39 Grandzicze Bronisław Bohatyrewicz 14 (26) luty 1870 | Dnia 7 (19) marca 1870 roku w Farnym Grodzieńskim Rzymsko-Katolickim kościele parafialnym ochrzczono dziecię płci męskiej imieniem Bronisław, urodzone w Grandziczach, tejże parafii dnia 14 (26) lutego 1870 roku, z urodzonych Kazimierza i Marianny z Kowalickich Bohatyrewiczów ślubnych małżonków, przez ks. K. Gitera, wikarego tejże parafii, z pełnym ceremoniałem przynależnym temuż sakramentowi.. |
O przeszłości Bohatyrewiczów vel Bohatyrowiczów i ich siedziby rodowej krótko, ale bardzo ciekawie pisał Józef Jodkowski.
http://www.tnp.org.pl/ZbiorySpecjalne/2012/Jodkowski%20Jozef.%20U%20grobu%20Jana%20i%20Cecylii.%20Grodno%201935.pdf (http://www.tnp.org.pl/ZbiorySpecjalne/2012/Jodkowski%20Jozef.%20U%20grobu%20Jana%20i%20Cecylii.%20Grodno%201935.pdf)
Wśród moich bliskich była Cezaria Hamulecka (1877-1957), córka Edwarda, która była żoną Juliusza Bohatyrewicza. Ich dziećmi byli Konstanty, Józefa, Antonina i Janina. Rodzina mieszkała w Brzegu i we Wrocławiu.
O przeszłości Bohatyrewiczów vel Bohatyrowiczów i ich siedziby rodowej krótko, ale bardzo ciekawie pisał Józef Jodkowski.
http://www.tnp.org.pl/ZbiorySpecjalne/2012/Jodkowski%20Jozef.%20U%20grobu%20Jana%20i%20Cecylii.%20Grodno%201935.pdf (http://www.tnp.org.pl/ZbiorySpecjalne/2012/Jodkowski%20Jozef.%20U%20grobu%20Jana%20i%20Cecylii.%20Grodno%201935.pdf)
Wśród moich bliskich była Cezaria Hamulecka (1877-1957), córka Edwarda, która była żoną Juliusza Bohatyrewicza. Ich dziećmi byli Konstanty, Józefa, Antonina i Janina. Rodzina mieszkała w Brzegu i we Wrocławiu.
1. Szukam wiadomości o Bohatyrewiczach z Kotry. Mężczyźni byli wyznania prawosławnego i nie ma o nch wzmanki w księgach matrykalnych par. Jeziory.
2. Szukam wiadomości o Tadeuszu Bohatyrewiczu z Pieszczanki. Wywodził się ze szlachectwa w roku 1819-20 i . na jego dokumenty powoływał się Stefan Bohatyrewicz z okolicy Jurewicze - chyba jego stryjeczny brat. Na wzmiankę o Tadeuszu Bohatyrewiczu natrafiłem w gazecie wileńskiej z roku 1814, w której opisano uczniów II klasy Gimnazjum w Świsłoczy ale nie wiem czy to ten Tadeusz. Według ustaleń był on synem Stanisława i miał syna Józefa. Bliższych danych brak.
Tadeusz.
Moją praprapraprababcią (4 razy pra) była Barbara Jurowska z Bohatyrewiczów ur. ok. 1750 roku, niestety jak na razie nie udało się ustalić nic więcej o jej rodzinie.Witam Pana, byc moze Karol Bohatyrewicz byl ojcem mojego dziadka Jozefa Bohatyrewicza z Grandzicz ur.okolo 1898 roku.
Poszukuję potomków Stefana Bohatyrewicza i jego żony Dominiki Jurowskiej urodzonych jeszcze w XVIII wieku, wiadomo mi, że w latach 30-XIX wieku posiadali oni ziemię w okolicy Żuki oraz Jurewicze i tam zapewne mieszkali.
Para ta miała co najmniej czworo dzieci (1) Magdalenę Bohatyrewicz, która wyszła za mąż za Wincentego Strupińskiego ślub w 1846 roku, (2) Ignacego Bohatyrewicza, który ożenił się z Magdaleną Tołoczko ślub w 1860, ta para miał troje synów Romualda , Mieczysława oraz Rufina Bohatyrewiczów, (3) Annę oraz (4) Jana który prawodpodobnie był mężem Pauliny Dowmont, mieli syna Teodora.
