Dzień dobry,
W artykule na wikipedii o kościele w Krzemienicy https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzemienica_%28Bia%C5%82oru%C5%9B%29?wprov=sfla1
wycztałem, że "W 1830 roku opisano, że w kruchcie znajduje się nagrobek Jundziłłów."
Nie wiem skąd pochodzi taka informacja, ale jest bardzo prawdopodobne, że pochowani byli tam moi przodkowie z tego rodu.
Jestem ciekawy czy jest szansa na odnalezienie coś więcej na ten temat? Może jakieś opracowanie o historii tego kościoła? A może jakieś dokumenty źródłowe? Inne?
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam serdecznie,
Łukasz
Łukaszu, zajrzyj do pierwszego tomu Witolda Karpyzy "Ziemia Wołkowyska". Jundził pojawia się zaraz na początku w dziejów Krzemienicy, ale w XV wieku było to imię własne a nie nazwisko.
Jeżeli chodzi o metryki Krzemienicy z 1797-1818: olbrzymia parafia, w której mieszkali przede wszystkim chłopi pańszczyźniani grodzieńskich brygidek oraz Suchodolskich z Rohoźnicy.
Suchodolscy, wespół z Bispingami, Bychowcami i Sieheniami należeli do wołkowyskiej elity majątkowej, wewnątrz której często zawierano małżeństwa.
Antoni Suchodolski wojewoda grodzieński (żona Teresa Bychowcówna) zmarł w 1798, pochowany w kościele w Krzemienicy. Wydaje się, że członkowie rodziny przebywali w Rohoźnicy dość sporadycznie i woleli życie miejskie.
Był jeszcze Michał Suchodolski koniuszy wołkowyski - nie wiem czy i jak spokrewniony z Antonim. Miał żonę Brygidę Bychowcównę i zamieszkiwali w parafii Łysków w "kwaterze głównej" rodu Bychowców. Jedna z ich córek Bogumiła wyszła w 1817 roku za mąż za Władysława Jundziłła. Troje dzieci w Łyskowie, a potem rodzina wybyła w kierunku Słonimia (geneteka).
Ten przydługi wstęp jest po to, żeby połączyć groby rodzinne Suchodolskich w kościele krzemienickim z nagrobkiem Jundziłłów w 1830 roku.
W każdym razie szukałabym Jundziłłów na wschód od Krzemienicy, np. w Dziewiątkowiczach, Łukonicy czy innych słonimskich parafiach.