Nietupski

Zaczęty przez mariaanna, Kwiecień 28, 2015, 12:57:28 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mariaanna

Witam serdecznie Wszystkich Uczestników Forum !

Moje nazwisko rodowe Nietupska . Mieszkam w Warszawie . Jestem na emeryturze i od paru lat bezskutecznie poszukuję informacji o moich przodkach ze strony ojca  . Dziadek mój to Mieczysław Nietupski syn Juliana Nietupskiego i Albiny z d. Horczak.  Urodził się prawdopodobnie 16. 11. 1884 r. w Horczakach Górnych koło Sokółki .Prawdopodobnie miał  dwóch braci . Rodzina dziadka  zamieszkiwała w Babikach ale wyemigrowała do USA.
Pradziadek Julian wcześnie zmarł i prababcia Albina powtórnie wyszła za mąż ( Sawicki ? )
Dziadek Mieczysław 16 stycznia 1932 r. ( dane z obrączki ślubnej babci ) żeni się z Jadwigą Pomorską urodzoną w 1907 r. - córką Konstantego Pomorskiego i Marianny z d. Ballaun i mieszkają w Horczakach Górnych.  17 września 1932 r. rodzi się ich pierwszy syn Jerzy Ryszard ( mój ojciec ) , w  1934 r. syn Janusz  a parę lat później córka Wanda . Prawdopodobnie w 1940 r. dziadek Mieczysław przyjeżdża do teściów do Warszawy.
Zostaje zatrzymany w czasie "łapanki" na ulicach Warszawy przez Niemców . Był więźniem na Pawiaku i wywieziony do Oświęcimia . Oznaczony jako więzień polityczny i nadano mu nr obozowy 8264 . Zginął w obozie.
Babcia Jadwiga Nietupska z d. Pomorska została zastrzelona 20 sierpnia 1943 r. przez nieznanych sprawców w Horczakach Górnych ( wyciąg z ksiąg metrycznych pogrzebowych nr 94 z dnia 8 października 1943 r. Koscioła Parafialnego Wniebowziecia N.M.P. w Odelsku  - Archicezji Wileńskiej .
Dzieci Jadwigi i Mieczysława są odwiezione przez Księdza do siostry Jadwigi, która zajęła się ich wychowaniem (obecnie wszyscy już nie żyją )
Majątek dziadków Nietupskich w Horczakach Górnych wraz z siedliskiem został zabrany protokołem na cele Reformy Rolnej na mocy dekretu PKWN z dnia 06 września 1944r.
To wszystko co zdołałam zebrać o Rodzinie. Wdzięczna będę za każdą wiadomość . Pozdrawiam . Mariaanna

Mieńko Andrzej

Witam serdecznie.

Nazwisko Sawicki mi się kojarzy z Babikami, jak z bajtla chodziłem z babcią do cioci Lenki (Leokadia). Nigdy mnie to nie interesowało. Byle było fajnie, mleka sie napić, pobawić. Teraz jak rozbieram rodzinę na czynniki pierwsze to wiem o kogo chodzi. Babcia Antonina Mieńko z domu Normantowicz miała siostrę (Marianna), która wyszła za maż za Michała Sawickiego. Normantowicze we wsi Babiki to katolicy. Mieńko z prawosławia. Jeśli Michał Sawicki byłby tym drugim mężem Albiny, to dużo o tej części rodziny nie powiem (słabo rozwiniętą ma stronę babci).
Wspomniała Pani o Odelsku, a to właśnie przekonuje o katolickiej części rodziny. Wiem, że dzieci Sawickich, szukali rodzeństwa z Normantowiczów, które to siostry (jedna we Wiśniówce na Białorusi) się porozjeżdżały.

Pozdrawiam serdecznie. Andrzej Mieńko Świętochłowice.

Albink

Witam
Julian Nietupski wziął ślub z Albiną Horczak w 1884 roku i w tym samym roku urodził się ich syn Mieczysław w Horczakach Dolnych. Julian był synem Feliksa i Petroneli zd. Horczak. Urodził się w Zubrzycy. Miał prawdopodobnie pięcioro rodzeństwa.  Zmarł on w 1885 roku, a żona jego powtórnie wyszła za mąż za Aleksandra Popławskiego w 1890 roku. Dzieli z tego małżeństwa chyba nie było.
Bardzo ciekawi mnie ten wyciąg metryki zgonu Jadwigi Nietupskiej. Czy mógłbym otrzymać skan /zdjęcie/ tego wyciągu na adres mailowy: albink@o2.pl
Pozdrawiam
Albin

mariaanna

Dziękuję bardzo. Skan prześlę później.
Pozdrawiam serdecznie

Agnieszka

#4
Mariaanno, w spisie ludności z 1909 r parafii Odelsk w skan nr 897, str nr 567, pod adresem Horczaki Górne 2, mieszkał Nietupski Mieczysław lat 26, syn Albiny z 1 małżeństwa. Pod tym samym adresem zamieszkiwali: Popławski Aleksander lat 46, Popławska Albina lat 47.

mariaanna

Wdzięczna jestem za informację . Serdecznie pozdrawiam. Mariaanna

Agnieszka

Marianno znalazłam akt chrztu Albiny z domu Horczak
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/APH-Wilno/ArchidiakonatBialostocki/ArchBialostocki_WM64_DekanatSokolski1851/Odelsk/1-B1851/WM64_0347.jpg akt nr 167

Albina Horczak urodziła się 1851.12.03 chrzest 16.12.

