Witam,
Poszukuję osób noszących nazwisko Jurowski/Jurowska oraz wszystkich spokrewnionych z rodziną Jurowskich, tych posiadających wiedzę na temat pochodzenia z okolicy Jurewicze w gminie Żydomla jak i tych u których wiedza o pochodzeniu się już zatarła. Szczególnie poszukuję potomków moich pra - pradziadków Piotra i Pelagii z Hryniewiczów Jurowskich.
Moi pra - pradziadkowie urodzeni około 1820 roku mieli na pewno dorosłych 5 synów (Józefa, Michała, Antoniego ur. 1867, Adama ur. 1871, mojego pradziadka Piotra ur. 1873) oraz dwie dorosłe córki Wiktorię oraz Kornelię Jurowskie, którzy żyli jeszcze w chwili śmierci mojego pra - pradziadka w 1890 roku.
Mój pradziadek urodził się już w Milowcach gmina Kamionka w 1873 roku gdzie pra - pradziadkowie przenieśli się po urodzeniu starszego brata mojego pradziadka Adama Jurowskiego. Razem z nimi zapewne przeniosła się także rodzina Franciszka i Józefy z Jodkowskich Jurowskich, zapewne syna kuzyna mojego pra-pradziadka Franciszka Jurowskiego i jego żony Rozalii Bohatyrewicz, która zamieszkała w Kłoczkach niedaleko od Milowiec.
Dalsze losy mojego pradziadka jak i dwóch jego braci Antoniego i Adama są mi ogólnie znane. Jednak nie posiadam żadnej wiedzy na temat pozostałego ich rodzeństwa: Józefa, Michała, Kornelii oraz Wiktorii, urodzonych zapewne w Jurewiczach przed 1865 rokiem. Być może ktoś jakieś informacje posiada i będzie mógł mi pomóc.
Pozdrawiam serdecznie
Rafał
Taki materiał o wojennych losach:
sygnatura: 325/1/0/114
tytuł i daty: NOWAK Teresa z d. Jurowska [ur. 19.07.1939 r. w Jurewiczach, pow. grodzieński, woj. białostockie; c. Feliksa i Klementyny; aresztowana i deportowana 05.1951 r. do obw. północnokazachstańskiego; do kraju wróciła 09.1956 r.; leg. Zw. Sybiraków 15539]; 1940-1956
hasła indeksu: aresztowanie; Biała Podlaska; Brześć n. Bugiem; choroby; deportacja - 05.1951; droga z zesłania; Fojnicki Andrzej, hrabia; Grodno; insekty; Jurowska Alicja - ur. ok. 1944 r., c. Feliksa i Klementyny; Jurowska Klementyna; Jurowska Teresa - ur. 19.07.1939 r., c. Feliksa i Klementyny; Jurowski Feliks; Jurowski Marian - ur. ok. 1942 r., s. Feliksa i Klementyny; Jurwicze, pow. grodzieński, woj. białostockie; kołchoz; nauka; Nowak Teresa z d. Jurowska - ur. 19.07.1939 r., c. Feliksa i Klementyny; pachtaaralski rej.; paszportyzacja; powrót do kraju - 1956; północnokazachstański obw.; praca przy bawełnie; Skidle, pow. grodzieński; Słowianka, rej. pachtaaralski; szpital; śmierć na zesłaniu; Taszkient; ucieczka; Uzbekistan; więzienie - Skidle; wyrok - 10 lat zesłania; życie na zesłaniu; życie w kraju po powrocie z zesłania
opis: dokumentacja aktowa; ; ; teczka; stan dobry; italika; ; maszynopis; pol.; 12; A4; ; ; Teczka zawiera trzy wersje maszynopisowe relacji magnetonowej (kaseta 205) z nagrania F. Walinowicza: jedną wykonaną przez Mariusza Sterczewskiego, drugą przez Katarzynę Gorgolewską , trzecią Katarzynę Bujanowską - studentów UŁ.; ; ; -; -;
Tutaj represjonowani: http://lists.memo.ru/index29.htm
Юровский Франц Николаевич
Родился в 1893 г., д. Юревичи, Скидельский р-н, Гродненская обл.; белорус; образование начальное; единоличное сельское хозяйство. Проживал: Гродненская обл., Скидельский р-н, д. Феньково.
Арестован 13 ноября 1939 г.
Приговорен: , обв.: 70 УК БССР - участие в терракте.
Приговор: освоб. 25.03.40 Реабилитирован 25 марта 1940 г. Гродненский ГО НКВД
Pozdrawiam serdecznie.
I dla pamięci:
2 Piotr Jurowski l. 22 i Karolina Juchniewicz l. 20 11 luty 1840 | Dnia 11 lutego 1840 roku w Dziembrowskim Rzymsko-Katolickim kościele parafialnym WJX Wincenty Paszkiewicz, proboszcz tegoż kościoła, po wyszłych trzech zapowiedziach 30 stycznia, 4 i 9 lutego tegoż roku, w przytomności ludu na nabożeństwie zgromadzonym, urodzonego Piotra Jurowskiego, młodziana, lat 22 mającego, z okolicy Pieszczanki, parafii kamionskiej, syna urodzonych Stanisława i Katarzyny z Siedzieniewskich ślubnych małżonków Jurowskich, z odnodworką Karoliną Juchniewicz, panną, lat 20 mającą, ze wsi Predce, parafianką kościoła dziembrowskiego, córką odnodworców Stefana i Cecylii z Sokołowskich ślubnych małżonków Juchniewiczów, po ścisłym obu stron na piśmie uczynionym o przeszkodach do małżeństwa egzaminie i po nieodkryciu z nich żadnej, niemniej po oświadczeniu przez nowożeńców na takowy związek wzajemnego zgodzenia się znakami zewnętrznymi wyrażonego, przez słowo czas teraźniejszy oznaczające, związkiem małżeńskim połączył i ich w obliczu kościoła pobłogosławił, przy wiary godnych świadkach na ten cel mianowicie użytych urodzonych Franciszka Jurowskiego i Franciszka Jurowskiego i w przytomności wielu innych zgromadzonych.
Ciekawostka z tymi dwoma Franciszkami Jurowskimi w metryce...
|
Co do tych Franciszków to mam mocne podejrzenie, że to ojciec z synem.
