Autor Wątek: Droga do chwały. Młodość i krąg rodzinny Tadeusza Kościuszki  (Przeczytany 4946 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Andrzej Wawryniuk

• Full Member
Odp: Droga do chwały. Młodość i krąg rodzinny Tadeusza Kościuszki
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 14, 2021, 07:07:52 pm »
Jeszcze odnośnie Wikipedii.
Uważam, że nieporozumieniem jest traktowanie WIKIPEDII jako źródła wiedzy historycznej. Można się zgodzić, że tam ktoś szuka tzw. szybkiej informacji, by zaspokoić własną ciekawości, lub brakuje mu czasu na napisanie samodzielnej pracy.
W mojej ocenie uczestnicy forum opierają swoje informacje na źródłach pierwotnych, badając akta, bądź je interpretując i tu należy chylić czoła i bić brawo. Możemy mieć odmienne zdanie na konkretny temat. Możemy się mylić, możemy i powinniśmy się nawet spierać... To jest nauka...
Na przykładzie cytowanej w poprzedniej notce autorki pokazałem jaką wartość HISTORYCZNĄ!!! może mieć powieść.
Oczywiście szanuję każdego, kto ma własne zdanie na temat źródeł, ale - dopowiem - że w nauce zabrania się korzystania z Wikipedii, Bryka, Ściągi itp., stąd taka a nie inna moja reakcja.

Z poważaniem,

Andrzej Wawryniuk

Offline Ata

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 14, 2021, 09:00:28 pm »
Szanowny Panie Andrzeju.
trochę mnie dziwią  Pana ostatnie posty - nie wiem z czego wynikające.
Artykuł z Wikipedii przytoczony przeze mnie został jako przykład upowszechnianej błędnej informacji, dotyczącej potomków Ambrożego Kościuszki, której nieprawdziwość została w tym wątku wykazana. Naprawdę nie wiem, gdzie Pan dojrzał traktowanie  przeze mnie Wikipedii jako źródła wiedzy historycznej. To już Pana  mocna nadinterpretacja.
Proszę zwrócić uwagę, że czymś innym, od tego, o czym Pan pisze jest dążenie do tego, aby informacje zawarte w Wikipedii prostować, jeśli są błędne - po to właśnie, aby nie krążyły informacje nieprawdziwe.

z poważaniem
M. Wróblewska
Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ

• Full Member
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 14, 2021, 09:27:44 pm »
Szanowna Pani M. W.
Nie będę wracał do poprzednich wpisów. Uznaję sprawę za zakończoną. To doskonale, że Pani, podobnie jak ja uważa Wikipedię za źródło niewiarygodne.
Za ewentualne nieporozumienia posypuję głowę przysłowiowym popiołem.

Z poważaniem,

Andrzej W.

• Full Member
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 14, 2021, 09:32:54 pm »
Wszystkim Państwu, którzy pomogli mi w rozwikłaniu przynajmniej części niewiadomych dotyczących rodu T. Kościuszki bardzo dziękuję.
Jednocześnie jestem bardzo zadowolony, że w 275 rocznicę urodzin Naczelnika prowadziłem dyskusję z tak wybitnymi znawcami badań genealogicznych.
Z nadzieją na kolejne naukowe spotkania.

Andrzej Wawryniuk

Offline Sławomir Olczyk

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • Rody Grodzieńskie
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 14, 2021, 11:40:04 pm »
Szanowni Państwo.

Gwoli ścisłości Ambroży miał 5 dzieci. Floriana, Wacława, Ludwika, Joannę i Dorotę.

Pozdrawiam serdecznie.

• Full Member
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 15, 2021, 10:56:12 am »
Szanowny Panie Sławomirze.
Pana cenne wskazówki są dla mnie bardzo super ważne, ponieważ nie mając wcześniej dostępu do tych materiałów archiwalnych na których bazują uczestnicy forum, praktycznie wielu faktów dotyczących rodu Kościuszków byłyby w dalszym ciągu nieznane.
Proszę zwrócić uwagę ile nowych informacji pojawiło się w toczących się na tym forum dyskusjach, a przecież opracować dotyczących Tadeusza Kościuszki i jego rodu  jest co najmniej kilkaset (mam na myśli opracowania zwarte), nie licząc artykułów i dzięki właśnie wymianie informacji wprowadzamy do obiegu naukowego, nowe, dotychczas nieznane zdarzenia przede wszystkim z lat dziecięcych i młodzieńczych Tadeusza Kościuszki i jego rodziny. III wydanie książki Droga do chwały. Młodość i krąg rodzinny Tadeusza Kościuszki będzie wydane później niż planowałem. Myślę, ze stanie się to pod koniec 2021 r.
Jestem Panu i Pani dr Alicji bardzo wdzięczny. Dziękuję też innym wypowiadającym się.
W dalszym ciągu liczę na nowe nieznane fakty. Mam nadzieję, że będą równie interesujące, a wynikające z nich wnioski w porównaniu z inną dokumentacją archiwalną pozwolą na stawianie nowych hipotez.