Kolejną poszukiwaną parą jest rodzina Franciszka Bohatyrewicza i Rozali Jurowskiej, w latach 30-tych XIX wieku posiadali ziemię w okolicy Bohatyrowicze i pewnie tam mieszkali, zaś od lat 50-tych w Grandziczach. Potomkami tej pary byli:
(1) Adam Bohatyrewicz który ożenił się z Anną Jarocką, (2) Wincenty Bohatyrewicz który za żonę miał Marianna Okulicz oraz (3) Antoni Bohatyrewicz który za żonę miał Petronellą..?
Prawdopodobnie rodzina ta była blisko spokrewniona z rodziną gen. Bronisława Bohatyrewicza ur.1870, który też pochodził z Grandzicz i był synem Kazimierza i Marii z Kowalickich. Z ciekawostek to ojcem chrzestnym generała był Jan Jurowski...prawdopodobnie drugi mąż jego babki Kazimiery Nielubowicz ??
Bratem generała był Karol Bohatyrewicz, który ożenił się w 1897 z Józefą Okulicz.
Ostatnia para których potomków obecnie poszukuję to potomkowie
Jan Bohatyrewicza i Salomei Dawidowicz, która była córką Szymona i Marianny Jurowskiej.
W latach 70-tych XIX wieku w Jurewiczach mieszkał: Antoni Bohatyrewicz z żoną Salomeą, synami: Antonim, Franciszkiem, Janem, Albertem, Ludwikiem córką Julią
oraz Jan Bohatyrewicz z żoną Pauliną synami: Tedorem, Władysławem, Jerzym oraz córkami: Julią, Marianną, Józefą oraz wspomniany już Ignacy z żoną Magdaleną Tołoczko oraz synami.
Liczę na to, że odnajdzie się jakiś przedstawiciel rodziny samych Bohatyrewiczów który będzie zainteresowany zgłębianiem swoich korzeni.
Witam,Jozefa Bohatyrewicza pierwsza zona jest mi nie znana. Natomiast druga zona to Jadwiga moja Babcia/ nie wiem z jakiego domu?/
Czy wiadomo Panu coś więcej o Pana Józefie Bohatyrewiczu może kto był jego żoną ?
Pozdrawiam
Rafał
Witam ponownie,Jozefa Bohatyrewicza pierwsza zona jest mi nie znana. Natomiast druga zona to Jadwiga moja Babcia/ nie wiem z jakiego domu?/ Dziadek Józef pamiętam jako dziecko był bardzo surowy i wstrzemięźliwy w opowieściach z kresów, zresztą wiadomo dlaczego.
A to nie jest przypadkiem Pana rodzina?
https://photos.app.goo.gl/4o6wnp7KJfyYSwz69
Pozdrawiam
Rafał
Józef Bohatyrewicz ur. 29.10.1899 r w Grandziczach s. Karola i Józefy Okulicz zawarł związek małżeński w Farze w 1924 roku z Gabrielą Jackowską.Dziękuje serdecznie, teraz poszperam dalej .
Z jakich miejscowości Bohatyrewicze, z parafii Jeziory pozostaje w Pani zainteresowaniu. Pytam dlatego, że mam rozpisanych w podobny sposób te miejscowości, z których Bohatyrowicze byli wyznania Rzymsko-katolickiego. Natomiast nie dysponuję wiedzą o Bohatyrewiczach, których nie ma w księgach metrykalnych par. Jeziory.
Pozdrawiam.
Tadeusz.
Z jakich miejscowości Bohatyrewicze, z parafii Jeziory pozostaje w Pani zainteresowaniu. Pytam dlatego, że mam rozpisanych w podobny sposób te miejscowości, z których Bohatyrowicze byli wyznania Rzymsko-katolickiego. Natomiast nie dysponuję wiedzą o Bohatyrewiczach, których nie ma w księgach metrykalnych par. Jeziory.
Pozdrawiam.
Tadeusz.
Osobiście nie mam krewnych o tym nazwisku, moje zainteresowanie jest tylko teoretyczne. Dla porządku dobrze byłoby też opisać te rodziny, które mieszkały w parafii Jeziory. Wiadomo, brak ksiąg z parafii unickich, ale co nieco dałoby się pewnie zrobić. Ja już w jednym z poprzednich postów zamieściłam tę informację na podstawie podpisów na sejmiku w 1792:
Bohatyrowicze byli z parafii Jeziory:
Okolica Eysymonty: Jan i Jerzy
Okolica Obuchowicze: Aleksander.
