Forum Rodów Grodzieńskich

Uczestnicy Forum => Autoprezentacje => Wątek zaczęty przez: Andrzej Wawryniuk w Kwiecień 09, 2021, 09:43:14 pm

Tytuł: Po obu stronach Bugu. Relacje obrońców Ojczyzny z kampanii wrześniowej 1939 r.
Wiadomość wysłana przez: Andrzej Wawryniuk w Kwiecień 09, 2021, 09:43:14 pm
Po obu stronach Bugu. Relacje obrońców Ojczyzny z kampanii wrześniowej 1939 r.  to moje najnowsze opracowanie. Książka pozwoli czytelnikom dotrzeć do relacji żołnierskich przechowywanych w Instytucie i Muzeum Polskim im. gen Sikorskiego w Londynie. W trakcie kwerendy akt dotarłem do  przechowywanych tam raportów czy meldunków oficerów młodszych, którzy dowodzili mniejszymi oddziałami i dla których zabrakło etatów w formowanej w Siedlcach 9 Dywizji Piechoty, do której mobilizacja odbywała się w Brześciu, Siedlcach i Białej Podlaskiej.
Autorami wspomnień są: ppłk Jan Maliszewski, podch. rez. piech. Jerzy Żyłka, por. Bohdan Olszewski, ppor. rez. Antoni Silkiewicz, por. sł. st. Jerzy Słonimski, por. rez. Leon Głuchowski, por. sł. st. Czesław Sulej, por. sł. st. Zygmunt Sachowicz, ppor. rez. Edmund Maurycy Goldbrum, kpt. Stanisław Mielcarek i ppor. Paweł Malkiewicz.
Oprócz zachodnich rubieży dzisiejszej Lubelszczyzny relacje dotyczą także Brześcia nad Bugiem, Puszczy Różańskiej Sapiehów, Miklaszewicz, Przyłucka, Sosnowicz, Domaczewa, czy Orchowa.
Książka ukazała się w 2021 r. Jej wydawcą jest Mutiprof Krzysztof Kowalczyk z Chełma. Zainteresowanym czytelnikom mogę przesłać bezpłatnie na ich adres prywatny pdf książki.

Zachęcam do zapoznania się z treścią powyższej książki.

Andrzej Wawryniuk

Tytuł: Odp: Po obu stronach Bugu. Relacje obrońców Ojczyzny z kampanii wrześniowej 1939 r.
Wiadomość wysłana przez: Andrzej Wawryniuk w Kwiecień 12, 2021, 09:49:26 am
Dziękuję dotychczasowym uczestnikom forum, którzy poprosili o pdf książki i oczywiście zgodnie z obietnica ją otrzymali.

Gdyby ktoś był zainteresowany wersją papierową, podaję link:

https://allegro.pl/oferta/po-obu-stronach-bugu-andrzej-wawryniuk-10517886394

A.W.
Tytuł: Odp: Po obu stronach Bugu. Relacje obrońców Ojczyzny z kampanii wrześniowej 1939 r.
Wiadomość wysłana przez: Andrzej Wawryniuk w Czerwiec 02, 2021, 11:07:05 pm
Pytacie mnie Państwo w mailach (dziękuję za nie), czy znam dalsze losy (po 1939 r.) leśniczego Jerzego Żyłki, kierownika drużyny urzędowej w Puszczy Różanieckiej Sapiechów. Również kierownika drużyny urzędowej w majątku Lenin (Sosnowicze),  jednego z bohaterów książki.
Otóż niewiele mogę dopowiedzieć, niż to, co zostało umieszczone w publikacji. Nieznane mi są również losy inżyniera leśnika Leonarda Kroze, z którym Jerzy Żyłka zakładał lasy Sapiehów. Mogę dodać, że leśniczy Jerzy Żyłko był też przez krótki okres nadleśniczym w Porzerzynie.
Książka powstała na podstawie relacji żołnierzy września 1939 r., które znajdują się w zbiorach Instytutu i Muzeum Polskie im. gen. Sikorskiego w Londynie.

To tyle informacji, oprócz tych które podałem w korespondencjach prywatnych, a które uznałem za stosowne upublicznić.
Tytuł: Odp: Po obu stronach Bugu. Relacje obrońców Ojczyzny z kampanii wrześniowej 1939 r.
Wiadomość wysłana przez: Andrzej Wawryniuk w Wrzesień 17, 2021, 10:13:15 pm
W ostatnim czasie otrzymałem kilka prósb o pdf książki i je zrealizowałem. Niestety nie dysponuję wydawnictwem książkowym i nie mogę mo przesłać na żanych warunkach.

Łączę pozdrowienia.