Panie Albinie, bardzo prosimy pomóc nam rozczytać imiona rodziców :)

Albink

Wincenty i Konstancja Słucka.
Pozdrawiam
Albin

Wojciech Nietupski

Dzień dobry Pani Marianno, Na genetyce genealogach można znaleźć Juliana, jeśli o tego chodzi (urodzony 1850) i jest on synem Feliksa i wnukiem Teodora Nietupskiego. Bardzo prawdopodobne, że ten Teodor jest bratem mojego przodka w prostej linii Antoniego  urodzonego 1789 w Nietupie (gmina Krynki). Ten Teodor zapewne po ślubie założył rodzinę w Horczakach, stąd Nietupscy w tamtym miejscu. Jeśli Panią to może zainteresować mogę wysłać różne skany na których podstawie to wywnioskowałem, daleka to już rodzinna historia, ale może Panią zainteresuje... :)You cannot view this attachment.

Rafał Jurowski

#9
Dzień Dobry,

Jak zapisano w herbarzu Bonieckiego, Kundziczowie herbu Pogonia są potomkami Nestora, który otrzymał nadanie od Króla Aleksandra Jagiellończyka około 1500 roku, na 20 włók w parafii Krynki.

W Herbarzu tym zapisano także, że przodkiem Kundziczów był Kunda Deszkowicz, był on także wnukiem Nestora.

Pojawia ię on chyba na Popisie WKL z 1567 roku

Кунда Дешковичъ (Kunda Desszkowicz) з ыменья Нетупы съ Черги конь, пнцр., рогати..

https://www.rodygrodzienskie.pl/popis-wojsk-wielkiego-ksiestwa-litewskiego-1567/

Zastanawia mnie co stało się z Nesterowiczami, którzy także pojawiają się w tym popisie i  związani są nie tylko z Nietupą, ale także Kotrą.

1. Петръ Нестеровичъ з Нетупы (Piotr Nesterowicz z Nietupy) кляча з дыму, рогати..

2. Павелъ Нестеровичъ з Нетупы (Paweł Nesterowicz z Nietupy) кляча з дыму, рогати..

3. Янъ Нестеровичъ з Нетупы (Jan Nesterowicz z Nietupy) кляча, рогати..

4. Филипъ Офанасовичъ Нестеровичъ (Filip Ofanasowicz Nesterowicz z majątku swojego Nesterowskiego) конь збройно, пнцр., шишакъ, рогати., з ыменья своего пнцр., шишакъ, рогати., з ьменья своего Нестеровского,

5. Иванъ Нестеровичъ съ Котры (Iwan Nesterowicz z Kotry) з дыму кляча, кор.

6. Климъ Нестеровичъ (Klim Nesterowicz) самъ дей старъ, выехалъ зять его Игнатъ съ Котри (Ignat z Kotry), кляча, рогати.

7. Миколай Нестеровичъ Мысливецъ (Mikołaj Nesterowicz Miśliwiec) самъ дома, выслалъ брата своего Яна Нестеровича (Jan Nesterowicz), кляча, рогати..

8. Семенъ Нестеревичъ (Semen Nesterewicz) з села Котри з дыму кляча, рогати.

9. Гришко Нестеревичъ (Hryszko Nesterewicz) з села Котры з дыму кляча, рогати..

Czy przypadkiem Neterowiczowie to nie są obecni Nietupscy? Może ktoś sprawę badał i jest w stanie co powiedzieć ?

Pozdrawiam Rafał

mariaanna

Witam serdecznie!
Panie Wojciechu będę wdzięczna za każdą informację . Julian Nietupski urodzony w 1850 r. Mała Zubrzyca syn Feliksa i Petroneli z d. Horczak to mój pradziadek . Rodzicami jego byli Feliks Nietupski  z Małej Zubrzycy /wg aktu ślubu 24 z 1849 r. miał lat 25 /, żona jego to Petronela Horczak mająca w dniu ślubu 20 lat z Horczaków Górnych.
Natomiast rodzice Feliksa Nietupskiego to Teodor Nietupski z Nietupy  i Antonina Narbut z Zubrzycy akt ślubu 24 z 1849r parafia Odelsk
Wychodzi na to iż Teodor i Antoni byli braćmi
Pozdrawiam Marianna
Dla Wszystkich w Nowym Roku 2023 życzę zdrowia , szczęscia i spełnienia marzeń :)

