Ród Pyrskich (Pyrscy) - Семья Пырских (Пырские)

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Październik 21, 2015, 12:00:08 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.


Anna Szywacz

OJ tyle tego szukałam, że radość jest WIELKA!!! O Pławskich wiem trochę więcej, ale szukać po kobietach jest ciężko. Magdalena to moja prababcia. WIELKIE DZIĘKI!!! Pozdrawiam!

Rafał Jurowski

#17
I z Jurewicz, czyli gniazda Jurowskich prababcia pochodziła. Więć raczej na pewno my też jesteśmy jakoś spokrewnieni :)
Przeniosła się w podobne rejony jak później moja rodzina. Mój pra pradziadk zamieszkał w Milowcach par. Kamionka. Część rodziny jego córki  mieszkała w Gierdziejówce i zdaje się Wierzbiłkach, chodzi o rodziny Szczuków, Zaborowskich.
Wie Pani gdzie znajdują się Filipowicze ?

Anna Szywacz

Filipowicze jak widzę to 3 domki na południowy wschód od Różanki. Bracia Franciszka też mieszkali w tych okolicach Cyprian ożenił się z Zofią Paprocką, Ludwik z Emilią Pyrską, a siostra Joanna wyszła za Józefa Szukow.

Rafał Jurowski


Anna Szywacz

Są poza mapą jeszcze bardziej na północny wschód od Mordasów  :D

Rafał Jurowski

#21
Nie widzę :(  Jaka miejscowość była w okolicy albo pomiędzy jakimi miejscowościami leżała ta miejscowość? :)
A Jurewicze leżą niedaleko Skidla. W zasadzie jedyna rodzina, która tam jeszcze mieszka to właśnie Pyrscy.

Anna Szywacz


Rafał Jurowski

#23
Teraz widzę :) Tylko ciekawe, że tej miejscowości nie ma na przedwojennej mapie, a jest na współczesnej.
Zresztą obecnie na mapie jest kilka innych miejscowości, które nie są zaznaczone na przedwojennych mapach :(
Może to była jakaś część Pożniakowszczyzny?

Anna Szywacz

A to ja nie mogłam znaleźć Poźniakowszczyzny a tak blisko Filipowicz. Tam mieszkała Paulina Bykowska córka Stanisława i Katarzyny Moraczyńskiej, która w 1881r wyszła za Jana Pławskiego syna Aleksandra i Antoniny Siemaszko z Hlebowic, Jan został w Poźniakowszczyźnie i tam rodziły się ich dzieci. Wcześniej rodzice Jana mieszkali we dworze Wawiórka.

Rafał Jurowski

#25
Tutaj jest trochę o Bykowskich z Paszyc spowinowacych z moją rodziną.

http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=698.msg781#msg781

Józef Bykowski ur. 1846 syn Karola i Anieli z Tomaszewskich  ożenił się z Wiktorią Jurowską ur. 1859 z Milowiec par. Kamionka siostrą mojego pra dziadka.

Bykowskich z  Paszych par. Żołudek oraz Pożniakowszczyzny zapewne łączy jakiś wspólny przodek, jednak z tego co pamiętam musiał żyć co najmniej w XVIII wieku.

Czy Hlebowicze, które Pani wspomina to te z par. Indura ?


Anna Szywacz

O Hlebowiczach nie wiem nic, a na małżeństwo (12/1881 Różanka) Jana trafiłam szukając Pławskich z Filipowicz. To nazwisko było bardzo rozpowszechnione.

Rafał Jurowski

#27
Według książki Pana Czesława Malewskiego "Rodziny szlacheckie na Litwie w XIX wieku" obie rodziny Bykowskich, to jest z Paszyc i Pozniakowszczyzny to Bykowscy h. Bronic więc bardzo możliwe, że gdzieś się łączą obie linie?

Jednak wracając do głównego wątku, czy udało się Pani już odnaleźć ślub Józefa Pyrskiego i Antoniny z Bohatyrewiczów?
Zapewne przed 1855 rokiem należy go szukać w parafii Jeziory?

Anna Szywacz

Tak parafia Jeziory akt 28/1837 jednak nie mam dostępu do treści. :(