Muszalscy a Massalscy

Zaczęty przez ela, Styczeń 01, 2021, 10:53:11 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ela

Czy nazwiska Muszalscy i Massalscy mogą być spokrewnione? Babcia, z domu Muszalska opowiadała, że dawny przodek służył u Radziwiłła... Nie znalazłam nikogo takiego, jedynie pojawia się nazwisko Massalski. Mogło dojść do zmiany głosek? Będę wdzięczna za podpowiedzi.

Rafał Jurowski

Dzień Dobry,

Parafrazując słynne słowa Euklidesa można powiedzieć: Nie ma królewskiej drogi do genealogii.
Aby sprawdzić czy wspomnienia Pani babci są zgodne z rzeczywistością trzeba rozpocząć od odnalezienia metryk Pani babci oraz jej przodków.
Być może ktoś w rodzinie takie posiada, a jeżeli ich nie posiada proszę się zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego gdzie Pani babcia się urodziła lub zawarła małżeństwo itd.
Gdy posiądzie pani wiedzę na temat miejsca gdzie urodziła się Pani babcia a być może także jej rodzice być może będziemy w stanie coś pomóc w dalszych poszukiwaniach.
Nazwiska ulegały różnym zmianom więc w sumie wszystko może być możliwe, jednak bez Pani głębszego zaangażowanie w poszukiwania przodków niestety niewiele będziemy w stanie Pani pomóc :(

Pozdrawiam
Rafał Jurowski

ela

Znani są mi ojciec babci-Chryzostom Muszalski (1876-1944)+Anna Napierała, dziadek mojej babci- Józef Muszalski+Apolonia Marciniec-śluby zawarte w Chobienicach, woj.wielkopolskie...

Rafał Jurowski

#3
Czy znane są Pani te bazy?

http://poznan-project.psnc.pl/

http://www.basia.famula.pl/en/

Nazwisko Pani babci jest obecne na terenie Wielkopolsce od dość dawna więc raczej wątpliwe, że nazwisko to jest zniekształconym nazwiskiem Massalski. Oczywiście nie oznacza to, że jakiś przodek nie mógł być sługą Radziwiłła, pytanie tylko u którego Radziwiłła i kiedy? Jeżeli podejrzewa Pani u którego, być może w poznańskim archiwum lub jakiejś filii ocalały dokumenty dworskie itd. w których mogłoby się pojawić Pani przodek?

Jeżeli posiada Pani jakieś informacje metryczne proszę spróbować odnaleźć wcześniejsze pokolenia przodków.

Może kiedyś uda się Pani odnaleźć jakąś informacje, która potwierdzi słowa Pani babci. Wszystkiego w Internecie nie ma więc proszę nie oczekiwać, że po wpisaniu nazwiska od razu dowie się Pani jak było naprawdę, tu porzebna jest nieraz wielka cierpliwość, której Pani życzę.

Odnośnie poszukiwań na terenie Wielkopolski proszę się pytać na tym forum Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego  "Gniazdo"

http://www.wtg-gniazdo.org/forum/

Pozdrawiam
Rafał

ela

Tak, znam te strony. Dziękuję za poświęcony czas i uwagę. Pozdrawiam.

Sławomir Olczyk

Szanowni Państwo.

Skoro Muszlascy mieszkali w Wielkopolsce to możliwe, że byli zatrudnieni u Radziwiłów z Antonina.

Pozdrawiam serdecznie.