Poszukuję wiadomości na temat rodziny o nazwisku BUZAR z parafii Lipniszki.

Zaczęty przez alebuz, Kwiecień 19, 2018, 11:36:22 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

alebuz


A. Rybalko

Pozostaje czekać na wyniki poszukiwań. Dodaję jeszcze jedną możliwość, z którą się parokrotnie zetknęłam: jeżeli matka zmarła młodo, to dziecko uznawało za matkę macochę, szczególnie jeżeli stosunki były normalne. Nazwisko macochy podawano w akcie ślubu jako nazwisko matki.  To samo dotyczy ojczymów.

alebuz

Dziękuję za taką sugestię. O tym nie pomyslałam. Będę informować o weryfikacji wszystkich powyższych hipotez.
Pozdrawiam ;)

Arek1975

Jest kilka dobrych i kilka złych wiadomości w sprawie poszukiwań Józefa Karola Buzara.
Po pierwsze parafia Lipniszki to nie jest na tym etapie dobry trop. Proszę spojrzeć na mapę (np na stronie kami.net) - Niekrasze i Dulki leżą dokładnie pomiędzy parafiami Lipniszki i Trokiele. I ta ostatnie parafia to zapewne miejsce chrztu Józefa Karola zapewne w 1874 r. (ten rocznik nie jest dostępny i to jest ta zła wiadomość - metryki chrztu raczej nie da się odnaleźć, może w jakimś archiwum)
A teraz dobre wieści
jest akt małżeństwa rodziców czyli Marcina i Rozalii Dulko z par. Trokiele
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSMW-693Q-4?i=426&cat=1059263
jest akt zgonu Rozalii, także Trokiele
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSMW-Z99T-N?i=295&cat=1059263
jest akt kolejnego ślubu Marcina z Wiktorią Stankuć (jeśli dobrze czytam) - Trokiele
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSMW-ZB1T?i=149&cat=1059263
pozdrawiam,
Arek

alebuz

Panie Arku, bardzo dziękuję ;) dzięki Panu mogę zrobić ogromny krok w moich poszukiwaniach. Zwłaszcza dziękuję za podjęcie tropu z parafią Trokiele. Oczywiscie to wielka szkoda, ze nie ma aktu urodzenia Jozefa Karola Buzara, ale akt małżeństwa jego rodziców czyli Marcina Buzara i Rozalii z Dulków też jest bardzo cenny. Wróćmy na chwilę do wczesniejszych odkryć, dzięki Panu trafiłam na akt urodzenia Józefa Buzara syna Marcina i Petronelli w parafii Lipniszki. Czy słusznie przypuszczam, że ten Józef z Lipniszek to po prostu brat przyrodni (z innej matki) mojego Józefa Karola? Buzar to bardzo rzadkie nazwisko i prawdopodobieństwo, że w małej parafii było dwóch Marcinów Buzarów jest chyba niewielkie?
Dodał Pan moim poszukiwaniom dużo dobrej energii. Od kilku miesięcy tkwiłam w martwym punkcie, a teraz w ciągu kilku dni tyle cennych informacji ;)
Pozdrawiam serdecznie ;)

Arek1975

Te Trokiele to pomysł właśnie w zwiazku z tym, że brakowało mi Buzarów w Lipniszkach. Reszta pokrewieństw do ustalenia. Pomyślę wolną chwilą
Pozdrawiam,
Arek

Arek1975

Tak sobie pomyślałem, że oprócz tych akt są jeszcze akta dekanalne Lidy on-line
I proszę akt chrztu Józefa Buzara syna Marcina i Rozalii Dulków
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-C9BC-D7QT-F?i=273&cat=2325345
Choć imię Karol musiało się pojawić na kolejnym etapie
Tu cały dekanata Lida - czyli także Trokiele, które trzeba z tego wyłuskać
https://www.familysearch.org/search/catalog/2325345?availability=Family%20History%20Library
Ale i tak moim zdaniem akcja przeniesie się do Lipniszek a  tu w aktach dziury
Więc trzeba szukać w księgach dekanatu Wiszniew
https://www.familysearch.org/search/catalog/2322277?availability=Family%20History%20Library


alebuz

Niesamowite ile rzeczy udało się Panu "wyłuskać". Dziękuję. Niestety u mnie krucho z czytaniem odręcznego rosyjskiego, ale przy pomocy przyjaciół sprawdzę każdy dokument Dziękuję raz jeszcze ;)

Arek1975

Kolejna generacja to skok w lata 40 XIX. Mateusz Buzar brat Marcina w 1869 bierze ślub i wg tego aktu urodził się około 1844. Czyli w latach kiedy metryki są po polsku.Łatwo nie będzie bo gdzieś mi Buzarowie uciekają ale w latach 1816-1818 w Lipniszkach są urodzenia trzech par o tym nazwisku więc oni są stamtąd, potrzeba dokładnej, żmudnej kwerendy rok po roku. Ja obstawiam Lipniszki, bo starszy brat Marcina tam został ale obie parafie prawdopodobne

alebuz

Siła naszego forum jest niebywała! dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pana Arka oraz Pani Alicji Rybałko dokonałam przełomowych odkryć na temat "moich" Buzarów. Oczywiscie jest jeszcze wiele zagadek do wyjasnienia, ale dzięki Państwa wsparcia odkryłam mnóstwo interesujących mnie faktów. Wiem już, że kluczem do odnalezienia kolejnych elementów tej układanki są parafie Lipniszki i Trokiele.
Dziękuję za wszystko ;)