Jeden to pewnie Franciszek Jurowski ur ok. 1780 + ?? a drugim to jego syn Franciszek ur. ok. 1816, którego żoną była Rozalia Bohatyrowicz. Ta ostatnia para miała syna także Franciszka ur. 1843 męża Józefy Jodkowskiej, zmarłego w Kłoczkach niedaleko od Kamionki.
I ot taka ciekawostka.
Maria Róża Jurkowska, ur. 18.01.1846 (30.01.1846), córka nadwornego radcy Seweryna Aleksandra i Zofii ze Sznielów (?), a ochrzczona 14.08.1865. Wcześniej wyznania luterańskiego. Jeziory akt chrztu nr 103/1865.
Moim zdaniem to ewidentna Jurowska, ale mogę się mylić.
Może coś wiesz o tym więcej Rafale?
Pozdrawiam serdecznie.
Jedyny Seweryn którego znam i ewentualnie mógłby pasować urodził się około 1824 roku ... wydaję się, że jak na jego córkę to trochę za wcześnie :) Zresztą ten Seweryn był Seweryn-Edward a nie Seweryn-Aleksander... no ale może to ktoś nowy...zresztą jakichś Jurkowskich już chyba w Jeziorach widziałem...tylko później ... nie pamiętam ...
Poszukuję informacji o bracie mojego dziadka - Stanisławie Jurowskim [Stanisław Jurowski] oraz jego żonie Almie (Alma) Jurowskiej [Alina Jurowska, Alma Jurowska, Alma Weber, Alina Weber] z domu Weber (spolsz. Alina Jurowska z domu Weber). Alma była z pochodzenia prawdopodobnie Niemką lub Czeszką jej rodzicami byli Adolf Weber i Olga Anna Tento ? [Olga Tento] Stanisław urodzony około 1911 a Alma około 1906 roku, ślub brali w Grodnie w 1937 roku oboje byli parafianinami Fary Grodzieńskiej. W czasie wojny mieszkali prawdopodobnie na dolnym Śląsku możliwe, ze już w Rostoce gm. Dobromierz lub Wysoka Góra. Po 1948 być może w Brzegu aż w końcu w Białogardzie. Stanisław był rzemieślnikiem, miał zakład wędliniarsko - rzeźniczy. W spisie "Rzemieślnicy około 1948 roku w powiecie świdnickim ▪ Wiesław J. Raszkiewicz" http://www.mojemiasto.swidnica.pl/?p=1504 odnalazłem Stanisława Jurowskiego, którego zakład mieścił się pod adresem Roztoka 74.
W 1968 roku w Białogardzie zmarł Stanisław, jakie były dalsze losy jego żony niestety nie wiem. Dzieci nie mieli, jednak słyszałem, że Alma (Alina) mieszkała w Łodzi i podobno miała jakąś wychowankę, jednak nie wiem czy to prawda. Może ktoś jakimś cudem skojarzy te osoby.
Julia zd Jurowska, r.1847, w 1873- w popise ispowedalnom kosciola Jezerskiego
maz Julii- Josef (r.1842- zmarl po 1914) Konstantynwicz, syn Jana (r.1802-1804).
W 1879- odnodworcy w ok.Tolloczki.
Dzieci Josefa i Julii:
- Jan-Josef (r.1868)
- Eduard (r.28.08.2879)
- Bronislaw (r. 1881). Ten Bronislaw zonaty na Pelagii zd Bylczynskich (Feliks Bylczynski i Rozalia Klawe). Informacija o Bylczynskich i ich potomkach podana od Jolanta klawe klawe@hot.pl
Poszukuję informacji o statskim sowietniku (radcy stanu) - Joachimie Edwardowiczu Jurowskim [Joachim Jurowski, Йоахим Эдвардович Юровский, Иоаким Эдуардович Юровский, Іоакимъ Эдвардович Юровскій, Иоаким Юровский, И.Э. Юровский] (1857-1913), jego żonie Darii Iwanownej [Daria Jurowska, Дарья Ивановна Юровская, Дарья Юровская] urodzonej w 1872 roku w Woroneżu [Воронеж] a także ich potomkach i krewnych.
Joachim był inżynierem technologiem absolwentem Petersburskiego Państwowego Instytutu Technologicznego, urzędnikiem tzw. Komisji odbiorczych "Prijomnoj Komisji".
Zinformacje do jakich udało się dotrzeć wynika, że wpierw pracował na Kaukazie (Окружное интендантское управление 1889-1893 ?), następnie w Woroneżu (Воронежская Приемная Комиссия 1895 - 1898 ?) później odesłany zapewne w delegację z (Московское Окружное Интендантское Управление 1897) oraz Dyneburgu (Двинская Приемная Комисия 1902 -1910 ?).
Posiadał majątek niedaleko Krasławia, nad jeziorem Indra (Kazimierzowo, Gilciovo, Mała Indryca), odkupiony zapewne od rodziny Plater. Pod koniec życia mieszkał w Dyneburgu przy ulicy Zielonej.
Siostrą Joachima była Helena von Oettingen zd. Jurowska (1866-1945), rodzina jej męża Otto von Oettingena była związana z Dyneburgiem oraz Brzezinami.
Joachim miał także brata Piotra [Piotr Jurowski] (1863 - po 1924), który uczył się w latach 1877-1883 w Realnej Szkole w Łowiczu, w latach (1886-1887) był studentem wydziału chemicznego Politechniki ryskiej oraz członkiem korporacji akademickiej "Welecja". Możliwe, że Piotr pracował w końcówce lat 80 w Baku, zresztą tak jak wielu absolwentów ryskiej politechniki. Prawdopodobnie miał żonę o imieniu Kapitolina Jurowska (Katarzyna Jurowska), która być może mieszkała w 1893 w Tbilisi lub Adżameti niedaleko Kutaisi, być może była nauczycielką.
Najstarszą córką Joachima i Darii była Nina Jurowska (Jurovskis) urodziła się w Woroneżu w 25 sierpnia 1896 roku, jej pierwszym mężem był niejaki Zarucki (Zaruckis).
Być może do bliskiej rodziny jej męża należał członek dwińskiej komisji odbiorczej, który pracował z jej ojcem w 1905 roku, podpułkownik 111 Dońskiego Pułku Piechoty Aleksander Andriejewicz Zarucki [Aleksander Zarucki, Александр Заруцкий Александръ Андреевичъ Заруцкий]
Drugim mężem Niny [Нина Заруцкая] był Harijs-Roberts Lēnerts (Lehnert) zwany Harrym Lehnertem (Harry Lehnert) - urodzony 11 lutego 1900 roku w Rydze. Możliwe, że był tam właścicielem fabryki czekolady.
