Dziedzictwo kultury szlacheckiej na byłych Kresach

Zaczęty przez Ala2, Marzec 31, 2020, 10:14:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.


Leonard Drożdżewicz

#1
"Dziedzictwo kultury szlacheckiej na byłych Kresach ...GINĄCA CZĘŚĆ KULTURY EUROPEJSKIEJ"  - to  monumentalne dzieło pióra ZOFII SAWANIEWSKIEJ-MOCHOWEJ i  ANNY ZIELIŃSKIEJ - dedykowane potomkom szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego, z którego obszarem, jak czytamy na stronie 49. "należy również łączyć teren po polskiej stronie  (obecnej) granicy, pod Sokółką", w tym również okolicę szlachecką PUCIŁKI - w DOLINIE ŁOSOŚNY (L. D.) - vide: Helena Drożdżewicz, CHARAKTERYSTYKA GWARY WSI PUCIŁKI, praca magisterska pod kierunkiem prof. Jana Tokarskiego - https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Tokarski//, Warszawa 1976.



Ala2

U PANA BOGA W OGRÓDKU
polski film fabularny z  2007 w reżyserii Jacka Bromskiego, druga część trylogii filmowej mieszczącej również  U Pana Boga za piecem (1998) i U Pana Boga za miedzą (2009)
Lokacje: Sokółka, Supraśl, Tykocin, Królowy Most , Białystok,  Wierzchleś
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1217846
"Uhonorowana Nagrodą Specjalną Jury na FPFF w Gdyni w 2007 r. komedia obyczajowa będąca kontynuacją przeboju kinowego Jacka Bromskiego "U Pana Boga za piecem". Reżyser po raz kolejny przeniósł widzów w nostalgiczno - sielankowy krajobraz białostockiej prowincji z jej zaśpiewną, kresową mową, nieśpiesznym życiem małego miasteczka i zręcznie nakreślonymi, nietuzinkowymi bohaterami, którzy bronią się przed zgiełkiem świata, ale i do nich docierają w końcu modne nowinki techniczne i, niestety, także współczesne plagi (mafia i supermarkety). Całość okrasił dużą dawką humoru i wątkiem kryminalnym, też potraktowanym z przymrużeniem oka. "
Ostatnie zobowiązanie reżysera i jednocześnie scenarzysty ,,pracuję nad częścią czwartą"  - czekamy i trzymamy za słowo.