Skrobla w par. marcinkańskiej.

Zaczęty przez Józef Pławski, Maj 29, 2021, 10:15:53 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Józef Pławski

Od jakiegoś czasu mam problem ze zlokalizowaniem osady ( rudni) o nazwie Skroble ( Skroble) w parafii Marcinkańce.
Poszukuję informacji o rodzinie Węgrowskich z tamtej okolicy. Wg źródła które mam - metryki ślubu Jerzego Węgrowskiego z 1813 roku, napisane jest, że "wg metryki wyciągniętej z kościoła marcinkańskiego, Jerzy Wegrowski kawaler lat urodzony w rudni Skroblach".
I to jest ten problem. Przejrzałem dostępne metryki z tego terenu i jak na razie nie trafiłem ani na ślad tej osady ani na Węgrowskich.
Czy macie jakąś radę gdzie szukać?
Pozdrawiam serdecznie
Józek

Ala2

Kościół w Marcinkańcach był kościołem filialnym , nie ułatwiają nam księża nie pisząc jakiego kościoła był filią czasem się zdarza , ale to rzadkość. 
Aby nie było całkiem łatwo jak to w genealogii bywa  :
Utworzenie gmin wiejskich: Marcinkańce w powiecie grodzieńskim i Orany w powiecie lidzkim.
https://www.prawo.pl/akty/dz-u-1925-16-110,16872572.html

Józef Pławski

Wg moich badań, kościół marcinkański był filią parafii mereckiej. Akurat Merecz czy Marcinkańce są dosyć dobrze udokumentowane np. na epaveldas. Szkopuł w tym, że nigdzie nie natrafiłem na ślad tych Węgrowskich i Skrobli. Najlepiej będzie jak pokażę fragment metryki ślubu o której wspominałem.
Wg tej metryki Jerzy Węgrowski powinien urodzić się około 1788 roku. Przeszukałem lata 1780-95 i ani sladu Jerzego jak i Wegrowskich w tej parafii. Dziwne, bo chyba nie było drugiej parafii o tej nazwie.
Z powodu braku metryki Jerzego, stoję w miejscu z moimi poszukiwaniami. Przeszukałem okoliczne parafie w poszukiwaniu Skrobli i Węgrowskich. Jak kamień w wodę! Trochę to frustrujące. Pozdrawiam
Józek



A. Rybalko

Zanotowałam parę lat temu:
"Parafie w 1849:
Marcinkańce i Rotnica były filiami parafii Merecz i należały do dekanatu Merecz. Do tegoż dekanatu należały Olkieniki i Orany (jako filia parafii Daugi)"

Może ta informacja przyda się w poszukiwaniach.
Pozdrowienia!

Józef Pławski

Dziękuję, na pewno przyda się ta informacja. Ciekawostką jest fakt, że kilka metryk ślubu ale i urodzeń, znalazłem w parafii Lejpuny.
Może podpowiedzią będzie fakt, że potomkowie Jerzego ( on sam też) przenieśli się do parafii w Kopciowie i tam było najwięcej Węgrowskich. Szkoda, że metryki z Kopciowa zaczynają się od 1808 roku a nie ma wcześniejszych.
Jednym słowem- muszę szukać w kilku okolicznych parafiach, innego wyboru nie mam.
Dziękuje za pomoc.
Józek

A. Rybalko

Zarówno Kopciowo jak i Lejpuny są obecnie intensywnie indeksowane. W ten sposób na pewno nic nie umknie uwagi.

Józef Pławski

To akurat wiem, bo indeksują je moi znajomi- Małgosia i Wiktor.