Po 1940 roku mieszkali w Tarnowie Podgórnym. Losy jej męża, który działał w opozycji antyhitlerowskiej zostały opisane w artykule "Robert Lehnert - Niemiec z Tarnowa Podgórnego (Schlehen)"
Z listy osób pochodzenia "niemieckiego", które wyjechały z Łotwy w 1940 (Izceļojušo vācu tautības pilsoņu saraksts (1940)) roku wynika, że Nina i Harry Lenhnert mieszkali w Rydze (VI Rīgas-Jūrmalā, 13. līn., 7. dz) z czwórką dzieci (być może Nina nie była matką wszystkich tych dzieci):
1. Tamara Zaruckis [Tamara Zarucka, Тамара Заруцкая]urodzona 3 kwietnia 1922 roku w Rydze
2. Ivona-leva-Zigrīda Lēnerts (Ivona Lehnert), urodzona 15 marca 1928. w Rydze
3. Raimonds-Aleksandrs-Frīdrichs Lēnerts (Raimond Lehnert), urodzony 13 maja 1929 roku w Rydze
4. Joachims-Roberts-Harijs Lēnerts (Joachim Lehnert), urodzony 24 maja 1938 roku Rydze
Wiadomo mi jeszcze o dwóch synach Joachima, Aleksandrze oraz Jewgieniju.
Jewgienij Jurowski zmarł prawdopodobnie w latach 30-tych na Łotwie.
Aleksander Jurowski (Alexandre Jourovsky) ur.1898 w latach 20-tych wyjechał do Francji, gdzie był urzędnikiem.
Być może wśród czytelników tego postu znajdą się osoby, które będą mogły pomóc w dalszych ustaleniach.
Poszukuję potomków Piotra Edwardowicza Jurowskiego [Петр Эдуардович Юровский, Петр Юровский, Пётр Юровский, П.Э. Юровский] ur.1863 oraz jego żony Kapitoliny Aleksiejewny [Капитолина Алексеева, Капитолина Максимов, Капитолина Юровская, Капитолина Алексеева Юровская] o których już wspominałem powyżej.
Wiadomo mi, że Piotr Jurowski po ukończonej służbie wojskowej w 1888 roku zamieszkał w Tbilisi [Тифлис, Тбилиси]. W 1894 roku urodziła mu się tam córka Nadieżda [Надежда Петровна Юровская]. Możliwe, że były inne dzieci. Prawdopodobnie żona Piotra - Kapitolina była córką porucznika Aleksieja Pawłowicza Maksimowa [Алексей Павлович Максимов]. Jestem w posiadaniu zdjęcia Kapitoliny Jurowskiej na odwrocie którego, została napisana m.in. "24.XII.1893 Adżameti" [Аджамети] być może w tym mieście przez pewien czas mieszkała z mężem, lub też była tam jedynie w czasie świąt Bożego Narodzenia.
Liczę, że odnajdą się potomkowie tej rodziny lub też rodziny braci, sióstr Kapitoliny Maksimow [Капитолина Алексеева Максимов], którzy będą w stanie powiedzieć coś więcej o jej dalszych losach.
Dodaję jeszcze metrykę chrztu Nadieżdy Jurowskiej odnalezioną w Archiwum CGIA w Sankt Petersburgu
14 марта 1894 года рождена и 10 апреля крещена Надежда. Родители - уволенный в запас армии Подпоручик Артиллерии Петр Эдуардович Юровский и законная жена его Капитолина Алексеева, оба православного вероисповедания.
Восприемники - частного поверенного по судебным делам Михаила Амираджиановича Спандорьяна, [Michał Amiradżanowicz Spandorian, Spandarian] сын Михаил Михайлович Спандорьян, [Michał Michajłowicz Spandorian, Spandarian] и дочь умершего Поручика Алексея Павловича Максимова, [Aleksiej Pawłowicz Maksimow], Надежда Алексеевна Максимова, [Nadieżda Aleksiejewna Maksimow].
Таинство крещения совершили - священник Александр Алексеев с псаломщиком Алексеем Волковым.
Метрическая книга Тифлисского Николаевского военного Собора за 1894 год
ЦГИА Ф.19 оп.128 д.283 лл.347об-348
Zastanawiająca jest osoba będąca ojcem, ojca chrzestnego Nadieżdy Jurowskiej. Według książki «Участники Белого движения в России». Волков, Сергей Владимирович - Michał Amiradżanowicz Spandarian [Спандарьян Михаил Амирджанович] urodził się w 1857 roku i był adwokatem w Sankt Petersburgu, zmarł w 9.XII.1930 w Paryżu. Jego żoną była Ekaterina Aleksiejewna, [Спандарьян Екатерина Алексеевна] 1866-1956, oboje pochowani zostali na cmentarzu prawosławnym Sainte-Geneviève-des-Bois być może to siostra Kapitoloni Jurowskiej ? Prawdopodobnie Michał Amiradżanowicz Spandarian był stryjem rewolucjonisty Surena Spandariana [Сурен Спандарович Спандарян, Сурен Спандарян].
Poszukuję informacji o Kalikście (Kalikstracie) Jurowskim [Kalikst Jurowski, Kalixt Jurowski, Kalikstrat Jurowski, Каликст Юровский, Каликстрат Юровский, Каликет Юровский], lekarzu sztabowym ur. ~1812 roku w okolicy szlacheckiej Jurewicze w guberni Grodzieńskiej syn Józefa, miał siostrę Mariannę ur. ~1815. Zmarł po 1848 roku zapewne w Dyneburgu. Był uczniem Instytutu lekarskiego na Uniwersytecie wileńskim a po likwidacji uczelni w 1832 kontynuował naukę na Akademii Medyko - Chirurgicznej w Wilnie, gdzie w 1834 uzyskał stopień lekarza. Po studiach wstąpił do Niejszłockiego pułku Strzelców (87-й пехотный Нейшлотский полк., który stacjonował w Guberni Nowogródzkiej). W 1840 był jednym z ordynatorów Wojskowego Szpitala w Dyneburgu [Двинский военный госпиталь, Динабургский военный госпиталь]. W tym okresie w szpitalu tym pracowali także Aleksander Machcewicz oraz Ludwik Natason. W latach (1834 -1848 ) był lekarzem sztabowym (Штаб-лекарь) w randze tytularnego sowietnika (1840-1844) a potem w randze kolegialnego assesora (1845-1848). Zapewne pomiędzy latami 1848 -1853 zmarł, prawdopodobnie nie zostawiając po sobie potomstwa. Być może ktoś kiedyś natrafi na jakiś ślad po nim.