Okolica Orechwicze: Stanisław.
Okolica Żuki: Mateusz, Mikołaj, Jerzy.
To sami mężczyźni, w dodatku tacy, którzy mieli czas ochotę i pieniądze, żeby pojechać do Grodna na sejmik. Jeżeli ma Pan jakieś informacje o nich i o ich potomkach, to warto byłoby również tu zamieścić.
1/ poz 2 - Franciszek ur. 1777. matka Marianna AntuszewiczowaJeśli idzie o formę zapisu imienia, nazwiska, miejscowości, płci (filius/filia) - to na ogół staram się oddać to co jest zapisane w źródle. W mojej opinii jeśli w XVIII czy XIX wieku zapisano Antuszewicz czy Antuszewski to mieści się to "w granicach błędu". W dwudziestoleciu międzywojennym w par. Wlk. Eysymontty spotkałem się tylko z Antuszewiczami.
1/ poz. 4. Franciszek ur. 1781 - matka Krystyna Atuszewiska.
Czy ten pierwszy Franciszek zmarł?
Czyn nie ma pomyłki w pisowni nazwiska.?
Czy skrót. GD oznacza rodziców chrzestnych - kumów?
Oto inni członkowie rodziny Ignacego.W KM 1802-02-15 odnotowano w Żukiewiczach zgon Michała Bohatyrowicza mającego 1 rok.
3.Ignacy Bohatyrewicz żona Krystyna Antuszewska..Ignacy zmarł 16.12.1821 roku mając lat 80. Krystyna zmarła 26.02.1828 roku mając lat 75 (czy 63?). Zostawiła 3 córki: Elżbietę, Bogumiłę i Anielę. W roku 1795 mieli syna Józefa lat 7, oraz córki Apolonię lat 17, Elżbietę lat 13, Mariannę lat 10 i Bogumiłę lat 5. Mieli syna Michała.
3.1.Michał Bohatyrewicz s. Ignacego i Krystyny urodził się 11.11.1800 w Żukiewiczach. Jego dalsze losy nie są znane.
[
2.1 Jan Bohatyrewicz syn Jana i Marianny Sopoćko. W roku 1832 miał Lat 50. I był wdowcem. Był dwukrotnie żonaty. Pierwszą jego żoną była Marianna z Antoniewiczów. Nic bliższego o niej nie ustaliłem. Ożenił się z nią około roku1803 – 4. Mieszkali w Pieszczance. Z tego małżeństwa urodzili się synowie: Adam, Jan i Wincenty oraz córka Aniela. . Ten Jan w roku 1832, będąc wdowcem, mając lat 50 ożenił się ponownie z Marianną Klimowicz lat 19 z okolicy Hryniewicze par. Kamionka, córką Kazimierza i Anieli z Dawidowiczów. Czy były też córki nie ustalono. Jan był wyznania grecko – unickiego ale ślub zawarto w kościele rzymsko – katolickim w Kamionce. Z tego małżeństwa w lutym 1836 roku urodziła się córka Salomea. Utrzymywał się z pracy we własnym gospodarstwie rolnym.
Dom nr 4. Ignacego.
6. Ignacy Bohatyrewicz. W roku 1795 miał lat 55 Zmarł w roku 1807 w Miniewiczach. Był dwukrotnie żonaty.Jego pierwszą żoną była Marianna Bylczyńska, która w roku 1795 miała lat 40. Według innych źródeł żoną Ignacego była Marianna Butkiewicz z okolicy Mitkiewicze. Mieli syna Wincentego, Ignacego i córki Benedyktę, Zuzanne, Antoninę i Ludwikę. I syna Eliasza ur. w r. 1797. Być może Marianna zmarła po porodzie po jej śmierci, jeszcze przed rokiem 1799 ponownie ożenił się z Franciszką Strzałkowską. W roku 1795 mieszkali w Bohatyrewiczach. Synowie: Wincenty, Franciszek i Ignacy razem wywodzili się ze szlachectwa i w roku 1821 zostali zapisani do księgo szlachty grodzieńskiej.
