ( dzisiaj – róg Swierdłowa i Socjalistycznej )."

Z wpisu tego nie wynika kim był dla Tadeusza, Franciszek Jasiński, ale można podejrzewać, że był bliskim krewnym. Jednak informacja, która na nowo ożywiła moją wyobraźnię i siłę aby dowiedzieć się czego więcej o rodzinie Tadeusza to podana ulica gdzie mieszkał z matką zapewne w 1939 roku. 

Tak się szczęśliwie składa, że według spisu parafii bernardyńskiej ulica ta podlegała pod tą parafię a Nasze Stowarzyszenie w swych zasobach taki spis posiada.

Okazuje się, że właśnie przy ulicy Bonifraterskiej pod numerem 7 w 1926 roku mieszkała chyba największa rodzina Jasińskich, która podlegała pod tę parafię:

Stefan Jasiński 24 lata żonaty
Anastazja Jasińska 52? lata wdowa
Marcin Jasiński 40 lat
Teofilia Andruszkiewicz 35 lat
syn Henryk 6 lat
córka Stefania 17 lat
córka Stanisława 8 lat
córka Jadwiga 3 lata
córka Leokadia  2  lata
Jasiński Jan 27 lat kawaler

Pod numer 9 na tej ulicy mieszkali zaś:

Wincenty Biełowicz lat 30
Zofia lat 30
syn Jan 1 rok

Nie został tu wymieniony żaden Franciszek Jasiński, jednak być może ktoś z wymienionych członków tej rodziny Jasińskich, to ojciec Naszego Tadeusza. Być może wspólnymi siłami będziemy w stanie dowiedzieć się czegoś więcej o przodkach Tadeusza?

Pozdrawiam
Rafał Jurowski

« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2020, 01:42:32 am wysłana przez Rafał Jurowski »