Wojciech Nietupski

Pani Marianno, proszę pisać na mail: wojnie221@gmail.com, a na pewno wymienimy się ciekawymi informacjami :)
Wracając do pytania pana Rafała: jest to bardzo ciekawa hipoteza co do przeistoczenia nazwiska Nesterowicz w Nietupskich. Nazwiska się wtedy tworzyły i często pochodziły od imienia ojca lub dziadka - w tym przypadku Nestora . Po otrzymaniu majątku potomkowie mogli przybrać nazwisko od miejscowości, dałoby się to sprawdzić w archiwum, ale nie są udostępniane księgi starsze niż 1744 z aktami urodzeń (niby są księgi z parafii Krynki do 1605 roku i tam dałoby się to zobaczyć, czy już byli Nietupscy na tym terenie, bo w 1765  z okolicy Nietupy są sami Nietupscy i nie ma żadnego Nesterowicza, co wydawałoby się dziwne, że dziedzice pokaźnego majątku w ciągu 200 lat zniknęli i na ich miejsce pojawia się bardzo liczna szlachta o nazwisku Nietupski i Kundzicz), może kiedyś znajdą się pieniądze na konserwację i będą udostępnione chociaż skany tego co zostało. W każdym razie niestety tradycja ustna zawiodła i żaden znany mi Nietupski nic nie wiedziałby na ten temat, mimo że do dzisiaj mieszkam na terenie Nietupy (obecnie Kundzicze po scaleniu gruntów w 1930 z dwóch okolic Nietupy i Kundzicz). To również tłumaczyłoby dlaczego Nietupscy nie są dopisani w herbarzach do żadnego herbu mimo zapisów o szlachectwie w metrykach, bo zapewne to dawni Nesterowicze herbu Pobóg, czy też już odmiany własnej Nesterowicz

Rafał Jurowski

Panie Wojciechu,
Najszybszą drogą choć nie dającą 100% pewności (w przypadku gdyby linia, którejś z badanych osób byla z jakichś powodów przerwana) jest metoda genetyczna. Przebadałbym testem Y-37 jednego Pana Kundzicza i jednego Pana Nietupskiego. Jeżeli wyniki okażą się zbierzne wtedy będzie to spory dowód tej hipotezy.

Rafał Jurowski

Może coś nowego ?

Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego, Spisy Tom II pod. redakcją prof. Andrzeja Rachuby

Mostowniczy Grodzieński

Jan Stanisław Nietupski (Nielubski)
30 VII 1685 (APP 133,s.168)
2 Vi 1693 i regent z.(NGABM,F.1755,inw.1,nr 55,k.404v)

Rafał Jurowski

#14
W Wilnie znajduje się dokument Taryfa Dymów Powiatu Grodzieńskiego 1690, Fond 11 ap 1 byla 617 k. 113 według katalogu N.Horbaczewskiego nr 3588, zaś według katalogu J. Sprogisa nr 3279.

Zostały wymieniona w tym dokumencie osoby opłacające podymne z okolicy Nietupa Nestorowicze.
 
Wymienione w tej taryfie osoby w zasadzie pokrywają się z tymi odnotowanymi w opracowaniu "Metryka Litewska - Rejestry podymnego 1690 województwo trockie - opracowanie prof. Henyrka Lulewicza", jednak są drobne różnice, gdyż w trzech przypadakch zapisano Nietupscy pod  dwuczłonowymi nazwiskami Nestorowicz Nietupski lub Kundzicz Nietupski....
 
Jakub Nestorowicz Nietupski z bracią Tomaszem i Piotrem Nietupskimi...

Aleksander Kundzicz Nietupski z .. Jakubem Kundziczem Nietupskim z Nietupy


Filip Ofanasowicz Nesterowicz komornik Zygmunta Augusta, który jest wymieniony w popisie 1567 roku otrzymał 24 lutego 1562 wraz ze swoim bratem Klimem i innymi krewnymi (bratankami Iwanem, Siemionem i  Michałem Fedorowiczami oraz Grzegorzem i Dawidem pasierbami (synowie żony w pierwszego małżeństwa) otrzymali herb Dęboróg.... Bardzo dużo o tym nadaniu napisał prof. Jerzy Michta w książe "Adopcje i nobilitacje litewskie (Litwinów) w XV-XVIII wieku" https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/633500/edition/600633/content ...

Herbarz Niesieckiego podaje, że to Bylczyńscy byli wtedy nobilitowani 

https://www.google.pl/books/edition/Herbarz_polski/9_LaxPZ9Wk4C?hl=pl&gbpv=1&dq=bylczy%C5%84ski&pg=RA1-PA61&printsec=frontcover

I chyba najprawdopodobniej Ci dwaj pasierbowie to Bylczyce późniejsci  Bylczyńscy? Czy Ci Nesterowicze to nie przypadkiem jacyś krewni późniejszych Nietupskich ?