Szanowny Panie,
uprzejmie uzupełniam Pana wątek dot. Niny Jurowskiej, c. Joachima i Darii oraz jej męża Harry Lehnerta.
Harry Robert Lehnert, * Ryga 11.2.1900, † (samobójstwo w momencie aresytowania przez gestapo) Tarnowo Podgórne 31.3. 1943, poch. na cment. ewang. tamże
oo 1-o 27.10.1927 (rozwód 1936 r.) Sophie v. Bluhmen, * Ryga 2.4.1908, † Grand Haven, USA, [oo II Ryga 15.12.1938 George Kent, *1896 w Rosji w okręgu Kaługa], córka Dr. med. Hermanna v. B. i Marii Wojakowskiej (h. Brochwicz), +Warazawa 1960, bibliotekarka.
2 dzieci ur. w Rydze: Iwona *1928 i Raimond *1929
oo 2-o Nina Jurowska (h. Przyjaciel),
syn z tego II małżeństwa: Joachim Robert Lehnert, *Ryga 24.5.1938
Źródło> Baza Danych Związku Rycerstwa Bałtyckiego, pozycja "Sophie v. Bluhmen"
Pozdrawiam
Andrzej Prus Niewiadomski
Witam,
Bardzo dziękuję za informacje.
Pozdrawiam
Rafał Jurowski
Jakis czas temu odnalazł się ślub Piotra Jurowskiego i Kapitoliny Maksimow z 1892 roku.
Ślub odbył się w cerwki Kaszweti (św Grzegorza) w Tbilisi. Może ktoś będzie w stanie skojarzyć rodzinę Panny młodej.
Церковь Кашвети (церковь Св. Георгия)
25 октября 1892 г. состоялся брак бывшего делопроизводителя Бакинского губернского правления Петра Эдуардовича Юровского, православного вероисповедания, первым браком, 29 лет и дочери поручика Алексея Павловича Максимова, девицы Капитолины, православного вероисповедания, первым браком, 20 лет.
протоиерей Георгий Хелидзе
Поручители:
по жениху: Петр Борисович Жданов и воспитанник Первой гимназии Димтрий Федорович
по невесте: инженер Иоахим Эдуардович Юровский
Jakiś czas temu znajoma podała mi taki namiat na wyszukiwarkę (Население Урала (конец XIX - начало XX в.) - Ludność Uralu (koniec XIX - początek XX wieku.))
http://urappdata-urgi.urfu.ru/ural-population-project#
Znalazłem tam informację o urodzeniu w 1916 w mieście Jekaterynburg Józefa Jurowskiego [Иосиф Францевич Юровский], którego ojciec Franciszek Jurowski syn Mikołaja [Франц Николаевич Юровский] pochodził z Wasiliszek. Matka to Maria Myśliwiec [Мария Мысливец]. Może po nich zostali jacyś Jurowscy ?
Фамилия отца: Юровский
Фамилия матери: Юровская
Девичья фамилия матери: Мысливец
Раздел: "О родившихся"Вероисповедание: Католицизм
Место события
Место рождения, губерния: [Пермская]
Место рождения, уезд: [Екатеринбургский]
Место рождения, населенный пункт: Екатеринбург, г.
Место записи
Храм, где совершено крещение: католический костел в честь святой Анны в Екатеринбурге
Фамилия
Фамилия: Юровский
Имя
Имя: Иосиф
Дата события
Год рождения: 1916
Месяц рождения: 10
День рождения: 10
ФИО отца
Фамилия отца: Юровский
Имя отца: Франц
Отчество отца: Николаевич
ФИО матери
Фамилия матери (по мужу): Юровская
Девичья фамилия матери: Мысливец
Имя матери: Мария
Отчество матери: -
Сословие/социальный статус/занятие родителей
Социальный статус отца: мещанин
Род занятий отца: -
Социальный статус матери: мещанка
Приписка родителей
Приписка отца, страна: Российская империя
Приписка отца, губерния: Виленская
Приписка отца, уезд: -
Приписка отца, населенный пункт: Василишка, местечко
Приписка матери, страна: Российская империя
Приписка матери, губерния: Виленская
Приписка матери, уезд: -
Приписка матери, населенный пункт: Василишка, местечко
Okazuje się, że rodzina Franciszka Jurowskiego wróciła na swoje tereny, mieszkała 1926 roku w Wasiliszkach.
Józef Jurowski, który urodził sie Jekaterynburgu najprawdopodobniej zmarł, jednak było jeszcze dwoje innych dzieci: Antoni Jurowski i Helena Jurowska. Może były jeszcze inne dzieci?
Franciszek Jurowski był najprawdopodobniej w Wasiliszkach cieślą.
Kilka lat temu jak byłem w Wasiliszkich to przewodnik po domu rodzinnym Czesława Niemena wspominał, że znał jedną Panią Jurowską, która mieszkała w Wasiliszkach, ale już nie żyje. Być może to była Helena Jurowska? Może linia brata Heleny nie wygasła, ale dobrze się przede mną schowała? :)
Bardzo możliwe, że żona Franciszka Jurowskiego, Maria Myśliwiec była córką Wincentego
Pod tym samym adresem (ulica Kronikowska 7?) mieszkali jeszcze Jan Myśliwiec oraz Michalina Myśliwiec.