Z wyrazami najwyższego szacunku dla Pana wiedzy, umiejętności prowadzonych poszukiwań i kultury przekazywanych treści.

Andrzej Wawryniuk
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2021, 11:01:21 am wysłana przez Andrzej Wawryniuk »

• Full Member
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 15, 2021, 11:42:50 am »
Znalazłem - być może przydatne dla kogoś opracowanie - link: https://forum.vgd.ru/406/81569/0.htm

Andrzej Wawryniuk

• Full Member
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 15, 2021, 12:47:12 pm »
Odnalazłem metrykę chrztu Heliodora Józefa Franciszka Salezego Kościuszki, ur. 1 lipca 1777 r. syna Stanisława i Antoniny z d. Chruścikowskiej, (chrzest 15 stycznia 1780 r. w Torczynie koło Łucka na Wołyniu), którego rodzicami chrzestnymi byli: Józef Kościuszko, Anna Estko, Faustyn Kościuszko i Ludwika Chruścich.

Proszę o pomoc w określeniu stopnia pokrewieństwa Stanisława Kościuszki z Józefem Kościuszką, Anną z d. Kościuszko Estko oraz Faustynem Kościuszko.

Dziękuję.

A.W.

Offline Sławomir Olczyk

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • Rody Grodzieńskie
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 15, 2021, 04:34:05 pm »
Szanowny Panie.

Z tego co pamiętam wtedy ochrzczono 2 braci Seweryna i Heliodora. Jeden był rocznik 1773, drugi 1777. Trzeci Aleksander Erazm rodzi się w tejże parafii w 1785. Faustyn był bratem stryjecznym ojca tegoż Stanisława. Z Józefem i Anną pokrewieństwo było o wiele dalsze, choć zbliżały wspólne interesy, gdyż Stanisław był dzierżawcą Siechniewiczów w tym czasie.

Pozdrawiam Pana serdecznie.

Offline A. Rybalko

• Test
  • Hero Member
  • *
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 15, 2021, 10:18:13 pm »
Stanisław pojawił się w Mereczowszczyznie w 1760 roku, tak przynajmniej zanotowałam w wysłanych Panu przedwczoraj indeksach. Może był spokrewniony z Teresą Kościuszkówną, która w tymże roku 1760 poślubiła Józefa Topolskiego, administratora Mereczowszczyzny, bo oboje pojawili się w parafii Kosów Poleski mniej więcej w tym samym czasie. Na oko byli to biedniejsi krewni miecznikostwa Kościuszków, w każdym razie nieutytułowani, tylko GD. Nota bene, indeksy ślubów z Kosowa 1752-1769 już są w genetece, zachęcam do obejrzenia.

• Full Member
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 16, 2021, 10:18:19 am »
Sprawdziłem odległości. Anna Estko mieszkała w tym czasie w Dołholosce. Z Dołholiski da Torczyna, dzisiejszymi drogami, to 207 km. Trzeba się też liczyć z drogą powrotną. Co do Stanisława, ustaliłem, że mieszkał on przez wiele lat w Torczynie, gdzie rodziły mu się kolejne dzieci...
Czym więc można tłumaczyć, oprócz wydaje się niepewnych interesów, przyjazd Anny do Torczyna i to zapewne razem z Józefem.  Poszukam w metrykach wołyńskich. Może coś ustalę na temat Józefa Kościuszki i jego ewentualnego związku małżeńskiego właśnie na Wołyniu. A może ktoś z forumowiczów ma wiedzę na ten temat?

Dziękuję,

Andrzej W.

• Full Member
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 16, 2021, 11:37:41 am »
Na Wołyniu odnalazłem:

parafia Czartorysk: 7 stycznia 1731 - ślub Samuela Kościuszko z Marianną Polkowską

parafia Międzyrzec Korecki: Franciszka Kościuszko ur. 26 stycznia, ochrzczona 27 stycznia 1746 córka Aleksandra i  Agnieszki.

Czy wymienione osoby mają jakikolwiek związek z rodem T. Kościuszki?

Może ktoś z Państwa natknął się na wymienione osoby?

Andrzej W.