6.1. Wincenty Bohatyrewicz syn Ignacego z okolicy Bohatyrewicze, w roku 1803 poślubił w kościele
w Świsłoczy Petronelę Steckiewicz z okolicy Kuźmicze, wdową po Antonim Petronela zmarła w roku 1812. Z tego małżeństwa urodziło się troje dzieci. Syn Kazimierz i córki Anastazja i Marianna. Być może było więcej dzieci, które wcześniej zmarły. W roku 1813 Wincenty ponownie ożenił się
z Elżbietą Jodkowską. W roku 1832 miał lat 55 a jego druga żona Elżbieta Jodkowska miała lat 35. Zmarł 14. 10.1842 roku mając lat 60. Zostawił z pierwszego małżeństwa syna Kazimierza i córki Anastazję i Marianne, natomiast z drugiego małżeństwa córki Mariannę Petronelę, Karolinę i Benedyktę. Jego żona Elżbieta zmarła 08.03. 1853 r0ku w wieku 70 lat. Zostawiała 4 córki: Mariannę Petronelę, Karolinę i Benedyktę. Mieli w Kuźmiczach 5 mórg a w Mitkiewiczach 6 mórg gruntu i z tego się utrzymywali.
6.1.1.Klemens – ur1804-1805 nic o nim nie wiadomo. Być może zmarł jako dziecko.
6.1.2. Anastazja Bohatyrewicz c. Wincentego i Petroneli Steckiewicz, ur. w roku 1806, dnia 29.06 1826 r. poślubiła Onufrego Eysymonta mieszkali w Mitkiewiczach. Mieli synów: Jana Kazimierza ur. 23.06.1831 r, Józefa ur. 22.09. 1833 r. zmarł 03.10. 1833 r. Stanisława ur. 10.07.1837 r. i córkę Wiktorię Stefanię ur. 04.07.1840 r.
6.1.1.1. Wiktoria Stefania Eysymont c. Onufrego i Anastazji Bohatyrewicz ur. 4.07.1840 r i wkrótce 25.07 tego roku zmarła.
6.1.3. Marianna Bohatyrewicz c. Wincentego i Petroneli Steckiewicz ur. w roku 1808, mając lat 18, dnia 26 stycznia 1830 roku poślubiła wdowca Stanisława Kołłątaja lat 45 z okolicy Berdowszczyzna par. Wołpa.
6.1.4. Kazimierz ( Kuźma) Bohatyrewicz s. Wincentego i Petroneli Steckiewicz z okolicy Mitkiewicze dnia 13.lutego 1833 roku w Kościele w Kwasówce poślubił Mariannę Strzałkowską z okolicy Samostrzelniki córkę Jerzego i Marianny z Biergielów. Świadkami na ślubie byli Adam Antuszewicz i Franciszka Bohatyrewicz. Zamieszkali w Kuźmiczach. Dalsze szczegóły w miejscowości Kużmicze. Brak danych co się z nim dalej działo. dopiero w roku 11882, Kazimierz mając lat 70, jako wdowiec z parafii Repla, - dworianin z majątku Werejki, w kościele w Brzostowicy Wielkiej poślubił 63 letnią wdowę Annę Jakubowską.
6.1.4.1. Emilia Bohatyrewicz c. Kazimierza i Marianny Strzałkowskiej urodziła się w Kużmiczach dnia 30,12 1836 roku. Chrzestnymi byli Antoni i Anna Steckiewicze. Zmarła z wrzodu dnia 05 stycznia 1839 roku mając 2 lata.
6.1.4.2. Michał Bohatyrewicz s. Kazimierza i Marianny Strzałkowskiej urodził się dnia 13.08. 1844 w okolicy Kuźmicze . Zmarł dn.19.09. 1846 mając lat 2.
6.1.4.3. Benedykta Bohatyrewicz c. Kazimierza i Mrianny Syrzałkowskiej ur. 20.07.1847 roku. Do chrztu trzymali Jan Ambroszkiewicz i Marianna Steckiewicz
6.1.5 Karolina Bohatyrewicz c. Wincentego i Petroneli Steckiewicz ur. w roku 1810
. Jan Bohatyrewicz s. Wincentego i Petroneli Steckiewicz ur. w roku 1812 i wkrótce zmarł. Albo to był bliźniak Kazimierza, lub był to chłopiec , którego ochrzczono jako Jan Kazimierz?
6.1.6. Rozalia ur. 1814 – 15 . Brak bliższych danych
6,1,7. Ignacy 1816 brak danych.