A tak być może wygląda drzewko tej linii Jurowskich
1. Mikołaj Jurowski + ? Antonina Surkont
1.1 ? Jan Jurowski ur. 1865
1.2 Antoni Jurowski ur. 1871
1.3 Kamila Jurowska ur. 1877 w 1926 roku zamieszkiwała w Przechodach par. Wasiliszki
1.4 Franciszek Jurowski ur. 1882 + Maria Myśliwiec ur. 1892
1.4.1 Helena Jurowska ur. 1913
1.4.2 Józef Jurowski ur. 1916
1.4.3 Antoni ur. 1924
Bardzo możliwe, że ten Jan Jurowski syn Mikołaja ur. 1865 par. Nowy Dwór Pierechody (źródło https://geneteka.genealodzy.pl/) zawarł małżeństwo z Antoniną Sieheń w końcówce XIX wieku. Czy to ten sam Jan Jurowski pewności nie będzie dopóki nie odnajdzie się akt małżeństwa tej pary. W każdym razie jakiś Jan Jurowski i jego małżonka Antonina Sieheń mieli dwie córki: Izabelę Rajmundę Jurowską ur.1899 w Wilnie oraz Helenę Jurowską ur 1901 w Berdówce pow. Lida. Helena Jurowska była nauczycielką prawdopodobnie w Radomiu, wyszła za mąż za Balasińskiego. Izabela Rajmunda Jurowska w 1931 roku wyszła za maż za Andrzeja Franciszka Gwarda.
Być może ktoś kiedyś będzie szukał korzeni Pań Heleny Balasińskiej i Izabelli Gwarda i natknie się na moje wpisy? Izabela Gwarda jest prawdopodobnie pochowana na cmentarzu starym w Kielcach 1899-08-31 - 1975-01-27 Kwatera: IB Rząd: B, Grób: 1 http://cmentarzekieleckie.zielen.kielce.pl/mapa.html?gv=135978&cm=KOM02
Witam,
nie jestem pewien czy dobrze pamiętam, a szukać po wątkach nie będę, sugeruje Pan koligację między Jurowskimi a Jurewiczami. W szczegóły nie wnikam.
W spisie rewizyjnym parafii duksztańskiej (Dukszty Pijarskie), natknąłem się na szlachciców Jurewiczów.
Niby odległość spora od Pana rejonów, jednak sam zauważyłem związki Duksztańsko-Suderwiańsko-Różankowskie. Więc jeśli nie przeglądał Pan owych spisów, to zachęcam. Pismo bardzo czytelne i łatwe do szybkiego przeglądania
Pozdrawiam
Dzień Dobry,
Jurowscy byli zapewne Jurewiczami (Jurowiczami) w końcu XVI wieku. Jak długo nimi byli i czy wszyscy stali się Jurowskimi, nie mam pojęcia. Obecnie Jurewiczów jest sporo, udowodnić tak odległe pokrewieństwo można by chyba tylko badając DNA drugiego Jurewicza. Jak taka zgodność wystąpi wtedy będę temat droążył dalej. Tymczasem dziękuję bardzo za informacje.
Pozdrawiam
Rafał
Niedawno Alicja (Ala2) odnalazła w metrykach kościoła r-k w Lipawie akt chrztu Bronisława Stanisława Jurowskiego syna Stanisława i Antoniny Gudowicz, chrzciny dziecka odbyły się w 1906 roku. Para rodziców była mi już znana ze chrztu Gertrudy Jurowskiej, który odbył się w Kaszubińcach w 1903. Jednak nie byłem do końca pewien z której linii pochodzi ten Stanisław Jurowski.
O tych aktach pisałem tutaj:
https://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=1609.msg6681#msg6681
Kilka tygodni później Ala2 odnalazła także akt ślubu Stanisława Jurowskiego i Antoniny Gudowicz z którego wynika, że Stanisław był synem Aleksandra Jurowskiego i Marianny Cydzik zaś Antonina cóką Józefa Gudowicza i Leokadii Koryzno [Leokadia Koryzna] i to znalezisko całkowicie rozjaśniło moje domysły!
Ktoś na Geni umieścił już wcześniej dane rodziców Antoniny Gudowicz(Antanina Gudavičiūtė, Jozef Gudowicz, Leokadia Gudowicz (Koryznowna))
https://www.geni.com/people/Antanina-Gudavi%C4%8Di%C5%ABt%C4%97/6000000140462100949?through=6000000143326396085
Okazuje się, że ojcec Stanisława Jurowskiego - Aleksander był synem Konstanego Jurowskiego. Sam Konstanty był dwukrotnie żonaty, wpierw z Józefą Majewską(Malinowską) a później z Anną Rauba. Zmarł w Jurewiczach w 1905 roku i był chyba ostatnim Jurowskim z linii spokrewnionej z generałem Walerym Wróblewskim, który mieszkał w gnieździe Jurowskich. Na akcie zgonu Konstantego odnotowano, że miał tylko syna Aleksandra. Może jedynie tylko on wtedy żył, lub tylko on mieszkał z nim w Jurewiczach?
Konstanty Jurowski był spokrewniony z urzędnikami, których w tym wątku już wspominałem, a mianowicie: Edwardem, Aleksandrem oraz Joachimem Jurowskimi, a także lekarzem Kalkstem Jurowskim jednym z ordynatorów szpitala w Dyneburgu i Włodzimierzem Jurowskim - autorem Poezji. Do linii też należy Józef Adamowicz Jurowski zapewne mąż znanej radzieckiej śpiewaczki Ekateriny Jurowskiej.
Sam Konstanty Jurowski i Józefa mieli kilkoro innych dzieci w tym także syna Jana Jurowskiego w zmarłego zapewne w 1917 roku w Podolsku niedaleko Moskwy.
Akt zgonu Iwana Jurowskiego z 1917 został znaleziony przez Julię z Rosji.
https://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=1538.30
Obecnie nie wiadomo mi o żadnych żyjących przedstawicielach płci męskiej o nazwisku Jurowski, którzy byliby spokrewnieni z tą linią. Po ostatnich odkryciach Alicji i Julii liczę, że może ktoś się odnajdzie. Być może ktoś z Jurowskich żyjących gdzieś w Rosji na Łotwie lub jeszcze gdzie indziej to właśnie oni?
Pozdrawiam Rafał
Hello,
In Latvian archive I found information:
Lēnerte (Jurovska, Zarucka) Ņina dzim. 25.08.1896, Krievija, Voroņeža
Latvian passport
https://www.familysearch.org/search/film/104037407
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS1B-HQB1-Z?mode=g
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS1B-HQ1S-V?i=1
Her mother
Юровская (Попова) Дарья Ивановна
Jurovska (Popova, Jurovskaja) Darja Krievija, Voroņeža tēvs Jānis
Latvian passport
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSVX-Z8Q2?mode=g
Daugavpils, revisions 1941
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-C39F-ZSD5-P?i=167&...
Here I publish another information which can be useful for Jurovski and Zarucki familes.
