Kilka tygodni temu od naszej Alicji (Ala2) zacząłem otrzymywać metryki z interesującymi mnie nazwiskami, które zostały odnotowane w rzymsko katolickiej parafii w Lipawie na Lotwie....
Na początku nie przyglądałem się im zbyt dokładnie, myślalałem, że to osoby które będzie ciężko w jakikolwiek sposób połączyć z Grodzieńszczyzną. Jednak w miarę gdy metryk zaczynało przybywać, zacząłełem je dokładniej czytać i przy moim sporym zdziwieniu okazało się, że wiele osób o nazwiskach które mnie interesują m.in Obuchowicz, Tołoczko, Czydzik oraz Jurowski pochodzą z Grodzieńszczyzny. Informacja o tym często jest podana jawnie.
Szczególnie zdziwili mnie Jurowscy, których mam jeden ślad w par. Kaszubińce a potem niewiadomo co się z nimi dzieje ....
Większość znalezionych przez Alę osób pochodziła z Grodna, choć zdarzają się tam także Ejsmontowie czy Tołoczkowie z mińskiej jak i kowieńskiej guberni
Wkrótce postaram się wrzucić co ciekawsze metryki.
Większość to metryki z przełomu XIX i XX wieku znajduje się tutaj
https://raduraksti.arhivi.lv/collections/1:4:15:2054:2572
Nie wiem, czy to jakaś pożyteczna informacja: siostra mojej prababki miała w Ameryce bodajże troje dzieci i przynajmniej raz tam pojechała, z portu w Lipawie. Był rok 1921. Dlaczego z Sokółki akurat do Lipawy, a stamtąd do Stanów? Jej synowie wyruszali o ile pamiętam, z Hamburga. Przepraszam, za takie mętne informacje, ale niestety dokładne dane są tu jeszcze do odnalezienia w jednym z kolejnych komputerów.
To jest bardzo ciekawy opis podróży niejakiego Justyna Stankiewicza z Wilna do Ameryki w 1912 roku:
http://www.mm.pl/~wms/justyn.html
Podróż zaczyna się w porcie w Lipawie.
Na przełomie XIX i XX wieku Lipawa była jednoznacznie interesującym miejscem pracy dla młodych mężczyzn z terenów Litwy historycznej i Kurlandii. Jak to w porcie, który się do tego rozbudowuje. Dodatkowym walorem była powszechna znajomość rosyjskiego oraz stosunkowa bliskość do stron rodzinnych. To właściwie nic dziwnego, że grodnianie się tam osiedlali z rodzinami i zostawiali ślady w metrykach.
Dla wielu mógł to być tylko przystanek w drodze do Ameryki. Lipawa o czym nie miałem pojęcia był jedym z większych portów carskiej Rosji. Zapewne jednak cześć ludzi pojachała do Lipawy do pracy i mogła tam się osiedlić, cześć mogła wrócić, a cześć pojechać w inne strony. Osobiście wolałbym, aby odnalezieni przez Alę Jurowscy zostali na Łotwie, byłoby ciekawiej ... :)
Jeden z aktów odnalezionych przez Alicję (Ala2)
W 1903 roku w Jurewiczach urodziła się Gertruda Jurowska córka Stanisława i Antoniny Gudowicz, Została ochrzczona w Kaszubińcach jej chrzestnymi jej byli Artur Giedrojć-Juraha i Maria Giedrojć Juraha.
W 1906 roku w Lipawie rodzi się syn tej pary Bronisław Stanisław Jurowski, chrzestnymi byli Alfons Gudowicz oraz Albina Stawska żona Józefa. Na akcie chrztu jest podana informacja o pochodzeniu.
Koleny akt, proszę o skorygowanie jak źle odczytałem.
Lipawa 1900 rok Elena (Helena) Obuchowicz córka Wiktora i Anieli Łatwiel? Chrzestni Onufry Radziewicz, Wiktoria żona Michała Łatwiela?
Ślub 1913 Lipawa
Kazimierz Cydzik mieszcznin miasta Grodna, urodzony 27 luty 1876 roku syn Mateusza(Macieja) i Katarzyny z Cydzików +
Teodora Lawdańska, mieszanka miasta Szawle, kowieńskiej gubernii uroodzona 4 marca 1885 roku córka Wincentego i Apolonii Polczewskiej.
Ślub 1904 Lipawa
Władysław Sawicki, mieszszanian miasta Grodna, 20 lat syn Władysława - Antona Sawickiego i Marii Obuchowicz +
Waleria Judis, mieszszanka miasta Szalwe, kowieńskiej guberii, 19 lat, córka Wincentego i Eleonory Judis
Ślub 1907 Lipawa
Józef Obuchowicz, mieszczanin miasta Grodna, 27 lat syn Franca Obuchowicza(Franciszka) i Rozalii Maliewskej? +
Anna Maszkowska, mieszczanka miasta Wilna, córka Kupriana(Cypriana) Maszkowskiego i Barbary Borowskiej?
Na razie tyle...
Dobra, jeszcze jedno
Lipawa 1888 chrzest
Jan Tołoczko syn Dworian kowieńskiej guberii Jana i Anny z Czerwińskich
tylko oni nie są z Grodna przynajmniej w tym pokoleniu.