6.1.8 Elżbieta Bohatyrewicz, córka Wincentego i Elżbiety Jodkowskiej ur. 1818 r. zmarła 3 listopada 1819 r. mając lat 2. Być może Elżbieta Jodkowska pochodziła z okolicy kuźnicze i po ślubie, przez pewien czas mieszkała w Kuźmiczach a potem w Mitkiewiczach
6.1.9. Marianna1.5. Marianna Bohatyrewicz c. Wincentego i Elżbiety Jodkowskiej ur.11.12.1821 roku. Do chrztu trzymali Leopold Eysymont i Józefa Eysymontówna. Dnia 19.06.1849 roku Poślubiła Jozefa Strzałkowskiego z ok. Samostrzelniki s. Jana i Petroneli
z Bohatyrewiczów., św. Jozef Lewkowicz, Jan Strzałkowski i Józef Jodkowski.
6.1.10 Karolina. 1.8. Karolina Bohatyrewicz c. Wincentego i Elżbiety Jodkowskiej ur. 26.12. 1827(czy 1826) roku. Do chrztu trzymali Adam Antusewicz i Marianna Siezieniewska. Dnia 05.03. 1850 roku mając lat 23 poślubiła Antoniego Maciejewskiego lat 25 z okolicy Misiewicze, syna Alojzego i Marianny Czerwiakowskiej Świadkami byli Jerzy Cydzik, Felicjan Krasnicki i Adam Antusewicz. Mieli synów: Stanisława ur. 13.04. 1856 r., Stefana ur. 28.12.1859 i córki: Elżbietę ur. 23.01.1851 i Julię ur. 26.03.1864 r.
6.1.11 Petronela. Bohatyrewicz córka Wincentego i Elżbiety Jodkowskiej urodzona około 1824 roku, mając lat 20, dnia 06.02.1844 roku poślubiła Tomasa Zaniewskiego lat 26 syna Jana i Heleny ze Steckiewiczów. Świadkami na ślubie byli Antoni Zaniewski, Anzelm Steckiewicz i Józefa Kulikowska
6.1.12.Benedykta. Bohatyrewicz c. Wincentego i Elżbiety Jodkowskiej, ur.08.07.1828 roku . Do chrztu trzymali Felix Eysymont i Józefata Eysymont żona Adama W roku 1848 poślubiła Ferdynanda Eysymonta lat 19 syna Ignacego i Zifii Bułharowskiej. Mieszkali
w Mitkiewiczach. Mieli synów: Wincentego ur. 04.09.1849 i Michała ur. 27.08.1851 r., Aleksandra ur. - 28.01. 1857 r. i Franciszka ur. 04.03 1863
6.1.13.. Elżbieta bohatyrewicz c Wincentego i Elżbiety Jodkowskiej, ur. 1818 r. Brak bliższych danych.
6.1.14. Stanisław Bohatyrewicz s. Wincentego i Elżbiety Jodkowskiej ur. około 1832 roku Zmarł z wrzodu 13.04.1839 roku mając około lat 9.
6.2. Franciszek Bohatyrewicz syn Ignacego i Franciszki Strzałkowskiej ur. 01 września 1799 roku w okolicy Bohatyrewicze. Brak innych danych.
6.3. Ignacy Bohatyrewicz s. Ignacego. Dnia 11 lutego 1820 roku
w kościele w Świsłoczy poślubił Rozalię Zaniewską z okolicy Zaniewicze. Świadkami byli: Mikołaj Pyrski, Nikodem Obuchowicz i Józef Zaniewski. Zamieszkali w Bohatyrowiczach Mieli synów Michała, Aleksandra Antoniego i Ferdynanda oraz córkę Wiktorię, Potem urodziły się inne dzieci. Rozalia zmarła dnia 17.08.1841 roku . Pozostawiła wdowcem Ignacego i synów Michała, Ferdynanda, Klemensa oraz córki Wiktorię i Konstancję. Miał w Bohatyrewiczach 10 dziesięcin i uprawy ziemi się utrzymywał.
6.3.1. Michał Bohatyrewicz s. Ignacego i Rozalii Zaniewskiej ur. 28.09.1821 roku. W 1832 roku miał 10 lat.
6.3.2. Aleksander Bohatyrewicz s. Ignacego i Rozalii Zaniewskiej w roku 1832 miał lat 6. Zmarł dnia 27.12.1836 roku mając lat 11.