Janovskis (Jurovskis) Ženija Lovize Emilija Katrīne tēvs (отец) Emils - laul. (marriage)
dokuments Baznīcas grāmata datejums 1869 FAL --- vieta Piltenes kadrs 248 reģ.nr 37
📄
KLM kristītie konfesija luterāņi dekanāts --- draudze Piltenes
Jurovska Konstancija tēvs (отец) Matejs laul.
dokuments Baznīcas grāmata datejums 1828 FAL --- vieta Nautrēnu kadrs 25 reģ.nr 18
📄
KLM laulātie konfesija katoļi dekanāts Aizludzas draudze Nautrēnu
Jurovskis Janis Rūdolfs dzim. ------ tēvs Andrejs māte laul.
dokuments Baznīcas grāmata datejums 1889 FAL --- vieta Rubas un Vadakstes kadrs --- reģ.nr 43
📄
KLM kristītie konfesija luterāņi dekanāts --- draudze Rubas un Vadakstes
Jurovskis Sofija laul. dokuments Baznīcas grāmata datejums 1868 FAL --- vieta Kaunatas kadrs --- reģ.nr 35
📄
KLM kristītie konfesija katoļi dekanāts Rēzeknes-Rēznas draudze Kaunatas
Jurovskis Indriķis tēvs Dāvis laul. dokuments Baznīcas grāmata datejums 1908 FAL --- vieta Dobeles latviešu kadrs --- reģ.nr 130v
📄
KLM kristītie konfesija luterāņi dekanāts --- draudze Dobeles latviešu
Jurovskis Ansis tēvs Lībe māte --- laul.
dokuments Baznīcas grāmata datejums 1873 FAL --- vieta Jelgavas sv. Jāņa vācu kadrs --- reģ.nr 16
📄
KLM kristītie konfesija luterāņi dekanāts --- draudze Jelgavas sv. Jāņa vācu
===
Here links to metric books should work
Jurovskis Vilis dzim. ------ tēvs Jorģis mir. 1906, Neretas dr. apbed. ------
dokuments Baznīcas grāmata datejums 1906 FAL 235-15-278 vieta Jēkabpils apr. kadrs 26 reģ.nr 63
📄
KLM mirušie konfesija luterāņi dekanāts --- draudze Neretas
Jurovskis Johans piezīmes s. Jokums Trīne pieder. vieta --- laul. 1882, Neretas dr. šķirš. --- mir. ------ apbed. ------
dokuments Baznīcas grāmata datejums 1882 FAL 235-2-1611 vieta Jēkabpils apr. kadrs 215 reģ.nr 15
📄
KLM laulātie konfesija luterāņi dekanāts --- draudze Neretas
piezīmes 1872-1882 L
Jurovskis Anna piezīmes v. Maziņš Jānis pieder. vieta --- laul. 1881, Neretas dr. šķirš. --- mir. ------ apbed. ------
dokuments Baznīcas grāmata datejums 1881 FAL 235-2-1611 vieta Jēkabpils apr. kadrs 191 reģ.nr 6
📄
KLM laulātie konfesija luterāņi dekanāts --- draudze Neretas
piezīmes 1872-1882 L
Jurovskis Arturs Konrāds dzim. ---, Neretas dr. tēvs Eduards Ludvigs māte ---
dokuments Baznīcas grāmata datejums 1892 FAL 235-6-763 vieta Jēkabpils apr. kadrs 4 reģ.nr 2
📄
KLM kristītie konfesija luterāņi dekanāts --- draudze Neretas
piezīmes ---
Jurovskis Otto dzim. ---, Neretas dr. tēvs Miķels māte
dokuments Baznīcas grāmata datejums 1894 FAL 235-12-184 vieta Jēkabpils apr. kadrs 4 reģ.nr 2
📄
KLM kristītie konfesija luterāņi dekanāts --- draudze Neretas
Jurovskis Kārlis dzim. ---, Neretas dr. tēvs Juris māte
dokuments Baznīcas grāmata datejums 1894 FAL 235-12-184 vieta Jēkabpils apr. kadrs 7 reģ.nr 33
📄
KLM kristītie konfesija luterāņi dekanāts --- draudze Neretas
Jurovskis Marta Marija dzim. ---, Neretas dr. tēvs Eduards māte --- piezīmes --- pieder. vieta --- laul. ------ šķirš. --- mir. ------ apbed. ------
dokuments Baznīcas grāmata datejums 1894 FAL 235-12-184 vieta Jēkabpils apr. kadrs 16 reģ.nr 105
📄
KLM kristītie konfesija luterāņi dekanāts --- draudze Neretas
Jurovskis Alīse Katarina dzim. ---, Neretas dr. tēvs Eduards māte --- piezīmes --- pieder. vieta --- laul. ------ šķirš. --- mir. ------ apbed. ------
dokuments Baznīcas grāmata datejums 1903 FAL 235-14-157 vieta Jēkabpils apr. kadrs 19 reģ.nr 88
📄
KLM kristītie konfesija luterāņi dekanāts --- draudze Neretas
Jurovskis Antons dzim. ~1822--- tēvs Tomass māte Malgoržata piezīmes --- pieder. vieta --- laul. ------ šķirš. --- mir. 1840, Bonifacovas krogs apbed. 1840, Saksmales k.
