Kościuszkowie - mieszkańcy Brześcia, Zbiroch i Kobrynia

Zaczęty przez Andrzej Wawryniuk, Grudzień 28, 2021, 10:36:08 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Andrzej Wawryniuk

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Poszukuję Kościuszków - mieszkańców Brześcia, Zbiroch, Zdzitowa i Kobrynia. Czasokres nie jest istotny. Oczywiście oprócz tych, których udało mi się ustalić na podstawie metryk udostępnionych przez Mormonów. Mam tu na myśli akt zgonu Tekli z Ratomskich Kościuszko.

Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

Z poważaniem,

Rafał Jurowski

#1
Szanowny Panie Profesorze,

Być może warto byłoby także zachęcić do kontaktu osoby żyjące obecnie w Polsce i będące posiadaczami tego nazwiska. Osób noszących to nazwisko jest względnie niewiele bo około 700 osób. Czy wszyscy są krewnymi sławnego Tadeusza Kościuszki? Niekoniecznie, jednak ciekawie byłoby to sprawdzić.


http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndistr?nazwisko=ko%C5%9Bciuszko+



Pozdrawiam
Rafał

Andrzej Wawryniuk

Szanowny Kolego,

Bardzo dziękuję za podpowiedź. . Jak Pan wie odnalazłem kobietę o nazwisku Kościuszko, która w latach 70. XX w. mieszkała w Gdańsku lub w Gdyni, podawała się, że jest w linii prostej krewną Józefa Kościuszki. Szkoła im. Kościuszki, w której ta pani brała udział w wielu akademiach poświęconych naszemu bohaterowi udostępniła wszelką dokumentację, w tym zdjęcia, ale niestety nie dysponowała jej adresem. Zwróciłem się do USC zarówno w Gdańsku i w Gdyni z prośbą o jakiekolwiek dane, np. o rodzicach i nie otrzymałe żadnej odpowiedzi. Ponieważ jest to jeden  chyba z nielicznych śladów wskazujących na ewentualne pokrewieństwo z bratem Tadeusza,  temat będę oczywiście dalej drążył. Przeszkodą w każdym przypadku jest niestety RODO i ochrona danych przez 100 lat (w niektórych przypadkach przez 80 lat).

Serdecznie noworocznie pozdrawiam.

Z poważaniem,

Rafał Jurowski

Według mapki rozkładu nazwisk w okolicy Gdańska mieszka obecnie kilka osób mających nazwisko Kościuszko.

http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndistr?nazwisko=ko%C5%9Bciuszko+

Na Facebooku znajdują się takie osoby, być może warto spróbować tą drogą ?

Pozdrawiam
Rafał Jurowski

Andrzej Wawryniuk

Szanowny Kolego,

Bardzo dziękuję za kolejną merytoryczną podpowiedź. Muszę jednak powoli kończyć poszukiwania, ponieważ do końca czerwca mam oddać tekst III wydania do recenzji. Wczoraj w trakcie kewrendy akt archiwalnych odnalazłem Joachima syna Józefa i jego rodzinę i to jest w moim przekonaniu super sprawa.


Pozdrawiam noworocznie.

Andrzej Wawryniuk

Kolego Rafale,

Czy coś wyszło z rozpoznania o Kościuszkach w Gdańsku?

Pozdrawiam serdecznie.

Rafał Jurowski

Panie Andrzeju,

Jeszcze nie pisałem, ale postaram się wkrótce to zrobić.

Pozdrawiam
Rafał

Andrzej Wawryniuk

Panie Rafale,

Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź.

Pozdrawiam