6.3.3. Antoni Bohatyrewicz s. Ignacego i Rozalii Zaniewskiej zmarł 23.02.1828 roku mając 4 miesiące.
6.3.4.Wiktoria Bohatyrewicz c. Ignacego i Rozalii Zaniewskiej w roku 1832 miała lat 3.
6.3.5. Ferdynand Bohatyrewicz s. Ignacego i Rozalii Zaniewskiej ur. 09.03.1932 roku. Do chrztu trzymali Mateusz Worobiejewski ? i Kunegunda Statkiewicz. Asystowali Franciszek Bohatyrewicz i Rozalia Bohatyrewicz.
6.3.6. Klemens Bohatyrewicz s. Ignacego i Rozalii Zaniewskiej ur. 15.08.1834 roku. W roku 1861 mając lat 27 poślubił Józefę Zaniewską lat 23 z okolicy Zaniewicze c. Laurentego
i Marianny Kulikowskiej . Świadkami byli Józef Lewkowicz Ferdynand Bohatyrewicz i Julianna Kulikowska. Po ślubie zamieszkali w okolicy Bohatyrewicze.
6.3.6.1. Jan Bohatyrewicz s. Klemensa i Józefy Zaniewskiej ur. 16.09. 1864 roku.
6.3.7. Feliks Bohatyrewicz s. Ignacego i Rozalii Zaniewskiej ur. 17.10.1836 roku.
6.3.8.Anna Bohatyrewicz c. Ignacego i Rozalii Zaniewskiej ur? , zmarla dnia 19.08.1839 r. mając 6 miesięcy.
6.3.9. Konstancja Bohatyrewicz c. Ignacego i Rozalii Zaniewskiej ur. dnia 01.06.1840 roku.
6.4. Benedykta Bohatyrewicz c. Ignacego i Marianny ur. w r. 1784, w roku 1795 miała lat 11.
6.5. Zuzanna Bohatyrewicz c. Ignacego i Marianny ur. 1787 r, w roku 1795 miała lat 8.
6.6. Antonina Bohatyrewicz c. Ignacego i Marianny ur. w r. 1790. W roku 1795 miała lat 5.
6.7. Ludwika Bohatyrewicz c. Ignacego i Marianny Bylczyńskiej ur. w r. 1792, w roku 1795 miała lat 3. W roku 1822 lub 1823 poślubiła Józefa Zaniewskiego z okolicy Zaniewicze i tam zamieszkała.
tyle tego jest więc nie wiem czy czegoś nie pomyliłem.
Tadeusz.
Witam.
Panie Rafale.
Ci wymienieni wyżej bohatyrewicze już nie zyją. A ich potomkowie rozproszyli się po Polsce i poza najbliższą rodiną, z innymi nie utrzymują żadnych kontaktow. Z Internetu wiem o bohatyrewiczach w Szczecinie, Łodzi, Bydgoszczy, Malborku, Gdańsku i wielu innych miejscowościach np. Elbląg, Ryn itp. Tak że ewntualny zjazd raczej nie wchodzi w rachubę.
Pytanie do Pani A. Rybałko.
Z jakich miejscowości Bohatyrewicze, z parafii Jeziory pozostaje w Pani zainteresowaniu. Pytam dlatego, że mam rozpisanych w podobny sposób te miejscowości, z których Bohatyrowicze byli wyznania Rzymsko-katolickiego. Natomiast nie dysponuję wiedzą o Bohatyrewiczach, których nie ma w księgach metrykalnych par. Jeziory.
Pozdrawiam.
Tadeusz.
ohatyrewicze z okolicy Pieszczanka i Sikorzyca.
2. Jan Bohatyrewicz. żona Marianna Sopoćko. Jego istnienie potwierdzone w księgach metrykalnych parafii Kamionka podczas ślubu jego syna Jana. Bliższych danych o ich pochodzeniu nie ustaliłem. Wiadomo jedynie, że miał on syna Jana.
2.1 Jan Bohatyrewicz syn Jana i Marianny Sopoćko. W roku 1832 miał Lat 50. I był wdowcem. Był dwukrotnie żonaty. Pierwszą jego żoną była Marianna z Antoniewiczów. Nic bliższego o niej nie ustaliłem. Ożenił się z nią około roku1803 – 4. Mieszkali w Pieszczance. Z tego małżeństwa urodzili się synowie: Adam, Jan i Wincenty oraz córka Aniela. (...)