dokuments Baznīcas grāmata datejums 1840 FAL 7085-1-494 vieta Abrenes (Jaunlatgales) kadrs 15 reģ.nr 65
📄
KLM mirušie konfesija katoļi dekanāts Aizludzas draudze Bēržu (Biržu)
Jurovskis Ksavera dzim. ~1821--- tēvs Tomass māte Malgoržata piezīmes v. Jakubs Kupčs pieder. vieta Bonifacovas muiža laul. 1847, Bēržu dr. šķirš. --- mir. ------ apbed. ------
dokuments Baznīcas grāmata datejums 1847 FAL 7085-1-514 vieta Abrenes (Jaunlatgales) kadrs 43 reģ.nr 74
📄
KLM laulātie konfesija katoļi dekanāts Aizludzas draudze Bēržu (Biržu)
===
Passports
Jurovska (Skušķe ) Milda Skaidrīte dzim. 08.12.1899, Neretas pag. tēvs Pēteris māte ---
dokuments Pases datejums 1918-1940 FAL 2996-9-16865 vieta kadrs --- reģ.nr ---
📄
avots FamilySearch piezīmes ---
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSVX-Q154?mode=g
Jurovska (Popova, Jurovskaja) Darja dzim. 01.01.1872, Krievija, Voroņeža tēvs Jānis māte --- dokuments Pases datejums 1918-1940 FAL 2996-9-18308 vieta kadrs --- reģ.nr ---
📄
avots FamilySearch piezīmes ---
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSVX-Z8Q2?mode=g
Jurovskis Oto dzim. 16.08.1902, Mēmeles pag. tēvs --- māte --- piezīmes --- pieder. vieta --- laul. ------ šķirš. --- mir. ------ apbed. ------
dokuments Pases datejums 1918-1940 FAL 2996-9-18309 vieta kadrs --- reģ.nr ---
📄
avots FamilySearch piezīmes ---
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSVF-9QYB-T?mode=g
Lēnerte (Jurovska, Zarucka) Ņina dzim. 25.08.1896, Krievija, Voroņeža tēvs --- māte --
dokuments Pases datejums 1918-1940 FAL 2996-11-14147 vieta kadrs --- reģ.nr ---
📄
avots FamilySearch piezīmes ---
https://www.familysearch.org/search/film/104037407
Suruhanovs (Surra-Hans) (Jurovskis ) Georgs dzim. 21.04.1894, Tbilisi tēvs Iļja 1 māte --- ---
dokuments Pases datejums 1918-1940 FAL 2996-17-58267 vieta kadrs --- reģ.nr ---
📄
avots FamilySearch piezīmes ---
Passport Jurovskis Georgs
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSB8-M9VS-S
Zarucka (Jurovska ) Ņina dzim. 25.08.1896, Krievija tēvs Joakims māte --- dokuments Pases datejums 1918-1940 FAL 2996-21-7326 vieta kadrs --- reģ.nr ---
📄
avots FamilySearch piezīmes ---
https://www.familysearch.org/search/film/105262750
Zarucka (Jurovska ) Ņina dzim. 25.08.1896, Krievija tēvs Joakims 1 māte --- dokuments Pases datejums 1918-1940 FAL 2996-21-7327 vieta kadrs --- reģ.nr ---
📄
avots FamilySearch piezīmes ---
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS1B-HQ1S-K?mode=g
======
•Karaklausība •Karadienestā iesaucamie (pers. kart.) •DažādiAtrasti 1 ieraksti
Zaruckis Georgijs dzim. 1893--- tēvs Aleksandrs māte --- piezīmes --- pieder. vieta --- laul. ------ šķirš. --- mir. ------ apbed. ------
dokuments Rīgas iesaukšanas iecirknis (pers. lietas) datejums 1911-1914 FAL 2776-5-800 vieta Rīgas apr., Rīga kadrs --- reģ.nr ---
📄
•Pasu grāmatas •Pases •Uzvārdu maiņa (1929-1940)Atrasti 7 ieraksti
Zarucka (Balsunovska ) Jevgeņija dzim. 14.01.1882, Ukraina, Kijeva tēvs Boriss māte --- -
dokuments Pases datejums 1918-1940 FAL 2996-21-7324 vieta kadrs --- reģ.nr ---
📄
avots FamilySearch piezīmes ---
Passport latv:
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS1B-HQBB-7?i=3
Zarucka Marija dzim. 12.06.1898--- tēvs Aleksandrs māte ---
📄
avots FamilySearch piezīmes ---
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS1B-HQBB-C?mode=g
Zarucka (Jurovska ) Ņina dzim. 25.08.1896, Krievija tēvs Joakims māte --- piezīmes --- pieder. vieta Rīga laul. ------ šķirš. --- mir. ------ apbed. ------
dokuments Pases datejums 1918-1940 FAL 2996-21-7326 vieta kadrs --- reģ.nr ---
📄
piezīmes ---
avots FamilySearch piezīmes ---
link see above
Zarucka (Jurovska ) Ņina dzim. 25.08.1896, Krievija tēvs Joakims 1 māte ---
dokuments Pases datejums 1918-1940 FAL 2996-21-7327 vieta kadrs --- reģ.nr ---
📄
piezīmes ---
avots FamilySearch piezīmes ---
link see above
Zarucka Rosa dzim. 02.01.1882, Rīga tēvs Jēkabs māte ---
dokuments Pases datejums 1918-1940 FAL 2996-21-7328 vieta kadrs --- reģ.nr ---
📄
avots FamilySearch piezīmes ---
Latv passport:
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS1B-HQ13-9?mode=g
Zarucka Tamāra dzim. 03.04.1922, Rīga tēvs --- māte
dokuments Pases datejums 1918-1940 FAL 2996-21-7329 vieta kadrs --- reģ.nr ---
📄
avots FamilySearch piezīmes ---
Latv passport:
https://www.familysearch.org/search/film/105262756
Zaruckis Georgs dzim. 02.05.1893, Rīga tēvs Aleksandrs māte ---
dokuments Pases datejums 1918-1940 FAL 2996-21-7323 vieta kadrs --- reģ.nr ---
📄
piezīmes ---
avots FamilySearch piezīmes ---
https://www.familysearch.org/search/film/105262744
==
Заруцкий Георгий Александрович, воинская повинность
Описание семьи, выписка из метрической книги о рождении (отец Александр Андреевич Заруцкий, мать Елизавета):
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QHK-1QFB-748B
Заруцкий Георгий Александрович, паспорт
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS1B-HQY5-8?mode=g
Александр Андреевич Заруцкий, биография
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QHN-LQFB-W43Z?i=9
Родился 21 августа 1848, сын священника Витебской губернии
Жена Елизавета Дмитриевна Бернштейн, дочь Митавского купца
Сыновья:
Онисим (?), родился 15 февраля 1882
Иван, родился 23 июня 1883
Арис, родился 11 декабря 1884 --- погиб в бою в чине капитана артиллерии под Екатеринодаром в феврале 1920 (напечатано в газете Рижский вестник, панихида в июле 1920 в Риге)
Александр, родился 2 ноября 1889
Георгий, родился 20 апреля 1893----- Upd. Death 1925, 21 февраля (утонул --- https://periodika.lndb.lv/periodika2-viewer/?lang=fr#panel:pa|issue:654564|article:DIVL186|query:Zarucka%20)
Дочери:
Анастасия, 3 марта 1888
Мария, 30 марта 1898
Мария Александровна Заруцкая
Marija Zarucka
Latvian passport:
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS1B-HQBB-6?i=1
Loan in 1925 (Latvia)
Zarucki Elizabete
Zarucki Ivans
Zarucki Anastasija
Zarucki Georgs
Zarucki Marija
Noraidīts: Zarucki Aleksandrs.
https://periodika.lndb.lv/periodika2-viewer/?lang=fr#panel:pa|issue:137822|article:DIVL62|query:Zarucki%20
Purchase of land
Georgs Zaruckis nu D. Jurkowska foļ. ,,Guluciowo," 76, 62 des.