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 17, 2021, 05:36:53 pm »
Dzień Dobry,

Gratuluję Panu opracowanie tej interesującej książki!

Najbardziej zainteresowało mnie Pana odkrycie dotyczące miejsca przechowywania księgi ochrzczonych z lat 1719 r. - 1752 r. parafii Kosów.
Księga znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, zapewne to nie jedna księga, którą można odnaleźć, w nie do końca typowym dla tego rodzaju dokumentów miejscu.

Być może warto byłoby stworzyć osobny wątek dotyczący genealogii rodu Kościuszków?
Może objawi się nam jakiś daleki krewny tych Kościuszków, którego udałoby się połączyć z Tadeuszem ?

Czy znana jest Panu książka  Ewgienija Aniszczenki dotycząca szlachty województwa brzeskiego w XVIII wieku ?

Moi Jurowscy zapewne nic nie mieli wspólnego z Kościuszkami, jednak w niedawno opublikowanej książce "Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego Spisy t. 8 Ziemia brzeska i województwo brzeskie XIV-XVIII"  pojawia się skarbnik Stefan Jurowski (1 XII 1708),
zaraz pod Jurowskim skarbnikiem znajduje się informacja, o Władysławie Kościuszko - 8 V 1709, który był skarbnikowiczem.

Może wiadomo Panu coś o tym Władysławie?

Pozdrawiam
Rafał Jurowski

• Full Member
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 17, 2021, 06:14:45 pm »
Dzień dobry.

Bardzo dziękuję za pozytywną ocenę mojej ostatniej monografii. Tak, jak pisałem na forum, aktualnie przygotowuję III jej wydanie.
Jestem bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi, podpowiedzi sugestie, które do mnie aktualnie trafiają. Proszę zauważyć, że pdf książki udostępniłem każdemu, kto jest zainteresowany tą tematyką. Co do księgi parafialnej odnalezionej przeze mnie. No cóż. Zawsze jak zajmuję się jakimś tematem staram się dokładać wszelkiej staranności by tekst zawierał wszystko to, co w danym czasie udało się zgromadzić i przeanalizować.
Księga i zapis metryki chrztu Tadeusza Kościuszki to rzeczywiście sukces. W książce jest także kilka innych odkryć, chociażby miejsce pochówku Józefa Kościuszki, Anny Kościuszki, Piotra Estki, szwagra Kościuszki, czy pozyskanie z archiwum w Solurze metryki zgonu Tadeusza Kościuszki. W mojej ocenie ciekawa jest także dokumentacja dotycząca Kształcenia Naczelnika...
Co do samego wątku o Tadeuszu Kościuszce - jestem otwarty na wszelkiego rodzaju współpracę, z wyłączeniem publikacji dokumentów, na które uzyskałem konkretną licencję, podpisując stosowne umowy.

Z poważaniem,

Andrzej Wawryniuk

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 19, 2021, 11:54:01 pm »
Dobry wieczór,

Chciałbym doprecyzować.
Ocenić książkę można właściwie po jej głębokim przestudiowaniu i zaznajomieniu się z tematem.
Ja wiedzy dotyczącej rodu Kościuszków nie mam zbyt wielkiej, w zasadzie żadnej, jednak już samo przejrzenie i przeczytanie kilku fragmentów książki, uświadamia mi Pana zaangażowanie.
Nie każdy autor biografii postaci historycznej zadaje sobie trud dotarcia do źródeł, a one na pewno czynią książkę bardziej wartościową.

Na pewno książkę w wolnym czasie będę studiował, wtedy znajdę większą ilość informacji dla mnie interesujących.

Odnośnie rodu Kościuszków to na stronie RGIA znajdują się inwentarze teczek wywodowych

http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=232.msg469#msg469

Kościuszko, strona 413

http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=243.msg512#msg512

Kościuszko, strona 114, 115

Inwentarze te wskazują, że w tym archiwum znajdują się teczki wywodowe rodu Kościuszko oraz Kosciuszko-Wałużynicz z guburerni wołyńskiej, mińskiej oraz mohylewskiej.

Jednak brak teczki z guberni grodzieńskiej, czyżby nikt z Kościuszków tam nie został ? Bliska rodzina Tadeusza Kościuszki, chyba linii nie przedłużyła?

Czy ma Pan podejrzenia, w tych teczkach mogą się znajdować jakieś informacje o liniach bliżej spokrewnionych z Tadeuszem Kościuszką?

Ze znalezisk poniżej wynika, że chyba w teczkach wołyńskich należy szukać tych informacji ?

Pozdrawiam
Rafał Jurowski
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2021, 03:24:32 pm wysłana przez Rafał Jurowski »