2.1.1. Adam Bohatyrewicz syn Jana i Marianny z Antoniewiczów urodzony około roku 1804-5 w Pieszczance.
Według mnie właśnie we włości kotrzańskiej należy szukać gniazda rodowego rodu Bohatyrewiczów w powiecie grodzieńskim. Już w roku 1540, w tej włości występują Onisim i Szmojło Bohatyrewicze jako świadkowie na procesie bojara Szczęsnego Wińskiego przeciw swoim poddanym Miniewiczom, ktorzy nie chcieli wywiązyważ się z obowiązku służbyAle Miniewicze (miejscowość) to przecież lewy brzeg Niemna. Nie znam zasięgu włości kotrzańskiej ale np. włość żerosławska na pewno obejmowała oba brzegi Niemna - pisał o tym Józef Śliwiński, Z dziejów włości gospodarskich w powiecie grodzieńskim (Dubna, Skidla i Żerosławki) od XV do XVI wieku, w: J. Śliwiński (red.), „Szkice z dziejów kolonizacji Podlasia i Grodzieńszczyzny od XIV do XVI wieku”, Olsztyn 2002
Panie Sławomirze.
Czy w cytowanych wcześniej przez Pana dokumentach archiwalnych to stwierdzenie znajduje potwierdzenie?
Tadeusz.
Panie Sławomirze.
Dziękuję za podpowiedź. Znalazłem akt urodzenia mojej babci w parafii Jeziory, okolica Eysymonty Nadtobolskie. Urodziła się 01.grudnia 1854 roku ( była więc odmłodzona o 4 lata) Była córką Jana Eysymonta i Anny z domu Cydzik. Do chrztu trzymali : Jerzy ( Nazwiska nie mogę odczytać.), i Antonina - żona Benedykta Kamieńskiego. Akt nr 114.
Szanowny Panie Albinie.Pisałem, że w 1812 roku Józef Bohatyrewicz wziął ślub z Konstancją Jodkowską. Była to wdowa z domu Poczobut. Tak to "przemieniłem" Jodkowską w Poczobutównę. To jest odpowiedź na dwie powyższe wątpliwości. Skąd się wzięła Konstancja Jodkowska zd. Poczobut? Otóż w 1800 r w parafii Usnarz ślub bierze Adam Jodkowski z Konstancją Poczobutówną z Petelczyc z par. usnarskiej. Adam Jodkowski umiera w 1811 r w Żukiewiczach, a Konstancja wychodzi za mąż za Józefa Bohatyrewicza. Konstancja z kolei umiera w 1818 r w Żukiewiczach. Józef Bohatyrewicz bierze wtedy ślub z Petronelą Strzałkowską w 1819 roku. Ten Józef umiera w 1844 roku, Petronela w 1864r, oboje w Żukiewiczach. To są fakty.
Nie wiem w jaki sposób Konstancje Jodkowską przemienił w Konstancje Poczobut? Nie odnalazłem natomiast śladu o ślubie Józefa z Konstancją Poczobut
Pozdrawiam.
Tadeusz.
Nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi dotyczących Józefa Bohatyrewicza, kóry w roku 1812 zamieszkał w Żukiewiczach par. Wielkoeysymontowskiej uważam że;
- Józef Bohatyrewicz syn Tadeusza był wyznania unickiego i stąd brak materiałów dotyczących urodzin jego pierwsych synów Franciszka i ur. w r. 1813 i Wincentego ur. w r. 1815.. Kolejne dzieci z drugiego małżeństwa były chrzczone w kościele katolickim.
Był też i drugi Edward. To Edward Stefan syn Michała wywodzący się z okolicy Bohatyrowicze. Ten Edward Stefan został dopisany w roku 1892 do rodziny Franciszka s. Michała Bohatyrewicza - jego dziadka mieszkającego w okolicy Bohatyrowicze. Który z nich to ten poszukiwany - nie wiem.Dzień dobry,
Tadeusz.
[...]Czy na pewno w par. Jałówka była okolica Berdowszczyzna? To raczej błąd. Berdowszczyzna (ale folwark) położona była między okolicą Siemaszki a wsią Suhaki - obecnie sielsowiet Gudziewicze.
3. W parafii Jałówka, w okolicy Berdowszczyzna też była rodzina Bohatyrewiczów.
[...]