,,Pustinas" Drisas apr. aizperkts 8 jūli ja 1920 g. lyug. isnagts 20 dec. 21 g.
https://periodika.lndb.lv/periodika2-viewer/?lang=fr#panel:pa|issue:492444|article:DIVL188|query:Zaruckis%20
Transfer of real estate in Daugavpils
N 781
1923.06.14 Valdības Vēstnesis
781. 539 . Maz-Indricas m. Jurovskiji, Aleksandrs, Jevgeņijs, Darija ua Ņina un Jurovskij, Joakima Eduarda d. mantinieki.
https://periodika.lndb.lv/periodika2-viewer/?lang=fr#issue:2951
1924
https://periodika.lndb.lv/periodika2-viewer/?lang=fr#panel:pa|issue:128028|article:DIVL113|query:Jurovska%20Jurovsku%20
Change of surname for Nina Jurovskia--> Zarucka --1924
Valdības Vēstnesis
1924.11.22 Valdības Vēstnesis
1925
Valdības Vēstnesis
1925.05.25 Valdības Vēstnesis
Skujas noslēgta pirkšanas-pārdošanas līguma, apstiprināta 1925 g. 8. maijā, Ipolits Borisa dēls Rimšans ieguvis no Ņinas Joakima m. Zaruckas, dzim. Jurovskas, par 3000 la iem, tiesības uz lļt daļu nekustama īpašuma, kufš pastāv no 2 perso īga īpašuma gruntsgabaliem Daugavpils I. pila. iec. 6. kvfrtalā:
https://periodika.lndb.lv/periodika2-viewer/?lang=fr#panel:pa|issue:3370|article:DIVL697|query:Jurovskas%20
dienas . Valdības Vēstnesī*, pretējā gadījumā nepieteiktās tiesības skaitīsies par iznīcinātām un minētie: lūdzēja mantojuma devējs Joakims Eduarda d. Jurovskis un pēc tam ari viņas pašas Darja Jāņa m, Jurovska un Ņina Joakima m. Zarucka, dzini Jurovska var tikt ievestas Latgales zemes grāmatu reģistri par
https://periodika.lndb.lv/periodika2-viewer/?lang=fr#panel:pa|issue:3252|article:DIVL655|query:Jurovskis%20Jurovska%20
1936
Valdības Vēstnesis
1936.01.16 Valdības Vēstnesis
Daugavpils apgabalt. 1. civīlnod. paziņo, ka tiesa 1935. g. 30. novembrī izklausīja Aleksandra Jurovska lūgumu atzīt bezvēsts promesošo Jevgeņiju Ioakima d. Jurovski par mirušu un starp citu nolēma: atzīt bezvēsts promesošo Jevgeņiju Ioakima d. Jurovski,
https://periodika.lndb.lv/#searchResults:%23Ioakims%20Jurovski%20
Лишение гражданства Латвии, 1939
182. Ņina Lēnerts (Lehnert), dzim. Jurovskis, dzim. 1896. g. 25. aug. Voroņežā, dēls Joachims-
Roberts-Harijs, dzim. 1938. g. 24. maijā Rīgā, dzīvo Rīgas-Jūrmalā 13. līn. 7. 183. Harijs-Roberts (Harry-Robert) Lēnerts
(Lehnert), dzim. 1900. g. 11. febr. Rīgā, dēls Raimonds-Aleksandrs-Fridrichs, dzim. 1929. g. 13. maijā Rīgas-Jūrmalas pilsētā, meita Ivona
leva-Zigrīda, dzim. 1928. g. 15. martā Rīgā,
dzīvo Rīgas-Jūrmalas pilsētā, 13. līn. 7.
https://periodika.lndb.lv/periodika2-viewer/?lang=fr#panel:pa|issue:9642|article:DIVL214|query:%C5%85ina%20Jurovskis%20
Tamara Zarucka (the same address)
https://periodika.lndb.lv/periodika2-viewer/?lang=fr#panel:pa|issue:9642|article:DIVL214|query:Tam%C4%81ra%20Zaruckis%20
165. Tamāra Zaruckis, dzim. 1922. g. 3. apr. Rīgā, dzīvo Rīgas-Jūrmalas pils. 13. līn. 7.
Tamara Zarucka passport (latv.)
dzim. 03.04.1922, Rīga
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS1B-HQ13-2?mode=g
Nina Jurovska --- wife of GEorg Zarucki, who died in 1925
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSL5-ZZL6?i=12
Szanowna Pani Ekaterino,
Bardzo dziękuję za bardzo interesujące informacje, które uzupełniają moje dane o tej daleko ze mną spokrewnionej linii Jurowskch.
Czy Pani rodzina jest jakoś spokrewniona z tą linią Jurowskich, Zaruckich ?
Pozdrawiam
Rafał
Dzien dobry Panie Rafale,
Na forum wspominal pan Aleksandra Machcewicza (pracował w Dyneburgu w szpitalu). Chciałabym się dowiedzieć, skąd miał Pan informacje na jego temat, dość mocno poszukiwałam informacji, lecz nie znalazlam. Jest to moj pra, pra, pra dziadek.
Pozdrawiam
Dzień Dobry Panu,
1. "Stan nauk lekarskich za czasów Akademii Medyko-Chirurgicznej Wileńskiej"
https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/13594/edition/26744/content
2. Российский медицинский список (Rosyjski Medicinskij Spisok )
https://archive.org/details/1925.ListOfMedicalDoctorsOfTheUSSR.On1January1924.875Pp./1835.%20Russian%20Medical%20list%20for%201835.%2C%20349%20pages/mode/2up
3. Informacji proszę szukać w Военно-медицинский журнал z 1841 roku 1841_VMJ_37_01 strona 148(151)
http://book-olds.ru/BookLibrary/00928-Voenno-meditsinskiy-zhurnal.html
4. Gdzieś powinny znajdować się teczki personalne, może w archiwum w Rydze ? Warto napisać do nich.